wtv.pl
Pixabay/_Alicja_

Pixabay/_Alicja_

Nie żyje Jacek Bednarczyk. Krakowski fotograf miał 59 lat

2 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nie żyje Jacek Bednarczyk, który przez lata fotografował życie Krakowa i Małopolski. Fotoreporter zmarł wieczorem 1 września w wieku 59 lat. Przez 30 lat był związany z Polską Agencją Prasową. Uwieczniał wydarzenia kulturalne, a także znane osobistości m.in. Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza.

Odszedł Jacek Bednarczyk. Współpracownicy wspominają wybitnego fotografa

1 września wieczorem zmarł fotograf Jacek Bednarczyk. Miał zaledwie 59 lat. PAP donosi, że artysta zmarł w szpitalu po sakramencie i tuż po tym, jak żona Anna skończyła czytać mu “Małego księcia”.

Na Twitterze pojawiło się wiele wpisów, w których współpracownicy wspominają fotoreportera. “Wielka strata dla Krakowa. Ciepły, empatyczny, serdeczny człowiek. Zawsze na posterunku”, czytamy we wpisie Dawida Tymoteusza Serafina z Onetu.

Na wzruszający gest zdecydował się także fotoreporter Piotr Kędzierski. “Odszedł kolega z branży. Kolejna postać Krakowa, o której się myślało, że była zawsze i będzie zawsze…”, czytamy w poście.

Jacek Bednarczyk poświęcił całe życie fotografii. Z pasją rejestrował wydarzenia kulturalne

Jacek Bednarczyk urodził się 2 grudnia 1961 r. w Krakowie. Mimo że z wykształcenia był technikiem elektronikiem, to jego pasją była fotografia, którą zaczął zajmować się zawodowo w 1985 r. Wtedy rozpoczął pracę w “Echu Krakowa”.

W 1991 r. został zatrudniony w Centralnej Agencji Fotograficznej, którą później przejęła Polska Agencja Prasowa. Pracował tam do ostatnich dni.

Pierwsze fotografie wykonał w wieku zaledwie 15 lat. Jacek Bednarczyk wspomniał w rozmowie z Ewą Kozakiewicz, że z obozu młodzieżowego w Kijowie wrócił z walizką wypełnioną sprzętem fotograficznym. Tłumaczył, że był rosłym mężczyzną i bez trudu sprzedał swoje ubrania członkom orkiestry. 

Dzięki temu mógł kupić pierwszy aparat fotograficzny - Smienę 8M, lampę do ciemni, powiększalnik oraz filmy. - Mam szczęście, robię to, co lubię. Fotografowanie sprawia mi dużą przyjemność, więc nie mierzę czasu, jaki spędzam z aparatem - przekonywał Jacek Bednarczyk w “Opowieściach fotografistów” Ewy Kozakiewicz.

Fotoreporter dokumentował wydarzenia z życia Krakowa i świata. Kilkakrotnie brał udział w imprezach niedostępnych dla innych fotografów.

Jacek Bednarczyk uwiecznił na zdjęciach m.in. 50. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau (1995 r.), pielgrzymki papieskie do Polski (Jana Pawła II w 1991 r., 1995 r., 1997 r., 1999 r., 2002 r. oraz Benedykta XVI w 2006 r.), wręczenie Literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej (1996 r.), beatyfikację Jana Pawła II (2011 r.), a także Światowe Dni Młodzieży (2016 r.).

Fotograf ma na koncie także zdjęcia z wystaw w krakowskich galeriach i muzeach oraz ze spektakli światowych teatrów. Najbardziej pasjonował go balet. Jacek Bednarczyk wykonał również wiele fotografii z życia prywatnego Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Jego wybitna praca została doceniona. W 1995 r. Jacek Bednarczyk otrzymał nagrodę prezesa PAP za całokształt działalności, a w 1998 r. został laureatem w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Z kolei w 2004 r. dostał odznakę “Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2014 r. “Brązowy Krzyż Zasługi”. 

Miał dwójkę dzieci - Piotra i Agatę.

Proste pytania z wiedzy ogólnej. Większość nie zna jednak odpowiedzi na pytanie nr 8

Pytanie 1 z 10

Gdzie dodzwonisz się, wybierając numer 997?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Trwa przesłuchanie Beaty K. Wokalistka jechała ulicami Warszawy pod wpływem alkoholu

  • Żona ministra Łukasza Schreibera zgłosiła się do Top Model. Polityk nic nie wiedział

  • "Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski". W tle konflikt z Trybunałem Konstytucyjnym

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >