wtv.pl
Tadeusz Rydzyk

PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Tadeusz Rydzyk w ostatnie 5 lat miał dostać od państwa łącznie 325 mln zł

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Portal OKO.Press od dawna ma na oku finanse Tadeusza Rydzyka. Bardzo często pojawiają się tam teksty informujące o kolejnych dotacjach od rządu PiS dla jego fundacji Lux Veritatis. Ostatnio redakcja podjęła się podliczenia całej sumy, jaką redemptorysta m

  • Tadeusz Rydzyk regularnie otrzymuje od państwa dofinansowania na swoją działalność.

  • Ilość pieniędzy, jakie otrzymuje, może szokować. Liczone jest to już w setkach milionów złotych.

  • Fundusze przekazywane są m. in. na jego szkołę wyższą, działalność Radia Maryja i TV Trwam. Największym projektem jest jednak jego nowe muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II.

W ciągu pięciu lat Rydzyk otrzymał od państwa 325 mln zł.

Tadeusz Rydzyk otrzymał od państwa fortunę

Tadeusz Rydzyk od dawna otrzymuje gigantyczne dotacje od państwowych urzędów. Na milionowe granty składają się dla niego m. in. Ministerstwo Sprawiedliwości, ale również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

Fundusze te pozyskuje głównie poprzez dotacje grantowe i składanie wniosków do konkretnych instytucji, prezentując swoje projekty. W ten sposób pozyskano m. in. pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości - Radio Maryja miało w ramach projektu poprawy bezpieczeństwa publicznego przeprowadzać specjalne audycje. 

W konkursie Funduszu Sprawiedliwości pojawiła się również kwestia przeznaczenia grantu z racji ogłoszonego przez resort projektu „Prawda a historia” mającego walczyć z rzekomymi zniekształceniami w polskiej historii oraz innego, dotyczącego obrony wiary. Przeznaczono z tego tytułu około 7 mln zł na fundację Lux Veritatis.

Z ostatniego z przedstawionych pieniądze przeznaczone były na rozwój ciepłowni geotermalnej - wielkiej sieci ciepłowniczej w okolicy Torunia. NFOŚiG przeznaczył na ten cel 74 mln zł.

MKiDN stało się za to głównym donatorem nowopowstającego muzeum redemptorysty - Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, mającym być największym tego typu obiektem poświęconym Janowi Pawłowi II. Jak dotąd na jego budowę przeznaczono 184,5 mln zł.

Warto również dodać, że na same urodziny Radia Maryja odbywające się w tym roku z mniejsza pompą, Kancelaria Premiera wydała około 8 mln zł.

Pieniądze ruszyły również z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i choć w ogólnym rozrachunku kwota nie powala (1,7 mln zł), to warto odnotować, że została przeznaczona na szkolenia komunikacyjne dla prokuratorów i asesorów prokuratorskich. 

To nie cała suma, o wielu dofinansowaniach nie wiemy

325 mln zł na fundację Tadeusza Rydzyka jest jedynie kroplą w morzu. Jak redemptorysta twierdzi, jego radio oraz media utrzymują się głównie z ofiar wiernych. Jak widzimy jednak na powyższym zestawieniu, nie jest to prawdą. Nie wiadomo, ile tak naprawdę pieniędzy na różne działalności Rydzyka przeznaczono z publicznych pieniędzy. 

Dotarto jednak do informacji, że prócz wymienionych wyżej resortów, redemptorysta otrzymywał wsparcie również z ministerstw Zdrowia, Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej, a także Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Przed rządami PiS Tadeusz Rydzyk wielokrotnie musiał tłumaczyć się z pobieranych pieniędzy. Pojawiał się w związku z tym m. in. na komisjach sejmowych, na których nie chciał odpowiadać na pytania dotyczące majątku. Na jednym ze słynnych nagrań z października 2014 roku twierdził, że „mnie jako katolika prawo nie obowiązuje”.

Tym razem Rydzyk ma jednak wsparcie rządu i państwa, a jego majątek rośnie jak na drożdżach. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >