wtv.pl

Unsplash.com/Atoms

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobisz zakupy 5 września?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Czy dziś jest niedziela handlowa? Wielu Polaków zadaje sobie 5 września to pytanie. W 2021 roku niedziel handlowych jest tylko 7. Zakaz handlu jest coraz śmielej obchodzony przez kolejne duże sieci handlowe. Czy i gdzie zrobisz dziś zakupy?

Sytuacja z niedzielami handlowymi oraz niedzielami niehandlowymi w Polsce stała się problematyczna. Zakaz handlu wciąż obowiązuje, jednak dzięki lukom w przepisach coraz wiecej dużych sieci decyduje się na jego obejście.

Czy niedziela 5. września to niedziela handlowa? Pierwsza niedziela września jest niedzielą niehandlową, jednak nadal jest sporo miejsc, gdzie można zrobić zakupy.

Galerie handlowe zamknięte w niedzielę niehandlową

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w niedzielę niehandlową nie mogą działać sklepy wielkopowierzchniowe oraz galerie handlowe. Nie znaczy to jednak, że klienci korzystać mogą tylko z punktów, gdzie za ladą stanie właściciel biznesu.

Wszelkiego rodzaju sklepy z odzieżą, bielizną, czy komputerowe pozostaną zamknięte i otworzą się dopiero w poniedziałek. Najważniejsze zakupy, mimo niedzieli niehandlowej, jesteśmy w stanie zrobić w sklepach spożywczych.

Część sieci zdecydowała się na podpisanie umowy i pojawiło się wiele nowych placówek pocztowych, gdzie klienci mogą zamawiać paczki, a później je tam odbierać.

Lista sklepów otwartych w niedzielę niehandlową

Prawodawcy bardzo jasno określili, kto może mimo zakazu handlu zaprosić na zakupy swoich klientów. Na liście placówek mogących działać w niedzielę niehandlową znalazły się m.in. kwiaciarnie, stacje paliw, sklepy na dworcach PKP, sklepy działające na zasadzie franczyzy, czy placówki pocztowe.

Od niedzieli 5 września do grona firm, które zdecydowały się na skorzystanie z możliwości otworzenia sklepów, mimo niedzieli niehandlowej dołączył Lidl oraz Kaufland.

W oficjalnym komunikacie firma zdecydowała się na ostre stwierdzenie dotyczące działań innych sieci. - Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku - przekazała Aleksandra Robaszkiewicz .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kiedy następna niedziela handlowa?

Tydzień temu, 29 sierpnia była niedziela handlowa. Następna najbliższa niedziela nieobjęta zakazem handlu wypada dopiero w 12 grudnia.

W związku ze świętami Bożego Narodzenia w grudniu będą dwie niedziele handlowe, drugą wyznaczono na tydzień później (19 grudnia).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: Unsplash.com/Atoms

Tagi:

Podobne artykuły

Gospodarka

Jak znaleźć lokalne firmy z branży mediów i PR? Pomocna będzie baza firm. Zobacz dlaczego!
Czytaj więcej >

Gospodarka

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Czytaj więcej >

Gospodarka

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Czytaj więcej >

Gospodarka

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Czytaj więcej >

Gospodarka

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]