wtv.pl > Polska > Pilna konferencja ministrów ws. szczepionek. Przedstawiono najważniejsze zapowiedzi nie tylko dla medyków
Maria Hędrzak
Maria Hędrzak 19.03.2022 08:27

Pilna konferencja ministrów ws. szczepionek. Przedstawiono najważniejsze zapowiedzi nie tylko dla medyków

wtv
WTV.pl

Michał Dworczyk przekazał podczas konferencji prasowej, że ponad 1 mln dawek szczepionki trafiło już do Polski. 456 tys. szczepionek rozprowadzono do ok. 500 szpitali węzłowych. 50 proc. z łącznej sumy jest za to przechowywanych na drugie dawki dla osób, które otrzymały lub krótce otrzymają pierwszą.

- Dopiero po drugiej dawce uzyskujemy pełną odporność i nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na jakieś problemy logistyczne ze strony producenta - zaznaczył szef KPRM.

Jak wskazał Dworczyk, w 1. tygodniu Narodowego Programu Szczepień w Polsce zaszczepiono 50 tys. osób, a w drugim - 150 tys. (w tym jednego dnia 50 tys.). Do końca tygodnia ma zostać zaszczepionych łącznie 250 tys. osób. To da w sumie ok. 450 tys. obywateli po podaniu dawki.

Michał Dworczyk przedstawił plany ws. szczepień

Do 14 stycznia trwa zgłaszanie kadry medycznej i pozostałych członków grupy 0. Jak zaznaczył Dworczyk, sama grupa liczy ok. 1 mln osób. Jak prognozuje rząd, zaszczepi się z tego około 700 tys. osób. W najbliższym czasie mają także zostać utworzone dodatkowe punkty, w których będą się mogli szczepić medycy.

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. I w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia, ta kwestia nie ulega zmianie, a niektóre emocjonalne wypowiedzi w moim przekonaniu wprowadzają tylko moim zdaniem taką niepotrzebną niepewność - podkreślił.

- 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów powyżej 80. roku życia - zaznaczył Dworczyk.

- Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów - zapowiedział także współpracownik Mateusza Morawieckiego.

22 stycznia ma zostać uruchomiona możliwość umawiania się na szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Samo podawanie im dawek ruszy za to 25 stycznia.

Co ciekawe, na konferencji został pokazany także specjalnie przygotowany spot profrekwencyjny z udziałem Cezarego Pazury.

Następnie głos zabrała minister Marlena Maląg. - Od samego początku, gdy epidemia koronawirusa pojawiła się w Polsce, priorytetem rządu Premiera Mateusza Morawieckiego była troska o zdrowie i życie Polaków, wprowadzenie instrumentów, które zminimalizują zachorowania i konsekwencje COVID-19 - zapewniała. Zaznaczyła także, iż mieszkańcy DPS-ów zostaną zaszczepieni w ośrodkach, w których przebywają.

Wszyscy obecni na konferencji politycy zapewniali, że chętni na zaszczepienie seniorzy otrzymają stosowne wsparcie w tym procesie, np. pomoc z dotarciem do miejsca podania dawki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Polska
Powiązane