wtv.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Łódź. Atak na uczestników Marszu Równości

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Zosia Wierzcholska

Udostępnij:

Marsz Równości w Łodzi. W pokojowym zgromadzeniu wzięło udział około 1000 osób. Podczas manifestacji doszło do ataku na uczestników.

OKO. press podaje, że grupa mężczyzn zaatakowała manifestujących, którzy odłączyli się od grupy i poszli do sklepu.

Po prostu bili

- Ja dostałem kilka razy. Uderzyli też moją głową o ścianę. Flagę miałem zawieszoną na szyi, ciągnęli mnie za nią po ziemi. Nic nie mówili, po prostu bili - relacjonuje uczestnik w rozmowie z OKO.press.

X łódzki Marsz Równości odbył się w sobotę. Był to marsz miłości i akceptacji - podają organizatorzy wydarzenia z organizacji Fabryka Równości.

"Tegoroczne hasło przewodnie Marszu - Dajcie Żyć! - jest odpowiedzią na obecną sytuację i zachowania względem osób nieheterocisnormatywnych (…)Nie zgadzamy się na JAKĄKOLWIEK formę dyskryminacji, przemocy i wykluczenia. Miłość to PRAWO CZŁOWIEKA." - czytamy.W łódzkim Marszu Równości wzięło udział około 1000 osób. Zgromadzenie rozpoczęło się pod halą sportową i po godzinnych przemówieniach ruszyło w stronę placu Dąbrowskiego. Jak podaje Dziennik Łódzki Marsz Równości eskortowało 200 policjantów.

W Łodzi pojawiła się również białoruska aktywistka Jana Szostak, która zainicjowała wspólną z minutę krzyku dla Białorusi.

X Łódzki Marsz Równości wspierały m.in Łódzkie Dziewuchy, Homokomando (sportowa grupa LGBT+ z Warszawy) oraz członkowie Stowarzyszenia My Rodzina.

"Marsz normalności"

Skrajna prawica organizowała tego dnia kontrmanifestację "Marsz Normalności” (uczestnicy wykrzykiwali treści nacjonalistyczne i homofobiczne), gromadząc się pod miejską katedrą. Narodowcy próbowali zagłuszyć uczestników Marszu Równości okrzykami m.in. "Zakaz pedałowania”, czy "Homoseksualizm - to się leczy”.

Homofobicznych i przemocowych incydentów było więcej. Łódzka "Gazeta Wyborcza" informuje, że troje uczestników marszu było śledzonych. "Czuliśmy się zagrożeni, wyciągnęliśmy komórki i zaczęliśmy nagrywać. Wykrzykiwali do nas: "Schowaj ten telefon, pedale" - powiedział "Wyborczej" aktywista.


Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:


źródło: OKO.press, lodz.wyborcza.pl, Dziennik Łódzki, wiadomosci.gazeta.pl,
zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Zosia WierzcholskaAutor

Jestem absolwentką Filmoznawstwa i wiedzy o mediach. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam od mediów studenckich UAM w Poznaniu. Kiedy nie ma mnie w kinie, pisze o tym co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >