wtv.pl > Polska > Nie żyje Jerzy Janeczek. Aktor znany z "Samych Swoich" zmarł w wieku 77 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:55

Nie żyje Jerzy Janeczek. Aktor znany z "Samych Swoich" zmarł w wieku 77 lat

Nie żyje aktor Jerzy Janeczek znany m.in. z filmu "Sami Swoi"
Unsplash.com/David Tomaseti

Nie żyje Jerzy Janeczek. Jego rolę w "Samych Swoich" znają chyba wszyscy Polacy. Aktor zmarł w wieku 77 lat.

Informację o śmierci kultowego aktora przekazał Związek Artystów Scen Polskich. Większość widzów kojarzy go z roli Witi Pawlaka w "Samych Swoich".

Nie żyje Jerzy Janeczek

Nie przekazano, co było bezpośrednią przyczyną zgonu Jerzego Janeczka. Wiadomo, że w chwili śmierci, 12 lipca 2021 roku, artysta miał 77 lat.

Przez lata swojej artystycznej kariery stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które do dziś bawią i poruszają widzów.

Sławę przynieśli mu "Sami Swoi" i Witia Pawlak

W trylogii "Samych Swoich" rozkochał w sobie fanów jako Witia Pawlak, młody i zakochany w sąsiadce Jadźce Kargulance, który przeciwstawia się porządkowi starych i kłótni dwóch rodzin.

To jednak niejedyna ważna rola w jego życiorysie. Świetnie wypadł również w "Kochaj albo rzuć" oraz "Nie ma mocnych". Grał także w teatrze.

Przez wiele lat mieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. Wyprowadził się tam pod koniec lat osiemdziesiątych. Jak przypomina jednak Związek Artystów Polskich "po niemal dwudziestu latach powrócił do kraju" i ponownie wrócił na rodzime deski teatru.

Aktor z wykształcenia i pasji

Na świat Jerzy Janeczek przyszedł w 1994 roku w Szlezwik-Holsztyn. W 1968 roku ukończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Spełniał się zarówno przed kamerą, jak i na deskach teatru. Swoją pierwszą poważną rolę zagrał u Andrzeja Witkowskiego w Teatrze Współczesnym im. Wiercińskiego. Zagrał w "Róży" Stefana Żeromskiego.

Jego aktorski talent podziwiać można było w teatrach w Warszawie, ale również w Koszalinie i Kaliszu. Kiedy w 2007 roku wrócił do kraju z emigracji pojawił się w Teatrze Polskie Radia.

Ostatnią kreacją aktorską Jerzego Janeczka była rola właściciela warsztatu samochodowego w filmie Patryka Vegi "Kobiety mafii".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, pisf.pl, ZASP

Tagi: nie żyje
Powiązane