wtv.pl > Polska > Nowa lista leków refundowanych. Co zmieni się od 1 września?
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:03

Nowa lista leków refundowanych. Co zmieni się od 1 września?

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Minister zdrowia opublikował nowe obwieszczenie dotyczące leków refundowanych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Wśród nich pojawiły się preparaty wykorzystywane do leczenia m.in. czerniaka skóry. Nowy wykaz będzie obowiązywał od 1 września.

Nowe leki refundowane. Jest obwieszczenie ministra zdrowia

Minister zdrowia regularnie aktualizuje listę leków refundowanych. Zgodnie z obwieszczeniem, które zostało opublikowane w piątkowy wieczór, nowy wykaz ma obowiązywać od 1 września.

W dokumencie, liczącym aż 1721 stron, jest kilka pozycji wartych uwagi. Wśród nowych, refundowanych preparatów pojawił się m.in. preparat stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych (Ipilimumabum).

Do listy dodano również lek wykorzystywany przez chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną (Tisagenlecleucelum). W wykazie znalazło się miejsce także na preparat na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej (Mercaptamini bitartras). Na refundację będą mogli liczyć również pacjenci z chorobą Wilsona (Trientinum tetrahydrochloridum).

Pełną listę leków refundowanych można znaleźć na stronie rządowej.

Niektóre preparaty z urzędową ceną zbytu

TVN24 donosi, że w piątek minister zdrowia zamieścił również obwieszczenie w sprawie leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z urzędową ceną zbytu. Co się zmieniło?

W wykazie pojawiły się preparaty, które zawierają takie substancje jak baclofen, immunoglobulina ludzka anty-D oraz diety ketogenne. 

Baclofen to lek rozluźniający mięśnie przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ten preparat zmniejsza ból wywołany nadmiernym napięciem mięśni i wspomaga rehabilitację.

Natomiast immunoglobulina anty-D to surowica, która składa się przede wszystkim z immunoglobuliny G przeciwko antygenowi Rh (D) ludzkich erytrocytów. Jest produkowana z osocza ludzkiej krwi. Ten lek jest wykorzystywany, aby zapobiec immunizacji antygenem Rh, który może prowadzić do konfliktu serologicznego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV