wtv.pl > Tylko u nas > Brejza: “Niepełnosprawne dzieci usunięte z przyczyn estetycznych”. Skandaliczne postępowanie szkoły w Łukowie 
Jan Kietliński
Jan Kietliński 19.03.2022 09:20

Brejza: “Niepełnosprawne dzieci usunięte z przyczyn estetycznych”. Skandaliczne postępowanie szkoły w Łukowie 

EN 01478766 0018
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 01.06.2021.

W środę 2 czerwca, Zespół Szkół Specjalnych w Łukowie zaplanowały obchody z okazji 60 lat działalności. Gościem specjalnym będzie Minister Edukacji, Przemysław Czarnek wraz z delegacją. Dyrektorka szkoły postanowiła okazać ministrowi ogromną sympatię i postanowiła wysłać część podopiecznych w środku dnia do domu. Dla gości uroczystości ma być także zablokowany parking, z którego rodzice odbierają niepełnosprawne dzieci.

Zespół Szkół Specjalnych w Łukowie zajmuje się rehabilitacją i nauką dzieci, które zmagają się z różnymi dolegliwościami. Szkoła w ten sposób reklamuje się na swojej stronie:

“Jesteśmy najnowocześniejszą w regionie, specjalistyczną placówką dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także z autyzmem”

źródło: http://zsslukow.pl/oferta/

2 czerwca szkoła obchodzi swoje 60-lecie. Na stronie szkoły możemy przeczytać, że w trakcie jubileuszu zaplanowane są przemówienia gości, wręczanie nagród i atrakcje dodatkowe. Okazuje się, że nie wszyscy są mile widziani.

Oburzeni rodzice

Wielu rodziców jest wściekłych na decyzję szkoły. Uważają działania dyrekcji, za dyskryminację ich pociech. Jedna z mam niepełnosprawnego dziecka wypowiedziała się na ten temat:

- Zachowanie i wygląd dziecka z wysokim stopniem niepełnosprawności to nie zawsze piękny widok.

- Podejrzewam, że dyrekcja chciała ukryć część dzieci przed delegacją, aby te nie “psuły” ogólnego wyglądu jubileuszu. To naprawdę okrutne - dodaje.

- Minister Czarnek jest znacznie obrzydliwszy niż niepełnosprawne dzieci - komentuje wzburzona kobieta. 

Blokada niezbędnego parkingu

Zgodnie z planem, o 12:00 ma być również zablokowany parking pod szkołą. Będzie on przeznaczony dla gości jubileuszu. To właśnie z tego parkingu wielu rodziców odbiera swoje pociechy. Niektórzy muszą zaparkować jak najbliżej wejścia.

- Dzieci często nie chodzą, a nawet muszą leżeć w szkole - mówi inny rodzic niepełnosprawnego dziecka.

- Parking jest bardzo ważny, bo dzięki temu dzieci nie muszą pokonywać znacznej odległości między transportem, a infrastrukturą szkolną - dodaje.

Reakcja polityków

Krzysztof Brejza i Kamila Gasiuk - Pihowicz, związani z Koalicją Obywatelską, wyrazili swoje oburzenie na Twitterze. 

Krzysztof Brejza postanowił skierować interwencję do kuratorium, a także zaapelował o oficjalne przeprosiny rodziców wykluczonych dzieci:

https://twitter.com/KrzysztofBrejza/status/1399991616329355264

Kamila Gasiuk - Pihowicz również podzieliła się opinią na temat jubileuszu:

https://twitter.com/Gasiuk_Pihowicz/status/1400022142553575426

Brak odzewu z MEN

Mimo prób, nie udało nam się dodzwonić do Ministerstwa Edukacji.

Agnieszka Dziemianowicz - Bąk, posłanka Lewicy, także wyraziła swoje zdanie na ten temat:

https://twitter.com/__Lewica/status/1400014628659384320