wtv.pl
Kościół

Marek BAZAK/East News

Trybusz: Bezwzględnie powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podczas Wielkanocy Kościół katolicki będzie otwarty na wiernych. Były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówi wprost o kapitulacji Adama Niedzielskiego. W rozmowie z dziennikarzami Onetu nie krył dezaprobaty wobec polityki Zjednoc

  • Od początku pandemii nieustannie zmieniane są panujące obostrzenia. Identyczne pozostają jedynie restrykcje obowiązujące miejsca kultu. Były szef GiS-u ostrzega przez nowymi ogniskami zachorowań, które mogą wybuchnąć właśnie w kościołach

  • Podczas nabożeństw i pozostałych ceremonii na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej danego kościoła. Naruszenie przepisu może wiązać się z mandatem lub karą administracyjną w wysokości od 10 do 30 tysięcy złotych

  • "Powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów" - przekonywał Andrzej Trybusz w rozmowie z Onetem

17 marca Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 25 tysięcy nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Kilka godzin później zadecydowano o wprowadzeniu dawnych obostrzeń nie na terenie 4 województw, a na terenie całego kraju. Zamknięto kina, teatry, galerie sztuki, baseny - nie zamknięto miejsc kultu. Kościół katolicki, choć odwiedzany w znacznie częściej niż galerie sztuk, według rządu pozostaje bezpiecznym miejscem. 

Andrzej Trybusz w rozmowie z Onetem nie krył zdziwienia. Według byłego szefa GiS-u niezbędne jest zamknięcie związku wyznaniowego podczas świąt Wielkanocy. W przeciwnym razie możemy mieć do czynienia z drastycznym rozwojem pandemii. Przypomnijmy, że podczas Bożego Narodzenia media niejednokrotnie ujawniały zdjęcia wypełnionych po brzegi kościołów. 

Kościół katolicki powinien zostać zamknięty dla wiernych? Były szef GiS-u zabrał głos w sprawie

- W mojej ocenie w sytuacji, jaką mamy, przy lawinowo rosnącej liczbie zakażonych, przy coraz bardziej niewydolnej i niedającej sobie rady z liczbą chorych służbie zdrowia bezwzględnie powinna zapaść decyzja o zamknięciu kościołów - deklarował ekspert. Trybusz dodał, że jedynym środkiem, który może zapobiec pandemii, jest społeczna odpowiedzialność. Tak długo, jak nie osiągniemy odporności populacyjnej, chronić może nas jedynie zmniejszenie społecznej mobilności.

- Przez samoograniczanie się rozumiem konieczność znacznego zmniejszenia naszej mobilności, rezygnacji ze spotkań. Tyle że w słowach ministra zdrowia umknął jeden kluczowy fakt – mianowicie zbliżające się święta wielkanocne - dodawał rozmówca Onetu. 

Prowadzenie nabożeństw w Wielkanoc stanowi także zagrożenie dla duszpasterzy, którzy będą wystawieni na stały kontakt z obywatelami. Adam Niedzielski, według Trybusza, nie ma zamiaru nakładać dodatkowych zasad sanitarnych na Kościół katolicki.

- Obawiam się jednak, że milczenie ministra Niedzielskiego w tej kwestii oznacza, że on już skapitulował, że się na taki krok nie zdecyduje. A to bardzo poważny błąd. Rozumiem wymogi tradycji, ale musimy zrozumieć, że pozostawienie świątyń otwartych może nam zafundować "nową, świecką tradycję" – zakażania się w kościołach. Tego nikt nie chce - deklarował były szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla Onetu. 

Rozmówca medium opowiedział o też o milczącym Episkopacie. - To właśnie Episkopat powinien zaapelować do wiernych, by nie brali osobiście udziału w nabożeństwach, zwłaszcza podczas nadchodzących świąt Wielkanocy. Nie ma żadnego problemu, by w mszach uczestniczyć zdalnie i takiego stanowiska bym od kościelnych hierarchów oczekiwał - przekonywał Andrzej Trybusz. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Następna afera związana z Danielem Obajtkiem. Wyszły na jaw kolejne fakty

  • "The New York Times" ujawniło przyczynę śmierci Aleksandra Doby. Rzuca na sprawę nowe światło

  • WHO pilnie alarmuje Polaków. Mapa pokazuje prawdę, która u nas się dzieje

źródło: [Onet]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >