wtv.pl > Polska > Nowe problemy finansowe Tadeusza Rydzyka
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:42

Nowe problemy finansowe Tadeusza Rydzyka

Jedna z inwestycji Tadeusza Rydzyka ma problemy?
(zdjęcie wykadrowane) ARTUR HOJNY/East News
  • W marcu 2021, po rocznym przesunięciu ostatecznego terminu, zakończyć miała się budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

  • Jest to miejsce budowane przez Tadeusza Rydzyka oraz Fundację Lux Veritas

  • Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w odpowiedzi na pytanie portalu ddtorun.pl wskazał, że nikt nie występował o to, by udzielono pozwolenia na użytkowanie budynku

  • Powodem pierwszego przesunięcia terminu zakończenia budowy muzeum była pandemia

Fundacja Lux Veritas oraz Tadeusz Rydzyk mają kolejne problemy? Media donoszą, że droga inwestycja rozpoczęta w 2018 roku, która zakończyć się miała w marcu 2021 roku — nadal jest nieukończona.

Pytanie brzmi, czy to pandemia pokrzyżowała plany przedsiębiorczego Tadeusza Rydzyka, czy jednak stwierdził on, iż nie jest to pierwszy z problemów, którym musi się zająć. Ostatni czas nie był bowiem łaskawy dla toruńskiego redemptorysty.

Zaskakujące informacje na temat Tadeusza Rydzyka. Już niedługo stanie przed sądem

Już w marcu informowaliśmy o tym, że Tadeusz Rydzyk oraz reszta zarządu Fundacji Lux Veritas stanie przed sądem. Powodem ma być fakt utajnienia tego, na co wydawane są pieniądze publiczne.

Jest to pokłosie działań Obywatelskiej Sieci Watchdog Polska, która od 2016 roku starała się dowiedzieć, jak wykorzystane zostały pieniądze przekazane Fundacji przez Skarb Państwa. Tadeusz Rydzyk postanowił zignorować to wezwanie, mimo iż zobowiązany jest on do jego respektowania w związku z obowiązującymi przepisami.

Kiedy będzie miała miejsce rozprawa? Przedstawiciele Watchdog Polska oraz zarząd Fundacji Lux Veritas: ksiądz Jan Król, Lidia Kochanowska-Mańcz oraz właśnie Tadeusz Rydzyk mają stawić się przed obliczem sądu już 9 kwietnia 2021 r.

Okazuje się jednak, że sytuacja Tadeusza Rydzyka może nie być optymistyczna również na innej płaszczyźnie. Media podają, że Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, którą doceniał w 2018 minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, mimo planów nadal nie została ukończona.

Co z Muzeum „Pamięci i Tożsamości” budowanym przez Tadeusza Rydzyka?

Spora część zaplanowanych inwestycji oraz przedsięwzięć z racji pandemii musiała zmodyfikować zakładane wcześniej harmonogramy, a nawet całkowicie je zawiesić. Wszystko wskazuje na to, że Tadeusz Rydzyk mógł znaleźć się w podobnej sytuacji.

W 2018 roku powołane do życia zostało muzeum. Miano tam podkreślać wagę działalności Jana Pawła II oraz prezentować chrześcijańską historię Polski — co notabene zostało określone przez Piotra Glińskiego jako temat niedostatecznie poruszany w polskich muzeach. W 2019 roku kształtów nabrał plan budowy, gdzie w przyszłości pojawiać mieliby się zwiedzający.

Planowane zakończenie prac początkowo zapowiadane było na wiosnę 2020. Podjęto jednak decyzję o tym, że harmonogram prac przesunięty zostanie aż o rok. To pandemia miała spowodować, iż budowa miała zakończyć się w marcu 2021.

Inspektorat potwierdza, że budowa nie została zakończona

Portal ddtorun.pl skontaktował się z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego w Toruniu. W piśmie nadesłanym przez organ wskazano, iż „do chwili obecnej, do tutejszego Inspektoratu nie wpłynął wniosek inwestora o udzielenie pozwolenia na użytkowanie muzeum »Pamięć i Tożsamość«”.

Bez odpowiednich odbiorów oraz pozwoleń, nawet ukończony i gotowy do użytkowania budynek nie może przyjmować gości. Nie ulega zatem wątpliwości, iż Tadeusz Rydzyk ma problemy z dokończeniem ogromnej inwestycji. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: o2