wtv.pl
Określany jako adwokat księży pedofilów Michał Kelm może uniknąć kary mimo trzyletniego zakazu wykonywania zawodu.

(zdj. ilustracyjne) piqsels.com

Kontrowersyjna sprawa. Adwokat księży wykorzystujących dzieci, mimo że z dyscyplinarką, może nie zostać pociągnięty do odpowiedzialności

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Określany jako adwokat księży pedofilów Michał Kelm może uniknąć kary mimo trzyletniego zakazu wykonywania zawodu. Na mecenasa nałożono dyscyplinarkę za nieetyczne zachowanie w sprawie oskarżanego o pedofilię ks. Pawła Kani. Po uchyleniu wyroku prz

  • Zatajając współpracę z kurią i księdzem Kanią, adwokat zgłosił się do ofiary księdza pedofila, po czym nakłonił ją do udzielenia mu pełnomocnictwa i w efekcie zawarcia ugody z duchownym

  • Michała Kelma skazano na trzyletni zakaz wykonywania zawodu. Postępowanie w sprawie Kelma zawiesił jednak Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury

  • Sprawa przedawni się już w kwietniu

Michał Kelm dał się poznać jako wielokrotny reprezentant Kościoła w sprawach dotyczących wykorzystywania nieletnich wewnątrz instytucji. Adwokat bronił m.in. znanej z głośnego reportażu Justyny Kopińskiej siostry Bernadetty, która sterowała Ośrodkiem Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. W placówce przez lata dochodziło do gwałcenia dzieci.

Podobnych przypadków była prawdziwa mnogość. Jedną z najgłośniejszych spraw, w której udział brał mecenas Kelm, było postępowanie dotyczące księdza Pawła Kani. Duchownego skazano na siedem lat więzienia za seksualne wykorzystywanie nieletnich chłopców.

Działanie Michała Kelma było niezgodne z przepisami

Jak przypomina Onet, reprezentujący kapłana Michał Kelm zgłosił się do jednego z wykorzystanych, proponując mu jego reprezentowanie oraz nakłaniając do ugody, za sprawą której do ofiary trafić miało 40 tys. zł.

Adwokat zataił przed chłopcem, że jednocześnie reprezentował zarówno Kanię, jak i kurię.

Ze względu na nieetyczne zachowanie Kelma sprawą zajął się sąd dyscyplinarny przy wrocławskiej Okręgowej Radzie Adwokackiej. We wrześniu 2020 roku uznano, że działania mecenasa były niezgodne z przepisami o adwokaturze. W efekcie pierwotnie zakazano mu wykonywania zawodu przez rok. Kolejno podwyższono zakaz do lat trzech.

Mecenas uniknie kary? Sąd czeka na TSUE

Wobec wniosku Kemla Izba Dyscyplinarna Sądy Najwyższego uchyliła wyrok w lutym 2021 roku. Według SN decyzja zawierała rażące błędy, wobec czego przekazano ją do ponownego rozpoznania. Według informacji „Rzeczpospolitej” postępowanie zawieszono w niedzielę 13 marca. 

Powołując się na nieoficjalne informacje, dziennik donosi, że Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury czeka obecnie na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE ma rozstrzygnąć, czy według europejskiego prawa Izba Dyscyplinarna SN jest sądem czy też nie.

Sprawa Michała Kelma lada moment ulegnie tymczasem przedawnieniu. Zawieszenie postępowania nie wpłynie na bieg terminu, który upłynie w kwietniu.

Rp.pl zaznacza, że mimo iż trzyletni zakaz wykonywania zawodu przez Kemla wydano w lutym 2020 roku, uzasadnienie sporządzono dopiero w sierpniu. Sprawa kasacji wyroku adwokata trafiła do Sądu Najwyższego dopiero w listopadzie.

Sąd dyscyplinarny tłumaczy opóźnienia epidemią koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jacek Kurski odpowiedział na zarzuty pod adresem swojej żony, Joanny

  • TVN ugiął się pod krytyką, dotyczącą reemisji wywiadu Meghan i Harry`ego

  • Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury

Źródło: Rzeczpospolita / Onet

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >