wtv.pl
Mandat

Pixabay/MabelAmber

Mandat za spacer z psem? Zmiany w prawie

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Czy będzie groził nam mandat za spacer z psem? Wszystko zależy od tego, czy będziemy przestrzegać obowiązujących zasad. Chodzi przede wszystkim o trzymanie psów na smyczach w miejscach publicznych, gdzie mogą zagrozić bezpośrednio innym ludziom - d

  • Według nowych przepisów właściciele czworonogów będą musieli ich jeszcze dokładniej pilnować

  • Za brak akcesoriów u psów, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, grozi mandat od 250 do 500 zł

Mandaty mogą być dla niektórych dotkliwe. Warto odpowiedzialnie myśleć o naszym psie i otoczeniu, w którym się znajduje. 

Mandat za spacer z psem bez smyczy?

Już 10 kwietnia, czyli w sobotę, w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące spacerów z psami. Na mocy rozporządzenia z 26 kwietnia, wprowadzono szereg nowych ograniczeń i zakazów dotyczących właścicieli niektórych czworonogów. 

Kary w wysokości od 250 zł do 500 zł nakładane będą "za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia". W tym przypadku ważna będzie nasza odpowiedzialność. 

- Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa - tłumaczyła Kamila Siedlarz z Komendy Powiatowej Policji w Żorach. 

W nowych przepisach możemy więc przeczytać, że „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. W tej sprawie nic się nie zmieniło - przejawem kontroli jest również możliwość zapanowania nad zwierzęciem. Gdy nie będzie to możliwe, może czekać nas mandat. 

Problem nie tylko ze spacerem

Również przy przewozie psów trzeba będzie znacznie bardziej uważać. Wówczas ważne, by pies miał założoną zarówno smycz jak i kaganiec. Kwestia dotyczy transportu miejskiego, ale również pociągów.

PKP podobne przepisy wdrażało już dawno. Od lat psy przewożone w pociągach powinny być trzymane na smyczy i nosić kagańce ze względu na współpasażerów. Mając na nich wzgląd, właściciel psa powinien również zapytać, czy jego podróżni sąsiedzi zgadzają się na podróż z czworonogiem. Jeśli nie, powinien on zgłosić się do konduktora - otrzyma wtedy nowe miejsce. 

Warto przypomnieć, że kaganiec, który pupil powinien nosić, musi pozwalać mu na otwarcie pyska. Psy wentylują się przez układ oddechowy. Wszystkie kagańce medyczne lepiej odłożyć w takim wypadku na bok.

Kary dotyczyć będą również tych właścicieli, którzy trzymają swojego Azora bez żadnej smyczy na nieogrodzonej posesji. W tym wypadku warto zaznaczyć, że pies może z takiej posesji bardzo łatwo uciec, stąd zapowiadane mandaty. 

Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiedzialności - jeśli nasz pies jest niewyszkolony lub zdarza nam się nad nim nie panować, lepiej trzymać go na smyczy. Warto jednak zawsze mieć oko na naszych pupili - możemy znać nasze zwierzę najlepiej na świecie, ale zdarzają się różne sytuacje, których nie potrafimy przewidzieć, podobnie jak nasz pies. Należy o tym bezwzględnie pamiętać. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [oko.press]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >