wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Minister rodziny: "95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci". Nowy Ład ma zawierać programy zachęcające do posiadania dzieci

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła na antenie Polskiego Radia, że w przygotowywanym przez rząd Nowym Polskim Ładzie znajdzie się także nowa strategia demograficzna, która ma zachęcić Polaków do zakładania rodzin.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła w środę w Sygnałach Dnia Polskiego Radia, gdzie zapowiedziała, że przygotowywanym przez rząd Nowym Polskim Ładzie znajdzie się także nowa strategia demograficzna, mająca zachęcić Polaków do zakładania rodzin i posiadania dzieci.

- 95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci. One rodzą się głównie w małżeństwach. Trzeba robić wszystko, aby pomóc im na starcie - przywołuje słowa minister Marleny Maląg tygodnik "Wprost".

Marlena Maląg dała jednak do zrozumienia, że zapowiadana strategia będzie kontynuacją działań prowadzonych przez rząd od dłuższego czasu takich jak program "Rodzina 500 plus", program "Wyprawka szkolna" czy też tworzenie nowych miejsc w żłobkach.

Marlena Maląg o polityce mieszkaniowej

Minister zasugerowała także, że nowa strategia demograficzna przewidywać będzie również skierowaną do małżeństw pomoc w znalezieniu mieszkania. Wcześniej rząd prowadził w tym celu program "Mieszkanie Plus", który nie przyniósł jednak imponujących efektów.

Jak podaje tvn24.pl, ze 100 tys. mieszkań, których budowę zapowiedział w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki, do stycznia 2021 wybudowano lub było w budowie zaledwie 26 tys. mieszkań. Dodatkowo część z nich nie jest wcale przystępna cenowo, a niektóre obarczone są błędami konstrukcyjnymi, które prowadzą do ich zagrzybienia.

Spodziewanych efektów nie przyniósł także program "Rodzina 500 plus", który nie spełnił pokładanych w nim nadziei na wzrost liczby urodzeń, chociaż faktycznie przyczynił się do ograniczenia zjawiska skrajnego ubóstwa w Polsce

Tymczasem sytuacja demograficzna, która od lat była w Polsce zła, jeszcze bardziej pogorszyła się w ubiegłym roku, gdy obok spadku liczby urodzeń na zmniejszenie się populacji wpływ miała także ogromna liczba nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa.

Według Eurostatu od początku pandemii nadmiarowa śmiertelność - czyli różnica pomiędzy śmiertelnością w danym okresie a średnią śmiertelnością odnotowywaną w tym okresie w latach 2016-2019 - była w Polsce najwyższa w Unii Europejskiej.

Źródło: Wprost, Polskie Radio / polskieradio.pl, tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >