wtv.pl > Polityka > Korwin-Mikke ruszył z nową inicjatywą. Domaga się zniesienia czasu letniego
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:12

Korwin-Mikke ruszył z nową inicjatywą. Domaga się zniesienia czasu letniego

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

Janusz Korwin-Mikke pojawił się w Sejmie z zaskakującym banerem. Na transparencie widniało hasło “Ratujmy sen dzieci!”. W ten sposób poseł chce zachęcić innych polityków do zniesienia czasu letniego. Mimo problemów zdrowotnych lider Konfederacji rozpoczął już zbieranie podpisów pod nową, ponadpartyjną inicjatywą.

Korwin-Mikke chce zadbać o “sen dzieci”

1 października Janusz Korwin-Mikke wystartował z nową inicjatywą. Chcąc nagłośnić pomysł, pojawił się w Sejmie z transparentem, który ma zachęcić innych parlamentarzystów do zaangażowania.

Lider umieścił zdjęcia promujące nową akcję na swoim profilu na Instagramie. Na banerze widnieje hasło “Ponadpartyjna inicjatywa. Ratujmy sen dzieci”.

Jaki cel przyświeca liderowi Konfederacji? Korwin-Mikke zabiega o zniesienie czasu letniego. 

Na fotografiach widać, że polityk porusza się na wózku inwalidzkim. Pod koniec sierpnia w mediach pojawiły się doniesienia, że poseł doznał poważnego urazu nogi w wypadku. Z ustaleń “Super Expressu” wynika, że przeszedł dwie operacje w szpitalu w Otwocku.

Obecnie Korwin-Mikke ma nogę w gipsie. Mimo gorszego samopoczucia rozpoczął już zbieranie podpisów pod nową inicjatywą.

Zmiany odkładane w czasie. Wszystko przez pandemię

W tym roku zmieniamy czas z letniego na zimowy w nocy z 30 na 31 października. Jesienią przestawiamy zegarki o jedną godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00 nad ranem. W rezultacie śpimy o godzinę dłużej.

Od kilku lat nie milkną głosy krytyków, którzy uważają, że zmiana czasu jest zbędna. Likwidacją czasu letniego zajęła się nawet Unia Europejska. Zgodnie z pierwotnymi założeniami ostatnia zmiana czasu miała mieć miejsce w marcu 2021 r. 

Ostatecznie modyfikacje nie zostały wdrożone. Powodem zawieszenia prac był wybuch pandemii koronawirusa. 

Na ten moment nie wiadomo, czy pomysł zostanie zrealizowany. W Polsce tę kwestię reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z którym czas letni obowiązuje również w 2021 r. Jeżeli zmiany miałyby wejść w życie, to niezbędne jest nowe rozporządzenie premiera.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: