wtv.pl > Polityka > Kulisy zmiany w relacjach Dudy z Gowinem. "Będę czekał i się przyglądał"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:02

Kulisy zmiany w relacjach Dudy z Gowinem. "Będę czekał i się przyglądał"

Andrzej Duda - Jarosław Gowin
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Do niedawna stosunki między Andrzejem Dudą a Jarosławem Gowinem były co najmniej przyjazne. Sytuację zmieniły jednak wydarzenia poprzedzające odwołanie wicepremiera w Pałacu Prezydenckim. Prezydent ma być zirytowany postawą Gowina i oczekiwać jasnej deklaracji.

13 sierpnia, dwa dni po przyjęciu ustawy Lex TVN przez Sejm, Jarosław Gowin zapowiedział spotkanie z Andrzejem Dudą, które miało odbyć się w cztery oczy i bezpośrednio dotyczyć zmian w ustawie medialnej.

Jak donosi Wirtualna Polska, wiadomość wywołała niemałe zdziwienie w Pałacu Prezydenckim. Żadnego spotkania bowiem nie wyznaczono. Co więcej, osoby z otoczenia prezydenta mają przekonywać, że Gowin planował spotkanie z Dudą jedynie po to, by móc przypisać sobie zasługi za ewentualne weto pod ustawą.

Szczegóły konfliktu Dudy z Gowinem

Według rozmówców portalu chłodna atmosfera, z jaką Jarosław Gowin spotkał się w trakcie uroczystości przyjęcia dymisji z rąk prezydenta, zaskoczyła lidera Porozumienia.

Na początku Duda podziękował byłemu wicepremierowi, jednak wraz z rozwojem przemówienia słowa głowy państwa były coraz ostrzejsze.

Prezydent wskazał, że nie jest pewien, czy człowiek odbierający z jego rąk dymisję nadal "chce realizować dobry program dla Polski", czy też jest to ktoś, "kto postanowił zmienić front". Podkreślił też, że cała sytuacja jest dla niego "bardzo przykra".

>

zdjęcie: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Muszę powiedzieć, że będę czekał, panie premierze, i będę się przyglądał – mówił Andrzej Duda. – Bo dla mnie bardzo ważne jest to, aby obóz był cały.

Dodał, że ma żal do Gowina, iż ten nie przyszedł do niego i nie spróbował załagodzić sporu "bez rozbijania obozu politycznego", szukając przy tym możliwości "oddziaływania na zmianę sytuacji" przez Dudę.

W jakimś sensie jest mi przykro i dlatego dziękuję za przybycie po odbiór tego dokumentu – wskazał prezydent. – Ale powiem tak: z przyjemnością z panem porozmawiam, ale najpierw muszę zobaczyć, kogo do siebie zaproszę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Jarosław Gowin: Zawsze stałem po stronie Polski

Na spotkanie w Pałacu Prezydenckim Jarosław Gowin zareagował na Twitterze. Kontestując słowa Dudy, były wicepremier wskazał, że jego sprzeciw wobec części rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie oraz "fatalnego w skutkach lex TVN" był wyrazem stania po stronie "obozu, któremu na imię Polska".

Co ciekawe, według informacji WP, następcą Gowina – jako ulubieńca Dudy – może być Paweł Kukiz.

Osoby z otoczenia prezydenta podkreślają, że zwycięstwo kandydata PiS w wyborach z roku 2015 było możliwe dzięki głosom wyborców Kukiza w drugiej turze, co przełożyło się na wygraną z Bronisławem Komorowskim.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WP, WTV.pl

Powiązane