wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Leczenie niepłodności zostało usunięte z Narodowego Programu Zdrowia. Polki i Polacy tracą szansę

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Leczenie niepłodności zostało oficjalnie wycofane z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Choć rząd wielokrotnie wspomina o swoich prorodzinnych motywacjach, zdecydował się zrezygnować z tego ważnego i uwzględnianego do tej pory założenia.

  • Rząd wycofał punkt dotyczący leczenia niepłodności z Narodowego Programu Zdrowia

  • Oznacza to, że Polacy borykający się z tym problemem nie będą mogli liczyć już na pomoc od państwa

  • O przywrócenie kwestii do planu na lata 2021-2025 apelują medycy

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników apelują do rządu o przywrócenie do programu zdrowia leczenia niepłodności. 

Leczenie niepłodności wykluczone

Choć może to budzić wątpliwości i zdziwienie, w związku z podkreślanymi na każdym kroku przez reprezentantów rządu rzekomymi motywacjami prorodzinnymi, w planie Narodowego Programu Zdrowia nie znalazło się miejsce dla kwestii leczenia niepłodności

Problem jest bardzo poważny i do tej pory państwo zdawało sobie z niego sprawę, uwzględniając go w dotacjach i wsparciu finansowym. Wszystko wskazuje na to, że ma się to zmienić, bo w latach 2021-2025 oficjalnie nie przewiduje się wsparcia dla dziedziny zdrowia prokreacyjnego. 

Według danych GUS, na które powołuje się m.in. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, na początku lat 90. nastąpił znaczny spadek narodzin, który trwać ma aż do dzisiaj. Polki i Polacy coraz częściej późno decydują się na dziecko, co sprzyja komplikacjom dotyczącym zajścia w ciążę. 

Dodatkowy wpływ na problemy z niepłodnością ma też styl życia, stres, brak aktywności fizycznej, ale często również naturalne schorzenia. Wiele par starających się o dziecko, ma z tym ogromny problem, dlatego tak ważne jest, by uświadamiać społeczeństwo i działać ku polepszeniu sytuacji. Bez wsparcia finansowego ze strony rządu, okazać się może to jednak niemożliwe

Specjaliści apelują 

Do decyzji rządu dotyczącej wykluczenia leczenia niepłodności z Narodowego Programu Zdrowia odniosło się już Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Wystosowano w tej kwestii specjalny apel. 

Zdrowie prokreacyjne jest niezwykle ważne i rzutuje na zdrowie i funkcjonowanie całego społeczeństwa, dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników stoją na stanowisku, iż cel 6. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” powinien zostać przywrócony do treści NPZ, a zadania służące do realizacji tego celu na nowo określone i wdrożone w latach 2021-2025 - czytamy w dokumencie. 

Specjaliści podkreślają jak ważne jest, by nie bagatelizować problemu niepłodności i jak najszybciej przywrócić go do Programu. 

Niepłodność to choroba społeczna, definiowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niemożność uzyskania lub donoszenia ciąży po roku regularnego współżycia (2-4 stosunki w tygodniu), bez stosowania metod antykoncepcyjnych. Szacuje się, że w Polsce z częściowym ograniczeniem płodności lub bezwzględną niepłodnością boryka się około 1,2 mln par. Niepłodność nierzadko wiąże się z powstaniem zaburzeń emocjonalnych. „Stres niepłodności” porównywany jest do stresu po rozpoznaniu chorób nowotworowych oraz zawału mięśnia sercowego i tylko AIDS postrzega się jako chorobę o większym negatywnym wpływie na życie - przekonują w swoim apelu. 

W związku z powyższym zdaniem PTMRiE oraz PTGiP usunięcie z treści Narodowego Programu Zdrowotnego celu związanego z poprawą zdrowia prokreacyjnego byłoby ogromną stratą dla społeczeństwa. Profilaktyka i edukacja w zakresie właściwego stylu życia, oceny i prewencji płodności, zachowań w ciąży i po porodzie, a także diagnostyki i leczenia niepłodności winny być ogólnodostępne i zgodne z najnowszą wiedzą i standardami medycznymi, gwarantującymi jakość, skuteczność i bezpieczeństwo podejmowanych działań zdrowotnych - twierdzą medycy. 

Źródło: glamour.pl, ptmrie.org.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >