wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

#misjatransmisja, czyli oddolna inicjatywa na rzecz osób transpłciowych i walcząca z transfobią w Polsce. Wsparcie fundacji Trans-Fuzja

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Weronika Szatkowska

Udostępnij:

Wczoraj na TikToku ruszyła oddolna inicjatywa na rzecz osób transpłciowych #misjatransmisja. Akcja społeczna ma na celu zwrócenie uwagi na obecność osób transpłciowych w Polsce, walkę z transfobią, a przede wszystkim zachęca do wsparc

9 marca na TikToku pojawił się trend sygnowany #misjatransmisja. To oddolna inicjatywa Weroniki Verø Szatkowskiej, Pana.Cosmetologist - Łukasza Czesaka i Michaliny Kobli. Akcja ma na celu zachęcić do wsparcia fundację Trans-Fuzja, działającą na rzecz osób transpłciowych w Polsce. 

Transfobia to choroba naszych czasów. Transuprzedzenia w polskim społeczeństwie są już nagminne, a odczłowieczanie i marginalizowanie osób o tożsamości płciowej odmiennej niż cispłciowość, (spójności pomiędzy czyjąś płcią przypisaną przy narodzinach a tożsamością płciową), wciąż jest trywializowane. Dyskryminacja osób transpłciowych nadal jest spychana przez tematy zastępcze. Nie trzeba daleko szukać, aby dostrzec, że nawet mniejszości feministyczne przejawiają zachowania transfobiczne, nazywane TERFizmem. Odrzucenie twierdzenia, że kobiety transpłciowe są nadal kobietami jest już nagminne i niedopuszczalne. Tej sprawie przyjrzała się bliżej Anna Dymarczyk, rozmawiając z Mają Heban o "transfobii w białych rękawiczkach".

O transpłciowości wśród polskich nastolatek i nastolatków porozmawialiśmy z Dominikiem Haakiem, psychologiem i seksuologiem, który także zajmuje się dziećmi LGBT+ - link do wywiadu tutaj.

9 marca ukazał się kolejny singiel Verø "Gwiezdne drogi", który towarzyszy całej akcji #misjatransmisja, zachęcającej do wsparcia fundacji Trans-Fuzja, a także zaznaczającej, że osoby transpłciowe są obecne w naszym społeczeństwie i warto o nich pamiętać. Proces korekty płci w naszym kraju nadal jest przeżyciem traumatycznym, a nieodzownym elementem pozostaje obowiązek pozwania swoich rodziców. Dla wielu ludzi jest to traumą i zniechęca do podjęcia działań związanych z procesem korekty płci. Warto pamiętać, że osoby transpłciowe to nie tylko kobiety transpłciowe, (które są kobietami) i mężczyźni transpłciowi, (którzy są mężczyznami). Do grupy tej zaliczane są także osoby niebinarne, które nie identyfikują się w 100% jako kobieta ani jako mężczyzna. Bigender, które identyfikują się z dwoma płciami, czy pangender czyli osoba identyfikująca się ze wszystkimi płciami. Niebinarność to także agender, czyli brak utożsamiania się z jakąkolwiek płcią, a także ewoluującej tożsamości płciowej (genderfluid).

Osoby, chcące dokonać korekty płci często spotykają się z niezrozumieniem i to ze strony specjalistów, którzy celowo opóźniają cały proces. W zeszłym roku miałyśmy okazję porozmawiać o tym z Feliksem Łosińskim, który zbierał na rekonstrukcję klatki piersiowej i działa na rzecz osób transpłciowych w Polsce, także z fundacją Trans-Fuzja - link do rozmowy tutaj.

Jako medium równościowe poczuwamy się do patronowania całej akcji #misjatransmisja. Do akcji dołączyła także aktywistka, Maja Staśko oraz tiktokerka woman.interrupted. Słowa utworu: "brak obojętnych", czy "zakładam na twarz maskę królowej" odnoszą się bezpośrednio do braku obojętności wobec transfobii w Polsce, a także do bycia dumnym w walce o siebie. 

Dlaczego akurat wsparcie dla fundacji Trans-Fuzja? Fundacja Trans-Fuzja jest organizacją pożytku publicznego. Od lat udziela darmowej pomocy kompleksowej, w tym prawnej, psychologicznej, prowadzi grupy wsparcia, szkolenia. Wsparcie udzielane jest także rodzinom i osobom bliskim. Link do Trans-Fuzji znajdziecie tutaj.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia finansowego Trans-Fuzji oraz wzięcia udziału w akcji na TikToku, oznaczając swoje wideo #misjatransmisja.

WAŻNE: W tytule przelewu należy wpisać: "darowizna" lub "donation"

Trans-Fuzja, Fundacja na Rzecz Osób Transpłciowych

ul. Noakowskiego 10 lok. 66

00-666 Warszawa

nr konta:

12 1140 1977 0000 2089 3300 1001

transfuzja.org

Utwór patronujący akcję

[EMBED-1937]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >