Mandat. Pixabay/MabelAmber
Źródło: Pixabay/MabelAmber
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 7 Kwietnia 2021

Mandat za spacer z psem? Zmiany w prawie

Czy będzie groził nam mandat za spacer z psem? Wszystko zależy od tego, czy będziemy przestrzegać obowiązujących zasad. Chodzi przede wszystkim o trzymanie psów na smyczach w miejscach publicznych, gdzie mogą zagrozić bezpośrednio innym ludziom - dotyczy to jednak tylko niektórych właścicieli. Nowe przepisy wejdą w życie 10 kwietnia.

  • Według nowych przepisów właściciele czworonogów będą musieli ich jeszcze dokładniej pilnować
  • Za brak akcesoriów u psów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, grozi mandat od 250 do 500 zł

Mandaty mogą być dla niektórych dotkliwe. Warto odpowiedzialnie myśleć o naszym psie i otoczeniu, w którym się znajduje. 

Mandat za spacer z psem bez smyczy?

Już 10 kwietnia, czyli w sobotę, w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące spacerów z psami. Na mocy rozporządzenia z 26 kwietnia, wprowadzono szereg nowych ograniczeń i zakazów dotyczących właścicieli niektórych czworonogów. 

Kary w wysokości od 250 zł do 500 zł nakładane będą "za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia". W tym przypadku ważna będzie nasza odpowiedzialność. 

- Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa - tłumaczyła Kamila Siedlarz z Komendy Powiatowej Policji w Żorach. 

W nowych przepisach możemy więc przeczytać, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. W tej sprawie nic się nie zmieniło - przejawem kontroli jest również możliwość zapanowania nad zwierzęciem. Gdy nie będzie to możliwe, może czekać nas mandat. 

Ostrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaOstrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życiaCzytaj dalej

Problem nie tylko ze spacerem

Również przy przewozie psów trzeba będzie znacznie bardziej uważać. Wówczas ważne, by pies miał założoną zarówno smycz jak i kaganiec. Kwestia dotyczy transportu miejskiego, ale również pociągów.

PKP podobne przepisy wdrażało już dawno. Od lat psy przewożone w pociągach powinny być trzymane na smyczy i nosić kagańce ze względu na współpasażerów. Mając na nich wzgląd, właściciel psa powinien również zapytać, czy jego podróżni sąsiedzi zgadzają się na podróż z czworonogiem. Jeśli nie, powinien on zgłosić się do konduktora - otrzyma wtedy nowe miejsce. 

Warto przypomnieć, że kaganiec, który pupil powinien nosić, musi pozwalać mu na otwarcie pyska. Psy wentylują się przez układ oddechowy. Wszystkie kagańce medyczne lepiej odłożyć w takim wypadku na bok.

Kary dotyczyć będą również tych właścicieli, którzy trzymają swojego Azora bez żadnej smyczy na nieogrodzonej posesji. W tym wypadku warto zaznaczyć, że pies może z takiej posesji bardzo łatwo uciec, stąd zapowiadane mandaty. 

Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiedzialności - jeśli nasz pies jest niewyszkolony lub zdarza nam się nad nim nie panować, lepiej trzymać go na smyczy. Warto jednak zawsze mieć oko na naszych pupili - możemy znać nasze zwierzę najlepiej na świecie, ale zdarzają się różne sytuacje, których nie potrafimy przewidzieć, podobnie jak nasz pies. Należy o tym bezwzględnie pamiętać. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [oko.press]