wtv.pl
Najbliższa niedziela będzie niedzielą handlową

(zdjęcie wykadrowane) Jakub Kaminski/East News

Najbliższa niedziela będzie handlową. Polacy pójdą szturmem na zakupy?

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już pojutrze wypada niedziela handlowa. Podobnych niedziel jest w tym roku jedynie 7 i wszystko wskazuje na to, że ponownie sklepy wypełnią się klientami. Ograniczenie handlu w 7 dnień tygodnia nieustannie budzi sporo kontrowersji. Pomysł ten ma ró

Zgodnie z decyzją rządzących niedziela handlowa przypada jedynie 7 razy w ciągu roku. Najbliższa niedziela jest właśnie jedną z nich.

Polacy zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że niedziela handlowa nie jest standardem i konieczne jest wcześniejsze planowanie weekendowych zakupów. Nie zmienia się jednak typowy wygląd sklepów, gdy do właśnie takiej niedzieli zbliżamy się w kalendarzu.

25 kwietnia to niedziela handlowa

Pewne jest, że każda niedziela handlowa sprawia, iż sklepy zapełniają się klientami. Spora część osób przekonuje, że to właśnie niedziela jest dniem, kiedy są w stanie zrobić zakupy na cały tydzień.

Niestety w 2018 roku rządzący zdecydowali się na ingerencję w zakupowe nawyki. Ustawa ograniczyła ilość niedziel, gdy robić można zakupy, do jedynie 7 w ciągu całego roku. Najbliższa niedziela wypadająca 25 kwietnia to niedziela handlowa.

Lista pozostałych niedziel handlowych nie jest długa. Szczególnie biorąc pod uwagę, że aż dwie z nich będą wypadały w jednym miesiącu.

Kiedy będzie następna niedziela handlowa?

Kolejna szansa na zrobienie zakupów 7 dnia tygodnia będzie przypadać dopiero na ostatnią niedzielę czerwca. Sytuacja powtórzy się jeszcze w ostatnią niedzielę sierpnia. W grudniu Polacy aż dwukrotnie będą mogli w przedświątecznej gorączce udać się na zakupy w niedzielę handlową.

Niezmiennie od okresu w roku, w jakim wypada niedziela handlowa, cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Obecnie liczyć należy się jednak z tym, że dostęp do placówek handlowych jest znacząco ograniczony.

Limity w sklepach mocno wpływają na to, że sprzedaż nie będzie tak spektakularna, jak liczyć mogliby handlowcy. Obecnie w sklepach powyżej 100 mkw przebywać może 1 osoba na każde 20 mkw oraz w sklepach mniejszych 1 osoba na każde 15 mkw.

Czy to zagrożenie dla gospodarki? 

Nie brakuje głosów, iż szczególnie w czasie pandemii koronawirusa i problemów gospodarczych niedzielą handlową powinna zostać ogłoszona każda niedziela. Pozwoliłoby to nie tylko odrabiać straty, ale rozłożyć również ruch klientów, którzy nie byliby pozbawiani dodatkowego dnia, gdy mogą zaplanować swoje zakupy.

Niedawno informowaliśmy o mocnym stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie niedziel handlowych. Hierarchowie wezwali do tego, by szanować tradycję katolickie związane z kojarzeniem niedzieli jako dnia odpoczynku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Business Insider / gov.pl / Konferencja Episkopatu Polski / Radio Zet

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Zmiany, które ucieszą wielu pracowników. Od nowego roku wzrośnie pensja minimalna

Czytaj więcej >

Gospodarka

Abonament RTV. Przełomowa decyzja sądu w Poznaniu nadzieją dla dłużników

Czytaj więcej >

Gospodarka

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Ceny gazu idą w górę, winnym – wielka polityka

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polski Ład. Morawiecki: Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych

Czytaj więcej >
Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi, seniorzy dostaną więcej pieniędzy

Gospodarka

Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi. Świadczenia wzrosną nawet o 12 proc.

Czytaj więcej >
5 września to niedziela niehandlowa czy handlowa?

Gospodarka

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobisz zakupy 5 września?

Czytaj więcej >