wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowszy sondaż. Polska 2050 coraz bliżej PiS

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z sondażu Kantar przeprowadzonego na zlecenie tygodnika "Polityka" wynika, że kierowana przez Szymona Hołownię Polska 2050 może liczyć na poparcie niewiele niższe niż PiS, daleko w tyle zostawiając Koalicję Obywatelską i pozostałe partie opozycy

W najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka" Mariusz Janicki pisze o zmianach  poglądów politycznych Polaków w ostatnim czasie, przywołując wyniki przeprowadzonego przez Kantar 19 marca na 1000-osobowej próbie Polaków telefonicznego sondażu dotyczącego preferencji wyborczych Polaków wiosną bieżącego roku

Z sondażu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższym czasie, 28 proc. badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jednak 25 proc. respondentów oddałoby głos na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Koalicja Obywatelska znalazłaby się na trzecim miejscu z poparciem na poziomie 17 proc.

Do Sejmu dostałaby się jeszcze Lewica (10 proc.) oraz Konfederacja (8 proc.). Wynik poniżej progu wyborczego uzyskałoby ugrupowanie PSL-Koalicja Polska z poparciem na poziomie 2 proc. Duża część respondentów pozostaje jednak niezdecydowana, o czym świadczy duży odsetek odpowiedzi "nie wiem" (8 proc.) i "inny" (2 proc.).

W sondażu Kantar dla "Polityki" padło także ogólniejsze pytanie o to, komu respondenci przyznają więcej racji "w trwającym od lat w Polsce konflikcie politycznym". W tym przypadku przeważająca część badanych (39 proc.) wskazała opozycję, za obozem władzy PiS opowiedziało się 26 proc. respondentów, a 35 proc. - udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Duopol PiS i KO wciąż się utrzymuje?

Chociaż w wyborach parlamentarnych Polska 2050 Szymona Hołowni może wyrosnąć na drugą siłę polskiej sceny politycznej, to jednak z sondażu Kantar wynika, że w wyborach prezydenckich potencjalnie utrzymuje się duopol PiS i KO.

W pierwszej turze najwięcej respondentów zagłosowałoby na Andrzeja Dudę (25 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (20 proc.), a Szymon Hołownia uzyskałby 15 proc. poparcia. Krzysztofa Bosaka wskazało 5 proc. badanych, Roberta Biedronia - 4 proc., a Władysława Kosiniaka-Kamysza - 2 proc. Mamy tu oczywiście do czynienia z kandydatami w ostatnich wyborach, gdyż Andrzej Duda sprawuje już drugą kadencję i w następnym głosowaniu będzie musiał zostać zastąpiony przez innego kandydata.

W drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski przejąłby część głosów pozostałych kandydatów, uzyskując 37 proc. poparcia i wygrywając z Dudą (32 proc.). Jednak aż 31 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału lub udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Polska 2050 Szymona Hołowni

Niezmiennie imponujące pozostaje poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni, która powstała w listopadzie ubiegłego roku, po tym jak latem Szymon Hołownia uzyskał trzeci wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Odtąd Hołownia próbuje także budować reprezentację ugrupowania w parlamencie, dążąc do transferów polityków z innych frakcji.

Jesienią ubiegłego roku do Polski 2050 przeszła z Lewicy posłanka Hanna Gill-Piątek. Z kolei w styczniu do ruchu Hołowni dołączyła Joanna Mucha, porzucając Platformę Obywatelską. "Szymon Hołownia czyli Platforma 2050. Transfery pokazują totalną bezideowość jego projektu politycznego" - komentował wtedy Jan Śpiewak.

Źródła: RMF FM / rmf24.pl, Polityka, Kantar

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >