wtv.pl > Gospodarka > "Mama 4 plus". Nawet 70 tys. osób może skorzystać
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:18

"Mama 4 plus". Nawet 70 tys. osób może skorzystać

Otrzymać można nawet 1250 zł brutto dodatkowej emerytury
Iberion materiały własne
  • Od 2019 r. funkcjonuje program „Mama4+”

  • W jego ramach matki oraz samotni ojcowie, którzy wychowali więcej niż 4 dzieci ubiegać się mogą o przyznaje dodatkowej emerytury

  • Szansa na wsparcie domowego budżetu została jednak mocno ograniczona przez warunki formalne

  • Tzw. emerytura matczyna przyznawana jest po osiągnięciu prawa do pobierania emerytury i jedynie w momencie, gdy nie posiada środków do życia

Na czym polega jeden z aspektów programu „Mama 4+” oferujący niektórym kobietom dodatkowe pieniądze w ramach emerytury? Jest to jedno z młodszych przedsięwzięć wdrożonych przez rządzących.

Dodatkowo trzeba przyznać, że chociaż informacja o dodatkowej emeryturze brzmi obiecująco, to grono osób, które mogą z niego skorzystać, jest wyjątkowo okrojone. Nie wszystkie bowiem kobiety oraz samotni ojcowie ubiegać mogą się o przyznanie pieniędzy oferowanych w związku z wychowaniem co najmniej 4 pociech.

Nawet 1250 zł brutto w ramach dodatkowej emerytury dla matek

Dodatkowe świadczenia, w tym ponadprogramowe pieniądze w ramach emerytury, zawsze budzą spore zainteresowanie. Działający od 2019 r. program „Mama 4+” może niektórym zagwarantować niespodziewany zastrzyk gotówki.

Niestety osoby liczące, iż wszystkie rodziny, które miały 4 lub więcej dzieci będą mogły zgłosić się do państwowej kasy o wypłacenie należności, będą rozczarowane realnymi warunkami ubiegania się o tę emeryturę.

Przede wszystkim jak wskazuje nazwa: jest to emerytura. O przyznanie należności zgłosić można się dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Program został stworzony z myślą o kobietach, jednak samotni ojcowie nie zostali wykluczeni.

W przypadku, gdy matka zmarła, bądź porzuciła rodzinę, w tym dzieci, również ojcowie trudniący się wychowaniem mogą składać niezbędne dokumenty i ich kandydatura do uzyskania tzw. matczynej emerytury zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Jaka jest wysokość świadczenia wypłacanego w ramach „Mama 4+” przez ZUS lub KRUS? Obecnie jest to nawet 1250 zł brutto. Wysokość emerytury równa jest bowiem najniższej emeryturze. Warunki pozytywnego rozpatrzenia złożonych dokumentów obarczona jest rygorystycznymi wskazaniami.

Kto może ubiegać się o tzw. matczyną emeryturę?

Najciekawszym zastrzeżeniem w kwestii dodatkowej emerytury dla matek co najmniej 4 dzieci jest fakt, że ubiegać się o nią mogą nie tylko obywatele kraju. Również obcokrajowcy, którzy mieszkają w Polsce więcej niż 10 lat, uprawnieni są do pobierania matczynej emerytury.

Warunki, jakie postawili rządzący, są jednak rygorystyczne. Przede wszystkim emerytury wypłacane w ramach „Mama 4+” przysługują kobietom, które osiągnęły już wiek emerytalny. Dodatkowo najważniejszym wskazaniem jest to, że konieczne jest wychowanie 4 lub większej ilości dzieci.

Niestety grono to zostało mocno ograniczone jednym warunkiem. Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przeczytać można, iż o „świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia”.

Resort podkreśla jednocześnie, iż wysokość takiej emerytury uzależnione jest od innych świadczeń. Ponieważ w przypadku, gdy matka, bądź samotny ojciec, ubiega się o przyznanie pieniędzy w ramach programu „Mama 4+”, a „pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do tej kwoty”. Zgodnie z informacjami podanymi do mediów, obecnie matczyną emeryturę pobiera już ponad 72 tys. osób.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: gov.pl / money.pl