Komisja Europejska po kolejnych rozmowach ws. dostawców szczepionek na Covid-19
Dotychczas Unia pozyskiwała szczepionki od firm Pfizer i Moderna. Teraz będzie miała kolejnego dostawcę.
Komisja Europejska o wcześniejszych dostawcach
Kilka dni temu Komisja Europejska wynegocjowała zakup kolejnych 300 mln dawek od firmy Pfizer-BioNtech.
- Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale - poinformowała Ursula van der Leyen, przewodnicząca KE.
Choć Pfizer był pierwszym dostawcą szczepionek, to ze względu na potrzeby starano się również dopuścić do obiegu dawki pochodzące od innych dostawców - niedawno dopuszczono do tego firmę Moderna. Według badań i opinii ma ona być skuteczna dla osób powyżej 18 roku życia i wykazała ona 94,1 proc. skuteczności w badaniach.
- Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę Moderny; to druga szczepionka zatwierdzona w UE. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 mld dawek potencjalnych szczepionek - to więcej niż wystarczająco, by chronić nas wszystkich - zapewniała van der Leyen.
We are providing safe & effective #COVID19 vaccines for Europeans.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 6, 2021
We have authorised the @moderna_tx vaccine, the 2nd vaccine approved in the EU.
Europe has secured so far 2 billion doses of potential vaccines - more than enough for protecting us all #StrongerTogether pic.twitter.com/Ujg4C997fK
- Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego portfolio szczepionek pomagających chronić ludzi w Europie i nie tylko. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva dodatkowo uzupełnia portfolio szczepionek UE i pokazuje zaangażowanie Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania pandemii - mówiła przewodnicząca.
Pozyskanie nowej firmy
W nowym portfolio znalazły się szczepionki pochodzące od takich koncernów jak AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac i znane nam Moderna oraz BioNtech-Pfizer. Teraz dołączy do nich również Valneva.
- Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły obecnie kampanie szczepień i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby w tym roku - zapewniła unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.
Szczepionka Valnevy ma korzystać ze starszych technologii tworzenia szczepionek - głównie tych, które znamy ze szczepionek dziecięcych i tych stosowanych przeciwko grypie.
Państwa członkowskie będą miały możliwość przekazywania części szczepionek do innych krajów członkowskim lub tych o średnim lub niskim dochodzie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: