wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Morawiecki ogłosi niedługo swój nowy plan. Już wywołuje mnóstwo kontrowersji

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Zapowiedziany na początku stycznia program Mateusza Morawieckiego nazywany "Nowym polskim ładem" ma być odpowiedzią państwa na trudną sytuację gospodarczą spowodowaną pandemią. Tymczasem posłowie Solidarnej Polski pytają o stan realizacji wcześn

  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiada program "Nowy polski ład"

  • Program ma służyć odbudowie gospodarki po pandemii

  • Będzie dotyczył 16 filarów funkcjonowania państwa

  • Według portalu onet.pl programowi może się sprzeciwić Zbigniew Ziobro

Od początku roku premier Mateusz Morawiecki w różnych wypowiedziach publicznych zapowiada ogłoszenie programu rządowego, mającego być odpowiedzią państwa na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią i potrzebę przygotowania gospodarki na energetyczną transformację.

"Premier @MorawieckiM w #Starachowice: Udało się przechować wartość gospodarki. Polska ma jedną z najniższych recesji w UE. Za sprawą #NowyŁad, polskich inwestycji i nowych nadziei dla gospodarki, rok 2021 będzie dobry dla Polski" - czytamy we wpisie opublikowanym w czwartek na Twitterze przez Kancelarię Premiera. 

[EMBED-1457]

Jak podaje za portalem Puls Biznesu businessinsider.com.pl, "Nowy polski ład" ma być programem inwestycyjnym, który pozwoli polskiej gospodarce na szybki powrót na ścieżkę wzrostu. Program miałby objąć między innymi inwestycje infrastrukturalne oraz wsparcie dla firm

Jak relacjonuje Business Insider, "Nowy polski ład" miałby dotyczyć 16 filarów takich jak neutralizacja skutków pandemii, finanse publiczne, przedsiębiorstwa, rynek pracy, sektor inwestycji, rynek mieszkaniowy, rodzina, sektor zdrowotny, edukacja, klimat, środowisko, energetyka, proces cyfryzacji, sprawy młodych i sprawy seniorów, rolnictwo oraz kultura i nauka.

Chociaż nie znamy jeszcze szczegółów planu, to jednak według portalu onet.pl już teraz wywołuje on zgrzyty w koalicji rządzącej. Miałaby na to wskazywać interpelacja wystosowana przez posłów koalicyjnej Solidarnej Polski kierowanej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, w której pytają oni premiera Mateusza Morawieckiego o stan realizacji jego wcześniejszego programu.

Chodzi o pochodzący z roku 2017 program "Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". "Dla oceny efektywności „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, która jest realizowana w reżimie projektowym, wymagana jest szczegółowa ewaluacja i analiza realizacji wskaźników zawartych w dokumencie z przedstawieniem stopnia osiągnięcia oczekiwanych rezultatów z podziałem na poszczególne lata 2017 – 2020" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku przez Mariusza Goska z Solidarnej Polski.

"Powyższa ewaluacja i analiza nie tylko wykażą, w jakim stopniu udało się zrealizować założenia zdefiniowane w dokumencie rządowym określającym politykę ekonomiczną państwa, ale też powinna stać się realnym punktem wyjścia do projektowania wszelkich zmian w polityce gospodarczej rządów Zjednoczonej Prawicy, który to program wspiera moje ugrupowanie: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro" - tłumaczy Gosek.

W dniu dzisiejszym, jako poseł Solidarna Polska, skierowałem do Premiera Pana Mateusza Morawieckiego interpelację w...

Opublikowany przez Mariusz Gosek Środa, 3 lutego 2021

Chociaż z deklaracji Goska wynika, że tego rodzaju ewaluacja dotychczasowych działań rządu ma służyć "projektowaniu" nowego programu, co Solidarna Polska popiera, to jednak - jak podaje onet.pl - tajemnicą poliszynela jest, że posłowie frakcji Zbigniewa Ziobro z dystansem podchodzą do inicjatyw premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podaje onet.pl, przykładem może być projekt odchodzenia od węgla wpisany w rządową strategię energetyczną rozpisaną do roku 2040. W trakcie posiedzenia rządu ministrowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciwko temu projektowi.

Kością niezgody pomiędzy Kancelarią Premiera a Solidarną Polską jest także unijny Fundusz Odbudowy, który wprowadza mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od praworządności. Wbrew stanowisku Zbigniewa Ziobry w grudniu 2020 roku premier Mateusz Morawiecki wycofał groźbę weta wobec unijnego programu. Eskalacja tych konfliktów może zagrozić spójności koalicji.

Źródło: onet.pl, Puls Biznesu, Business Insider / businessinsider.com.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >