wtv.pl > Polska > Ks. Isakowicz-Zaleski alarmuje ws. problemów ze szczepieniami osób niepełnosprawnych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:18

Ks. Isakowicz-Zaleski alarmuje ws. problemów ze szczepieniami osób niepełnosprawnych

Rządowy program szczepienia Polaków krytykowany przez ks. Isakowicza-Zaleskiego
(zdjęcie wykadrowane) Jan BIELECKI/East News
  • W rozmowie z WP ks. Isakowicz-Zaleski postanowił odnieść się do braku osób z niepełnosprawnościami w grupach uprzywilejowanych w kolejności do przyjęcia szczepienia

  • Ksiądz podkreśla, iż rządzący są głusi na apele oraz prośby o modyfikacje harmonogramu. Wskazuje, iż zapowiedziane wczoraj otwarcie rejestracji na szczepienia nie przyniesie w tym aspekcie efektu, gdyż większość osób z niepełnosprawnościami to osoby młode, więc na konkretny termin szczepienia będą prawdopodobnie czekać dość długo

Mocne stanowisko ks. Isakowicza-Zaleskiego względem rządzących i ich Narodowego Programu Szczepień. Poruszył kwestię szczepienia przeciwko koronawirusowi osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo ks. Isakowicz-Zaleski wyjaśnił i podkreślił, co realnie niesie ze sobą opieszałość rządzących w tym aspekcie dla samych niepełnosprawnych i ich rodzin. Sytuacja nie jest prosta, chociaż wydawać by się mogło, iż akurat ta grupa społeczna będzie priorytetem dla PiS.

Program szczepień oraz rządzący krytykowani przez ks. Isakowicza-Zaleskiego

Wirtualna Polska przeprowadziła wywiad z ks. Isakowiczem-Zaleskim. Duchowny słynie z tego, iż nie decyduje się na wymijające oraz dyplomatyczne odpowiedzi. Cieszy się ogromnym autorytetem właśnie ze względu na szczerość oraz dbanie o interes osób, które nie mogą liczyć na korzystanie z wpływów i pieniędzy.

Tematem, który zdominował rozmowę były szczepienia. Ks. Isakowicz-Zaleski postanowił w jasno sposób sformułować zarzuty pod adresem rządzących w związku z organizacją Narodowego Programu Szczepień. Przyjęty harmonogram szczepień powinien wyglądać inaczej?

- Program szczepień w Polsce skazał osoby niepełnosprawne i ich rodziny na wykluczenie. Tłumaczenia rządu w tej sprawie, który jest głuchy na nasze apele, są żenujące - oświadczył wprost w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Isakowicz-Zaleski.

Zaznaczył on, że takie podejście do tematu dla niego osobiście jest zaskakujące. Szczególnie gdy zestawi się to z obietnicami wyborczymi z 2019 i 2015 r. To właśnie wtedy Prawo i Sprawiedliwość podkreślało, że zajmie się obywatelami, którzy potrzebują systemowego wsparcia. W programie szczepień tego nie widać.

Ks. Isakowicz-Zaleski podkreśla, że sytuacja jest realnie bardzo trudna dla wszystkich, również rodzin opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami. Brak szczepienia często niesie ze sobą bowiem inne skutki.

Osoby z niepełnosprawnościami a brak szczepionki

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego sam fakt, iż osoby z niepełnosprawnościami nie zostały ujęte jako grupa priorytetowa: jest błędem. - W wielu wypadkach, a obserwuję to na co dzień, terapia jest wstrzymana, co powoduje negatywne skutki dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale także ogromne skutki psychiczne - dodaje duchowny w rozmowie z Wirtualną Polską.

Podkreśla, że rodziny takie mają ogrom trudność w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości, gdzie szereg dotychczasowych rozwiązań albo jest niemożliwy, albo mocno ograniczony. Brak szczepienia sprawia, że w jeszcze większym stopniu są one pozbawione możliwości utrzymywania dotychczasowego standardu swojego życia.

Problem w żaden sposób nie został rozwiązany

Chociaż wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Narodowy Program Szczepień zostaje niejako całkowicie uwolniony, to ks. Isakowicz-Zaleski nie ukrywa, że w przypadku osób niepełnosprawnych nie wiąże się to z szybką poprawą ich sytuacji. Zwraca uwagę, że większość osób z niepełnosprawnościami to osoby młode, więc nie ma co liczyć na to, iż otrzymany w systemie termin szczepienia będzie bliski.

Duchowny podkreśla, iż apele oraz prośby spływają do rządzących — w tym do koordynującego szczepienia ministra Michała Dworczyka — od dawna, jednak ci nie zdecydowali się na zmiany. Ks. Isakowicz-Zaleski uważa, że szczepienia w DPS-ach były dobrym krokiem i brakuje podobnej decyzji w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska