wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna konferencja ministrów ws. szczepionek. Przedstawiono najważniejsze zapowiedzi nie tylko dla medyków

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Hędrzak

Udostępnij:

Michał Dworczyk, Marlena Maląg i Paweł Szefernaker pojawili się na wspólnej konferencji prasowej. Dotyczy ona szczepionek oraz planów rządu na podawanie chętnym Polakom dawek już w najbliższych tygodniach.

Michał Dworczyk przekazał podczas konferencji prasowej, że ponad 1 mln dawek szczepionki trafiło już do Polski. 456 tys. szczepionek rozprowadzono do ok. 500 szpitali węzłowych. 50 proc. z łącznej sumy jest za to przechowywanych na drugie dawki dla osób, które otrzymały lub krótce otrzymają pierwszą.

- Dopiero po drugiej dawce uzyskujemy pełną odporność i nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na jakieś problemy logistyczne ze strony producenta - zaznaczył szef KPRM.

Jak wskazał Dworczyk, w 1. tygodniu Narodowego Programu Szczepień w Polsce zaszczepiono 50 tys. osób, a w drugim - 150 tys. (w tym jednego dnia 50 tys.). Do końca tygodnia ma zostać zaszczepionych łącznie 250 tys. osób. To da w sumie ok. 450 tys. obywateli po podaniu dawki.

Michał Dworczyk przedstawił plany ws. szczepień

Do 14 stycznia trwa zgłaszanie kadry medycznej i pozostałych członków grupy 0. Jak zaznaczył Dworczyk, sama grupa liczy ok. 1 mln osób. Jak prognozuje rząd, zaszczepi się z tego około 700 tys. osób. W najbliższym czasie mają także zostać utworzone dodatkowe punkty, w których będą się mogli szczepić medycy.

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. I w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia, ta kwestia nie ulega zmianie, a niektóre emocjonalne wypowiedzi w moim przekonaniu wprowadzają tylko moim zdaniem taką niepotrzebną niepewność - podkreślił.

- 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów powyżej 80. roku życia - zaznaczył Dworczyk.

- Między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy DPS-ów - zapowiedział także współpracownik Mateusza Morawieckiego.

22 stycznia ma zostać uruchomiona możliwość umawiania się na szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Samo podawanie im dawek ruszy za to 25 stycznia.

Co ciekawe, na konferencji został pokazany także specjalnie przygotowany spot profrekwencyjny z udziałem Cezarego Pazury.

Następnie głos zabrała minister Marlena Maląg. - Od samego początku, gdy epidemia koronawirusa pojawiła się w Polsce, priorytetem rządu Premiera Mateusza Morawieckiego była troska o zdrowie i życie Polaków, wprowadzenie instrumentów, które zminimalizują zachorowania i konsekwencje COVID-19 - zapewniała. Zaznaczyła także, iż mieszkańcy DPS-ów zostaną zaszczepieni w ośrodkach, w których przebywają.

Wszyscy obecni na konferencji politycy zapewniali, że chętni na zaszczepienie seniorzy otrzymają stosowne wsparcie w tym procesie, np. pomoc z dotarciem do miejsca podania dawki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Tagi:

Maria HędrzakAutor

Redaktorka i wydawczyni, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz studentka specjalizacji Bliski Wschód i Afryka na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >