wtv.pl > Polska > Koniec 14. emerytury? Maląg: Była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:20

Koniec 14. emerytury? Maląg: Była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo

To koniec 14. emerytury
East News/Arkadiusz Ziolek

To już pewne - 14. emerytura była tylko jednorazowym rozwiązaniem na 2021 r. W rozmowie z "Super Expressem" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że seniorzy nie mogą już liczyć na wsparcie ze strony tego programu.

Oficjalnie 14. emerytura przechodzi do historii...

Koniec 14. emerytury

Podczas sobotniej konwencji rząd przedstawił założenia "Polskiego Ładu", nowego planu gospodarczego, który ma zażegnać kryzys wywołany pandemią i wprowadzić wiele udogodnień dla części polskiego społeczeństwa.

Największe emocje wywołało, tak jak zawsze, ogłoszenie nowych programów socjalnych. Te zakładają m.in. kolejną pomoc finansową dla rodziców - w przypadku drugiego dziecka między 12. a 36. miesiącem życia, jego opiekunowie otrzymywać mają zapomogę w łącznej kwocie 12 tys. zł.

Zaniedbani nie zostali oczywiście również seniorzy. Zapowiedziano choćby podniesienie kwoty wolnej od podatku, czy wprowadzenie PIT 0 dla osób, które zdecydują się pracować mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Wszystko wskazuje jednak na to, że korzyści te nie połączą się z tymi płynącymi z 14. emerytury. W wywiadzie dla "Super Expressu" minister Maląg przyznała, że program socjalny zmierza ku nieuchronnemu końcowi.

Jednorazowe rozwiązanie

Wiele wątpliwości wzbudził fakt braku zapisu o 14. emeryturze w projekcie dotyczącym planu spożytkowania funduszy przesłanym do Brukseli. Okazuje się, że przypuszczenia były prawdziwe. Marlena Maląg przyznała, że program socjalny nie będzie obowiązywał w kolejnych latach.

- Przez całą naszą kadencję staramy się też jednak, by emerytury i bezpieczeństwo materialne polskich emerytów było większe - powiedziała - Stąd wzrost minimalnej emerytury, wprowadzenie 13. i 14. emerytury.

Po zwróceniu uwagi przez dziennikarza "Super Expressu" na brak zapisu o ostatnim z wymienionych przez nią programów socjalnych w projekcie, Maląg zdecydowała się nie ukrywać dłużej jaki los go czeka.

- 14. emerytura była rozwiązaniem świadomie wprowadzonym jednorazowo, aby poprawić sytuację seniorów w 2021 r. - przyznała minister rodziny - W kolejnych latach już systemowo chcemy wprowadzać inne, wspomniane przed chwilą rozwiązania, które pomogą emerytom - dodała mając na myśli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Jednocześnie Marlena Maląg zaznaczyła, że nie ma planów na zlikwidowanie 13. emerytury, która ma być projektem wpisanym w program rządu na stałe.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źrodło: Se.pl

Powiązane