wtv.pl > Polska > Minister rodziny: "95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci". Nowy Ład ma zawierać programy zachęcające do posiadania dzieci
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:21

Minister rodziny: "95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci". Nowy Ład ma zawierać programy zachęcające do posiadania dzieci

wtv
WTV.pl

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła w środę w Sygnałach Dnia Polskiego Radia, gdzie zapowiedziała, że przygotowywanym przez rząd Nowym Polskim Ładzie znajdzie się także nowa strategia demograficzna, mająca zachęcić Polaków do zakładania rodzin i posiadania dzieci.

- 95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci. One rodzą się głównie w małżeństwach. Trzeba robić wszystko, aby pomóc im na starcie - przywołuje słowa minister Marleny Maląg tygodnik "Wprost".

Marlena Maląg dała jednak do zrozumienia, że zapowiadana strategia będzie kontynuacją działań prowadzonych przez rząd od dłuższego czasu takich jak program "Rodzina 500 plus", program "Wyprawka szkolna" czy też tworzenie nowych miejsc w żłobkach.

Marlena Maląg o polityce mieszkaniowej

Minister zasugerowała także, że nowa strategia demograficzna przewidywać będzie również skierowaną do małżeństw pomoc w znalezieniu mieszkania. Wcześniej rząd prowadził w tym celu program "Mieszkanie Plus", który nie przyniósł jednak imponujących efektów.

Jak podaje tvn24.pl, ze 100 tys. mieszkań, których budowę zapowiedział w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki, do stycznia 2021 wybudowano lub było w budowie zaledwie 26 tys. mieszkań. Dodatkowo część z nich nie jest wcale przystępna cenowo, a niektóre obarczone są błędami konstrukcyjnymi, które prowadzą do ich zagrzybienia.

Spodziewanych efektów nie przyniósł także program "Rodzina 500 plus", który nie spełnił pokładanych w nim nadziei na wzrost liczby urodzeń, chociaż faktycznie przyczynił się do ograniczenia zjawiska skrajnego ubóstwa w Polsce

Tymczasem sytuacja demograficzna, która od lat była w Polsce zła, jeszcze bardziej pogorszyła się w ubiegłym roku, gdy obok spadku liczby urodzeń na zmniejszenie się populacji wpływ miała także ogromna liczba nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa.

Według Eurostatu od początku pandemii nadmiarowa śmiertelność - czyli różnica pomiędzy śmiertelnością w danym okresie a średnią śmiertelnością odnotowywaną w tym okresie w latach 2016-2019 - była w Polsce najwyższa w Unii Europejskiej.

Źródło: Wprost, Polskie Radio / polskieradio.pl, tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane