wtv.pl
Michał Dworczyk

AGENCJA SE/East News

Michał Dworczyk poinformował o zmianach w szczepieniach dot. osób niepełnosprawnych

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Michał Dworczyk przeprowadził konferencje prasową, podczas której odniósł się do kwestii szczepień osób z niepełnosprawnościami. Od 10 maja osoby te zostaną włączone do rządowego harmonogramu. Iwona Hartwich już planuje kolejną akcję

  • Dziś odbyło się ważne spotkanie z przedstawicielami poszkodowanych środowisk osób z niepełnosprawnościami. W rozmowach udział wzięła między innymi Iwona Hartwich - posłanka Koalicji Obywatelskiej, która od miesięcy walczyła o włączenie osób z niepełnosprawnościami do harmonogramu szczepień

  • W wideokonferencji uczestniczyli między innymi: ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w resorcie Maląg - Paweł Wdówik, a także sam koordynator programu Michał Dworczyk

  • Po miesiącach interwencji poselskich liderka protestów osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przyczyniła się do sukcesu w postaci włączenia tej grupy społecznej do kolejki. "Presja ma sens. Są to wymuszone i opóźnione decyzje, ale bardzo dobre" - komentuje dla naszej redakcji

Michał Dworczyk dziś poinformował, że od 10 maja punkty szczepień powszechnych zostaną otwarte dla osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej kolejności, bez kolejki będą szczepione osoby z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym (niesamodzielne). Co więcej, osoby z niepełnosprawnościami przebywające w domach będą obsługiwane przez punkty mobilne.

Po 10 maja szczepienia odbędą się we wszystkich placówkach Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładach Aktywności Zawodowej i Środowiskowych Domach Samopomocy. W kolejce będą mogły ustawić się wszystkie osoby bez względu na stopień niepełnosprawności wraz z personelem. 

Wymuszone spotkanie pod presją daje takie rozwiązania.Żaluje i przepraszam wszystkich opiekunów że kilka miesięcy...

Opublikowany przez Iwonę Hartwich Piątek, 30 kwietnia 2021

Michał Dworczyk podjął ważną decyzję. Osoby niepełnosprawne mają powody do radości

Decyzja podjęta przez Michała Dworczyka i rządzących została poprzedzona licznymi działaniami ze strony Iwony Hartwich. Przypomnijmy, że posłanka Koalicji Obywatelskiej od początku procesu ustalania harmonogramu szczepień walczyła o uwzględnienie w nim osób z niepełnosprawnościami. Po ciągłym zbywaniu apeli postanowiła podejść do Mateusza Morawieckiego na korytarzu sejmowym.

Podczas próby "spotkania" Prezes Rady Ministrów natychmiastowo uciekł. Dworczyk zaś próbował odciąć posłance dostęp do premiera, krępując jej ruchy. Ostatecznie Hartwich udało się wręczyć Morawieckiemu album ze zdjęciami niezaszczepionych osób z niepełnosprawnościami. Tego samego dnia szef KPRM wręczył jej kwiaty i zaprosił na dzisiejsze spotkanie. 

- Presja ma sens. Są to wymuszone i opóźnione decyzje, ale bardzo dobre. Od 10 maja osoby z niepełnosprawnościami będą mogły być szczepione w punktach powszechnych. Szczepienia odbędą się za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Dostęp do szczepienia będą miały także ich rodziny - komentuje dla naszej redakcji Iwona Hartwich. Parlamentarzystka z okręgu toruńskiego zwróciła uwagę na jeden, niezadowalający aspekt harmonogramu.

- Niepokojące jest to, że osoby w stopniu umiarkowanym nie zostały ujęte w programie już od 10 maja. Doszło do poszatkowania, podzielenia ludzi na stopień niepełnosprawności. Jest obietnica, że po 10 maja pan Michał Dworczyk przekaże nam na spotkaniu 15 lub 16 maja, w jaki sposób odbędą się szczepienia osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym - tłumaczy dla naszej redakcji. 

Pan minister Michał Dworczyk, który wczoraj zagradzał mi drogą dostępu do szefa polskiego rządu zaprasza mnie w...

Opublikowany przez Iwonę Hartwich Środa, 28 kwietnia 2021

- Osoby z niepełnosprawnościami, które przebywają w Zakładach Aktywizacji Zawodowej, Środowiskowych Domach Samopomocy i Warsztatach Terapii Zajęciowej także będą szczepione. Mowa również o zespołach tam pracujących, czyli wszelkie paniach sprzątające, kucharkach. To są bardzo ważne rzeczy, które powinny być zrobione już kilka miesięcy temu - dodaje. 

Hartwich odniosła się także do wydarzenia, jakie miało miejsce na sejmowym korytarzu. - Będę to powtarzała, żałuje, że nie zrobiłam tego wcześniej. Że nie biegałam po sejmowych korytarzach za panem Morawieckim. Sądziłem, że moje wnioski, interpelacje będą czymś skutkowały, że ktoś weźmie to pod uwagę. Przecież o to walczyły też organizacje pozarządowe. Dla mnie to nauczka, że w ten sposób trzeba z rządem załatwiać sprawy - komentuje.

Wysyłam #listy do wszystkich członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów, zawierających dwa...

Opublikowany przez Iwonę Hartwich Czwartek, 29 kwietnia 2021

Iwona Hartwich nie zamierza poprzestać na sprawie szczepień dla osób z niepełnosprawnościami. Posłanka i przedstawicielka środowiska już niedługo rozpocznie interwencje właśnie z resorcie Marleny Maląg. Wszystko przez wzgląd na program asystenta dla osoby niepełnosprawnej. - Mam już apel do pani minister Marleny Maląg. Będę biegała za panią minister z kolejną tabliczką. Od 18 grudnia nie funkcjonuje program asystenta osoby niepełnosprawnej - zapowiedziała.

- Program dopiero ma ruszyć w czerwcu. Pani minister zarzuca mi kłamstwo, ale tego programu naprawdę po prostu nie ma. Może wtedy przedstawicielka rządu po podobnej interwencji szybciej zareaguje. Osoby niepełnosprawne czekają pół roku - deklaruje posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

W oczekiwaniu na spotkanie w sprawie szczepień dla Osób Niepełnosprawnych i ich opiekunów. Mam nadzieję że usłyszę konkrety i tuż po ma????♿

Opublikowany przez Iwonę Hartwich Piątek, 30 kwietnia 2021

- Ten program został uruchomiony dwa lata temu. Osoby z niepełnosprawnościami, osoby zależne miały przyznanego asystenta. Mowa o osobach na wózkach, osobach z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki temu te osoby mogły wyjść na spacer, do kina, mogły się uspołeczniać. Od 18 grudnia już tego programu nie ma, a przecież nie o to w terapii chodzi. Ta grupa musi mieć kontakt ze społeczeństwem - przekonuje nas Iwona Hartwich. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Onet ujawnia szczegóły śledztwa ws. Magdaleny Żuk. Sprawa jest dziwna i niejasna

  • Tragedia za zamkniętymi drzwiami. Zabito cztery osoby w domu opieki

  • Geodeta biegał po domu z siekierą, chciał zabić. Wszystko dla emerytury

Źródło: WTV

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Czarnecki pozostaje bezkarny. Prokuratura nadal zbiera dowody ws. podejrzenia wyłudzenia 100 tys. euro

Czytaj więcej >