wtv.pl
Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Zmarł Jerzy Kieżun, jeden z bohaterów powstania warszawskiego. Po wojnie był znanym ekonomistą i ekspertem od zarządzania - wykładał nie tylko na polskich, ale również zagranicznych uniwersytetach. Jego historia życia w czasie wojny i po jest spektakularna.

W czasie swojej działalności w AK, Kieżun samodzielnie pojmał m.in. 14 niemieckich zakładników podczas zdobywania poczty. W 1946 został skazany na zesłanie na Syberię.

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Nie żyje Jerzy Kieżun - poinformował facebookowy fanpage Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich. Kieżun był profesorem nauk ekonomicznych, brał czynny udział w powstaniu warszawskim, a w czasach stalinizmu został zesłany na Syberię.

Kieżun odszedł w wieku 99 lat. Przez lata był jedną z najbardziej znanych kombatanckich twarzy pojawiających się na uroczystościach powstańczych.

W Armii Krajowej posługiwał się pseudonimem „Wypad”. Po wojnie musiał zmagać się z problemami, których doświadczało wielu żołnierzy AK, mimo tego jednak udało mu się uzyskać wykształcenie i pracować na stanowisku profesorskim.

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek oskarżył sędziego o indoktrynowanie dzieci konstytucją. Szkołę i sędziego mogą czekać konsekwencje

CZYTAJ DALEJ

Niesamowita historia życia - czas wojny

Jerzy Kieżun urodził się w Wilnie w 1922 roku. Do Warszawy przeniósł się 9 lat później. Tam zdał w 1939 roku maturę.

Kieżun po wybuchu II wojny światowej pracował jako szklarz oraz rozprowadzał podziemną prasę. Starał się w tym czasie również kształcić - uzyskał dyplom technika inżyniera w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki, a potem zapisał się również na Wydział Prawa działającego wówczas w ukryciu Uniwersytetu Warszawskiego.

Szybko stał się jedną z rozpoznawalnych postaci w Komendzie Głównej AK. W czasie powstania warszawskiego służył w stopniu kaprala pod pseudonimem „Wypad”. Z jego dokonań wymienić można m.in. szturm na Pocztę Główną, podczas którego samodzielnie wziął do niewoli 14 niemieckich żołnierzy. W październiku 1944 awansowano go do stopnia porucznika, a wcześniej odznaczono Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari.

Jego działalność wojenna miała jednak konsekwencje w czasie stalinizmu. Podobnie jak wielu innych żołnierzy walczących w powstaniu, został pojmany i miał być przewieziony do obozu jenieckiego, udało mu się jednak zbiec. W 1945 roku został jednak aresztowany przez NKWD.

W maju 1945 roku został zesłany na Syberię, na teren obecnego Turkmenistanu. Na miejscu zachorował na zapalenie płuc, a w miejscowym szpitalu zaraził się ponadto tyfusem, świerzbem, beri-beri, świnką. Ponadto doznał dystrofii i skrajnej awitaminozy.

Do kraju wrócił w 1946 roku na mocy amnestii. Po powrocie przez pewien czas był jednak jeszcze więziony przez Urząd Bezpieczeństwa w Złotowie.

Po wojnie - naukowa kariera

Po wypuszczeniu na wolność, Kieżun postarał się zrealizować swoje plany związane z wykształceniem i poszedł na studia prawnicze, tym razem na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1949 roku wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego, a potem miał również swój udział w projekcie destalinizacji kraju.

W 1964 roku udało mu się uzyskać doktorat z nauk ekonomicznych, a w 1975 roku został profesorem.

W 1980 roku wyjechał i wykładał zarządzanie na zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Temple University w Filadelfii i na Uniwersytecie w Montrealu. Pracował potem również dla ONZ i w Burundi, jako przedstawiciel Kanady, pomagał budować tamtejszą nowoczesną administrację.

Zaangażował się również w politykę. W 2005 roku wstawił się za Lechem Kaczyńskim w czasie wyborów prezydenckich, a w 2010 - za Jarosławem Kaczyńskim. Potem został członkiem Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.

W 2014 roku został oskarżony o współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa, do której się nie przyznał, choć mówił, że prowadzono z nim w tej sprawie rozmowy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [warszawawpigulce.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >