Komisja Europejska pozyskała kolejnego dostawcę szczepionek. WTV.plŹródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 12 Stycznia 2021

Komisja Europejska po kolejnych rozmowach ws. dostawców szczepionek na Covid-19

Komisja Europejska zakończyła rozmowy z kolejnym z dostawców szczepionki przeciw Covid-19. Firma farmaceutyczna Valneva zobowiązała się do sprzedaży Unii Europejskiej w pierwszym etapie 30 mln dawek i w drugim kolejnych 30 mln. Może to znacznie przyspieszyć proces szczepień w Polsce i w UE.

Dotychczas Unia pozyskiwała szczepionki od firm Pfizer i Moderna. Teraz będzie miała kolejnego dostawcę. 

Komisja Europejska o wcześniejszych dostawcach

Kilka dni temu Komisja Europejska wynegocjowała zakup kolejnych 300 mln dawek od firmy Pfizer-BioNtech.

- Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale - poinformowała Ursula van der Leyen, przewodnicząca KE

Choć Pfizer był pierwszym dostawcą szczepionek, to ze względu na potrzeby starano się również dopuścić do obiegu dawki pochodzące od innych dostawców - niedawno dopuszczono do tego firmę Moderna. Według badań i opinii ma ona być skuteczna dla osób powyżej 18 roku życia i wykazała ona 94,1 proc. skuteczności w badaniach.

W TVN mocne spięcie. Kłótnia między Moniką Olejnik a Radosławem SikorskimW TVN mocne spięcie. Kłótnia między Moniką Olejnik a Radosławem SikorskimCzytaj dalej

- Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę Moderny; to druga szczepionka zatwierdzona w UE. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 mld dawek potencjalnych szczepionek - to więcej niż wystarczająco, by chronić nas wszystkich - zapewniała van der Leyen. 

- Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego portfolio szczepionek pomagających chronić ludzi w Europie i nie tylko. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva dodatkowo uzupełnia portfolio szczepionek UE i pokazuje zaangażowanie Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania pandemii - mówiła przewodnicząca. 

Pozyskanie nowej firmy

W nowym portfolio znalazły się szczepionki pochodzące od takich koncernów jak AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac i znane nam Moderna oraz BioNtech-Pfizer. Teraz dołączy do nich również Valneva

- Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły obecnie kampanie szczepień i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby w tym roku - zapewniła unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. 

Szczepionka Valnevy ma korzystać ze starszych technologii tworzenia szczepionek - głównie tych, które znamy ze szczepionek dziecięcych i tych stosowanych przeciwko grypie.

Państwa członkowskie będą miały możliwość przekazywania części szczepionek do innych krajów członkowskim lub tych o średnim lub niskim dochodzie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: