wtv.pl
W czasie konwencji partia Jarosława Gowina pojawił się zaskakujący wątek rozdziału państwa od Kościoła

YouTube.com/Partia Porozumienie Jarosława Gowina

Konwencja Porozumienia. Mówił o rozdziale Kościoła od państwa

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Program, jaki przedstawiła dziś partia Jarosława Gowina, może zaskakiwać. Porozumienie utożsamiane z prawą stroną sceny politycznej, jednak postawiono tezę, że państwo należy kategorycznie, aczkolwiek delikatnie oddzielić od Kościoła. Wskazano, że gdy pol

Wysoce prawdopodobne jest to, że prezesowi PiS nie spodobają się słowa, jakie padły dziś w trakcie konwencji partii Porozumienie Jarosława Gowina. Polityk wchodzący w skład Zjednoczonej Prawicy wypowiedział się na temat konieczności rozdziału Kościoła od państwa.

Stanowcze i jasne stanowisko ugrupowania Jarosława Gowina jest sporym zaskoczeniem. Nie tylko ze względu na fakt, iż jest on osobą wierzącą, której wyborcy również w większości reprezentują katolicką część społeczeństwa.

Wyznanie to jest przede wszystkim zaskoczeniem z powodu jego dokładności. Politycy, szczególnie bazujący na tradycyjnych wartościach jak wiara, unikają poruszania tego tematu i kultywują tradycje chrześcijańskie. Wplatają je również do swoich programów, chcąc zapewnić wyborców o swoim profilu.

Niespodziewane słowa o rozdziale Kościoła od państwa na konwencji Jarosława Gowina

Przyjazne rozdzielenie państwa od Kościoła katolickiego stało się niespodziewanie jednym z najszerzej komentowanym aspektem sobotniej konwencji partii Porozumienie Jarosława Gowina. - [...] kiedy my, politycy, mieszamy się w sprawy Kościoła, to traci na tym wspólnota chrześcijańska. Polityka jest domeną ludzi świeckich - oświadczył lider partii.

Jak podkreśla lider jednej z partii Zjednoczonej Prawicy, państwo mimo konieczności jasnego ograniczenia musi jednocześnie oferować jak największą przestrzeń wolności dla wszystkich, w tym samorządów, czy rodzin.

- Nie chcemy Państwa omnipotentnego. [...] Opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła - oświadczył Jarosław Gowin. Co znaczy termin użyty przez polityka? Zgodnie z definicją dostępną w Wikipedii paradoks omnipotencji to w skrócie nic innego, jak pytanie, czy bóstwo jest w stanie samodzielnie doprowadzić do ograniczenia swojej mocy i władzy.

Jak zareaguje na to Jarosław Kaczyński i reszta koalicjantów?

Nie ulega wątpliwości, że fundament wiary jest ważnym aspektem tożsamości wyborców Zjednoczonej Prawicy. W ostatnim czasie jednak Polacy coraz głośniej zaczęli mówić o tym, że Kościół i polityka zbyt mocno się mieszają. Spadło poparcie zarówno dla instytucji Kościoła katolickiego w Polsce, jak i dla Prawa i Sprawiedliwości.

Możliwe, iż Jarosław Gowin, proponując nieco odświeżony pogląd na kwestie wiary, liczy, że część wyborców spojrzy na niego łaskawszym okiem i odnajdzie to, czołg obecnie na polskiej scenie politycznej brak. Co ciekawe podobną kreację wykorzystuje Szymon Hołownia, który w ostatnim czasie zanotował odczuwalny wzrost poparcia. Wszystko wskazuje, iż Porozumienie Jarosława Gowina celować może w podobny target osobowy co ruch Polsat 2050.

Konwencji partii oraz ogłoszonych postulatów Jarosław Gowin raczej nie konsultował z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Teraz wszyscy zastanawiają się, czy wicepremier zdecyduje się na ruch dyscyplinujący lidera partii koalicyjnej. Uderzenie w podwaliny rządów prawicy może wywołać niezadowolenie prezesa, który w ostatnim czasie gasić musi wiele pożarów wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Gowin chce przekonać do siebie wyborców

Sobotnia konwencja Porozumienia Jarosława Gowina zaskoczyła swoją treścią. Oczywiście największe zdziwienie wywołał postulat o rozdzielenie państwa od Kościoła, co do tej pory nie stanowiło jasnego stanowiska żadnej z prawicowych ugrupowań.

Dodatkowo partia Zjednoczonej Prawicy podkreśla, że państwo w ich rozumieniu posiada sprawną administrację, usługi publiczne znajdują się na wysokim poziomie, a silne państwo posiada profesjonalną dyplomację. Związanie państwa z Kościołem ma w opinii Jarosława Gowina sprawiać, iż staje się ono „z definicji jest państwem niesprawnym”.

Wkrótce więcej informacji. Artykuł aktualizowany na bieżąco.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 Źródło: Polsat News / YouTube @Partia Porozumienie Jarosława Gowina

Podobne artykuły

Widzowie TVN mogli podejrzeć, jak Elżbieta Witek odblokowuje swoje urządzenie.

Polityka

Elżbieta Witek nagrana podczas odblokowywania sprzętu. Materiał w TVN

Czytaj więcej >
Jacek Sasin w programie Polsat News.

Polityka

Sasin z ostrymi słowami w stronę Budki. "Powinien przeprosić Polaków"

Czytaj więcej >
Według "Rzeczpospolitej" PiS ma zaprezentować Nowy Ład w połowie maja.

Polityka

"Rz" nieoficjalnie: Wiadomo już, kiedy PiS ujawni swój plan. Ponoć już 15 maja

Czytaj więcej >
Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Polityka

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

Czytaj więcej >
Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >