wtv.pl
Ojciec Tadeusz Rydzyk miał uruchomić Radia Maryja dzięki bliskim kontaktom z Kremlem

Jakub Kaminski/East News

Nowa książka o Tadeuszu Rydzyku. Nieznane, mroczne fakty wychodzą na jaw

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Ojciec Tadeusz Rydzyk miał uruchomić Radio Maryja dzięki bliskim kontaktom z Kremlem, przekonuje Tomasz Piątek, autor książki, "Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki". W czasach PRL Rydzyk miał być prowadzony przez SB, a uruchomienie rozgłośni red

Według wyliczeń portalu OKO.press Tadeusz Rydzyk miał otrzymać od rządu Prawa i Sprawiedliwości 325 milionów złotych na prowadzone przez siebie inwestycje. O szokujących ustaleniach w sprawie państwowej pomocy dla toruńskiego imperium pisaliśmy TUTAJ.

Wiele wskazuje na to, że kwiecień będzie trudnym miesiącem dla ulubieńca partii rządzącej. Swoją premierę 5 kwietnia będzie miała bowiem publikacja Tomasza Piątka, w której nominowany do Nagrody Literackiej Nike autor analizuje działalność ojca dyrektora.

Pierwsza część dwutomowego cyklu (druga pojawi się na rynku w czerwcu) skupia się na kontaktach Tadeusza Rydzyka do 1999 roku. Według Piątka w czasach PRL zakonnik miał być blisko związany ze Służbą Bezpieczeństwa, a w latach 90. osoba blisko związana z Kremlem miała wyłożyć pieniądze na pierwszy nadajnik Radia Maryja.

Ojciec Tadeusz Rydzyk związany z SB?

Autor książki "Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki" przekonuje, że prezentowane na antenie rozgłośni treści wpisują się w politykę Moskwy. Piątek wymienia przy tym straszenie NATO i Unią Europejską, jakie pojawiało się w Radio Maryja.

Próbowało budzić grozę wśród słuchaczy tym, że po wstąpieniu do NATO w Polsce będzie stacjonować "obca armia" – wskazuje w rozmowie z Wirtualną Polską. Media Rydzyka przekonywały ponadto, że zachodni świat jest kontrolowany przez żydowskie siły. Rozgłośnia niejednokrotnie atakowała też choćby środowiska LGBT.

Wszystko to dokładnie pokrywa się z tym, co Kreml serwuje Polakom za pośrednictwem swoich fake-newsów i trolli – oceniaTomasz Piątek.

Pisarz zwraca uwagę, że swoista antyzachodniość Rydzyka w latach 90. wzbudzała zainteresowanie samego Jarosława Kaczyńskiego. Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej, prorosyjskie, wcale nie nieżyczliwe PRL, mówił prezes w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".

Zgody na zachodnie wyjazdy wydawał Kreml

Rozmówca WP przekonuje, że z IPN zniknęła teczka ojca Rydzyka oraz inne dokumenty, które łączyły go z Moskwą. – Było ich co najmniej jedenaście, co wynika z esbeckiej ewidencji. To była bogata dokumentacja prowadzona przez różne jednostki SB i MSW – zapewnia Piątek.

Zaznacza, że za komuny, mimo zamkniętych granic, zakonnik regularnie wyjeżdżał na Zachód. Należy pamiętac, że zgody na wyjazd wydawały wówczas komunistyczne władze. Prowadzący rozmowę Sebastian Łupak wtrąca, że w latach 80. Rydzyk był znany z opozycyjnej działalności i wygłaszania antypaństwowych kazań.

Zdaniem Piątka fakt, że antyustrojowy działacz otrzymywał jednocześnie zgodę na liczne wyjazdy na Zachód, jest jednak co najmniej zastanawiający. Dowody na powiązania Rydzyka z SB miał zawrzeć w publikowanej nakładem wydawnictwa Arbitror książce, dostępnej w sprzedaży już od najbliższego poniedziałku.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP / WTV

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >