wtv.pl > Polityka > Nowe święto państwowe? Prezydent ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:06

Nowe święto państwowe? Prezydent ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą

andrzej duda - święto państwowe
Jakub Kaminski/East News

Apel o ustanowienie kolejnego święta państwowego trafi na prezydenckie biurko już w poniedziałek. Przedstawiciele wielkopolskich instytucji i samorządów wnoszą, by rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego była dniem wolnym od pracy.

Już w najbliższy poniedziałek do Andrzeja Dudy ma trafić apel o ustanowienie przypadającej na 27 grudnia rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego świętem państwowym. Z inicjatywą wystąpili wielkopolscy samorządowcy i lokalne instytucje zajmujące się edukacją i upowszechnieniem historii.

Wspomniana insurekcja była największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który zakończył się zwycięstwem.

27 grudnia dniem wolnym od pracy?

Według Rafała Reczka, dyrektora poznańskiego oddziału IPN i współinicjatora apelu, z inicjatywą ustawodawczą, której efektem ma być ustanowienie 27 grudnia dniem wolnym od pracy, wystąpi sam prezydent.

Zależało nam na tym, by to pan prezydent wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, by podkreślić, że jest to pomysł niezależny od barw partyjnych – przekazał w rozmowie z PAP.

Apel, wraz z podpisami Wielkopolan oraz wspomnianych podmiotów, ma zostać przekazany Andrzejowi Dudzie w Warszawie w poniedziałkowe południe.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Święto jeszcze w tym roku?

Raczek poinformował, że inicjatorzy akcji rozmawiali już z ministrami z Kancelarii Prezydenta.

– Padła deklaracja, że jeżeli uda się uzbierać głosy poparcia ponad podziałami, to pan prezydent, z mocy urzędu, wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, związaną z ustanowieniem dnia 27 grudnia świętem państwowym – wyjawił dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

Pomysłodawcy liczą, że rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie obchodzona jako święto państwowe już w 2021 roku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: PAP, wtv.pl

Powiązane