wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przypominamy: Maria Kaczyńska nie chciała całkowitego zakazu aborcji. Rydzyk obrzucał ją wyzwiskami

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jak o prawach kobiet wypowiadała się Maria Kaczyńska? Pierwsza dama już w 2007 roku głośno opowiedziała się za utrzymaniem przepisów z ustawy z 1993 roku, która zezwalała na aborcję w trzech przypadkach. Za wyrażenie swojego zdania Tadeusz R

  • W 2007 roku władze Polski mogły wprowadzić pełen zakaz aborcji. Jedną z twarzy sprzeciwu wobec propozycji była właśnie Maria Kaczyńska

  • Pierwsza dama zorganizowała spotkanie w Pałacu Prezydenckim z udział przedstawicielek świata mediów, show-biznesu i polityki

  • Jej opór oraz fala protestów sprawiły, że Lech Kaczyński wraz z obozem rządzącym odcięli się od ustawy ówczesnego marszałka Sejmu, Marka Jurka

Maria Kaczyńska skierowała do osób publicznych apel o uszanowanie niezbywalnej godności człowieka. Pod dokumentem podpisała się między innymi Małgorzata Domagalik, Maria Czubaszek, Magdalena Środa i Dominika Wielowieyska. Co ciekawe, poparcia kobietom udzieliła także członkini Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka.

Pamiętacie, co o aborcji mówiła Maria Kaczyńska? W 2007 roku pierwsza dama stanęła po stronie praw człowieka.

"Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka" - czytamy w dawnym apelu.

Po niemal 14 latach obecna pierwsza dama zabrała głos w sprawie zaostrzenia prawa do aborcji tylko raz. Wspólnie ze swoim mężem, Agata Duda zadeklarowała, iż ma "wątpliwości" co do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Od tego czasu społeczniczka nie podjęła żadnych, medialnych działań w sprawie. 

- Cieszę się, że mąż powiedział o tym, że należy przygotować jakieś rozwiązanie [...] Mam ogromny szacunek do kobiet, które wychowują ciężko upośledzone dzieci. Stawiam pytanie, czy każdy jest zdolny do heroizmu i czy kobiety muszą być do niego zmuszane. Mam tu wątpliwości - komentowała Agata Duda w "Gościu Wiadomości".

Na o wiele bardziej radykalne deklaracje zdobywała się Maria Kaczyńska. Po wystosowaniu apelu na pierwszą damę posypały się gromy. Jej naczelnym krytykiem stał się między innymi Tadeusz Rydzyk. Żona Lecha Kaczyńskiego nie ustąpiła naciskom.

- Nie zmieniam zdania. Uważam, że zdarzają się w życiu niezwykle trudne sytuacje, w których należy ratować życie matek czy też nie żądać, by zgwałcona przez zwyrodnialca lub, co gorsza, bandę zwyrodnialców dziewczyna musiała rodzić - komentowała w jednym z wywiadów. 

Toruński redemptorysta w okrutnych słowach obrażał pierwszą damę. Nagrania z jego wypowiedzi dotarły do redakcji "Wprost", która umieściła materiały w sieci. 

- Ty czarownico! Tak mówić o eutanazji?! To sama się podłóż pierwsza! Olejnikowa (Monika Olejnik - przyp. red) pluje mi w twarz i TVN też. A przecież tu idzie o fundamentalne sprawy: prawo do życia. Dlatego mówiłem mocno. Żeby wszyscy zareagowali. Powiedziałem nie tylko, że trzeba odróżnić prawdę od kłamstwa, a szambo od perfumerii, ale też, że PiS musi się pozbierać, bo inaczej ludzie go wyplują - komentował Tadeusz Rydzyk.

Między innymi dzięki Marii Kaczyńskiej udało się nakłonić Lecha Kaczyńskiego, żeby otwarcie sprzeciwił się ustawie. Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego upadł głosami opozycji i części PiS. Zachwiał mocno koalicją rządową i doprowadził do rezygnacji Marka Jurka ze stanowiska Marszałka Sejmu. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Sakiewicz tłumaczy, jak Andrzej Duda zarejestrował się w Albicli: "Trzeba wysłać rozpoznawalny mail"

  • Tylko u nas: Sprawdziliśmy, ile kosztują lekcje religii w szkołach. Miliony złotych płyną z naszych kieszeni

  • Mateusz Morawiecki zostanie zastąpiony? GW: Nowy premier miał objąć stanowisko już w marcu

Źródło: [Wprost/TVN24/Instagram/Monika Olejnik/NaTemat]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >