wtv.pl > Polska > MZ chce "żeby była możliwość zweryfikowania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony". Adam Niedzielski potwierdza planowane zmiany
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:06

MZ chce "żeby była możliwość zweryfikowania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony". Adam Niedzielski potwierdza planowane zmiany

Adam Niedzielski potwierdza, że pracodawcy otrzymają nowe prawa w kwestii sprawdzania szczepień przeciwko koronawirusowi
Pawel Wodzynski/East News

- Pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby była możliwość zweryfikowania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony - jednoznacznie stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie TVN24. Szef MZ ma nadzieję, że już w poniedziałek tematem tym zajmie się Rada Ministrów. Wiadomo, w jaki sposób pracodawca ma weryfikować wiadomości medyczne na temat swojego pracownika.

- Żyjemy w dobie epidemii i potrzeba nam rozwiązań gwarantujących ograniczenie transmisji wirusa - mówił w połowie sierpnia Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, który ma pomóc pracodawcom w zminimalizowaniu ryzyka dotyczącego kolejnych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zarówno wśród pracowników, jak i klientów.

Praca nad nowymi regulacjami jest bardzo intensywna. - W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów - powiedział w programie "Sprawdzam" Adam Niedzielski.

Pracodawca zyska nowe prawa, chodzi o szczepienia pracowników

Już 18 sierpnia informowaliśmy o planach Ministerstwa Zdrowia dotyczących zwiększenia uprawnień pracodawców w kwestii sprawdzania szczepień przeciwko COVID-19 swoich pracowników.

Adam Niedzielski potwierdził, że etap prac w tej kwestii jest w reosrcie zdrowia zaawansowany. - Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów, a być może również na Radzie Ministrów - przekazał szef MZ.

Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już niedługo. Minister wprost deklaruje, że resort chce, by nowe przepisy gotowe były już na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Pracodawcy będą mogli sprawdzać, czy zatrudnione u nich osoby przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

- Zmiana, o której mówimy, faktycznie daje pracodawcy możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Dzięki temu będzie mógł podejmować w stosunku do załogi racjonalne decyzje - wyjaśniał w połowie sierpnia Adam Niedzielski. W jaki sposób będzie dochodzić do weryfikacji szczepienia?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nie dostęp do informacji medycznej a certyfikat

Osoby przyglądające się planom Ministerstwa Zdrowia były ciekawe, w jaki sposób dochodzić będzie do weryfikacji szczepienia poszczególnych pracowników.

Zastanawiano się, czy poszczególni przedsiębiorcy otrzymają zwiększone prawo do dostępu do prywatnych informacji medycznych. Słowa ministra Adama Niedzielskiego zaprzeczają tym pogłoskom.

Dokumentem informującym o szczepieniu przeciwko COVID-19 będzie certyfikat otrzymywany po przyjęciu drugiej dawki preparatu bądź jednodawkowego J&J.

- Bez okazania tego dowodu, oczywiście, trzeba uznać, że takiego zaszczepienia nie było, a z drugiej sfałszowanie tego dokumentu jest normalnym fałszerstwem - relacjonował szef resortu zdrowia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: tvn24.pl, wtv.pl, interia.pl Zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News

Powiązane