wtv.pl > Polska > Kodeń. Odpust mimo stanu wyjątkowego. "Wystarczy powiedzieć, że jedzie się do kościoła"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:06

Kodeń. Odpust mimo stanu wyjątkowego. "Wystarczy powiedzieć, że jedzie się do kościoła"

pielgrzymka
(zdjęcie ilustracyjne) Jan Bielecki/East News

Mimo stanu wyjątkowego zapowiedziany na środę odpust w maryjnym sanktuarium w Kodniu ma odbyć się bez przeszkód. Kustosz sanktuarium zapewnił, że w przypadku kontroli policji wystarczy przekazać, iż "jedzie się do kościoła".

Od czwartku w części województw podlaskiego i lubelskiego, w pasie przygranicznym z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy obejmujący 183 miejscowości.

Rozporządzenie zakazuje przebywania na obszarze osobom tam niemieszkającym – z kilkoma wyjątkami, do których należą choćby jednostki administracyjne czy osoby pracujące zarobkowo na wspomnianym terenie.

Przeszkód w organizacji corocznego festynu nie widzą też duchowni z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej Matki Jedności w leżącym przy granicy Kodniu.

Kodeń. Odpust mimo stanu wyjątkowego

Do świątyni co roku zjeżdżają wierzący z Podlasia i Lubelszczyzny. Z okazji odpustu w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nie brakuje też pielgrzymów z innych regionów.

Jak podaje Polsat News, mimo stanu wyjątkowego odpust – i towarzyszące mu pielgrzymki – odbędzie się zgodnie z planem.

Kustosz sanktuarium o. Borodziej poinformował, że w piątkowy poranek rozmawiał zarówno z samorządowcami, jak i ze Strażą Graniczną.

Nie widzą żadnych przeszkód, aby wierni, pielgrzymi nie mogli tutaj dotrzeć – mówił duchowny. I zapowiedział: – Będą msze święte, nabożeństwa, a także procesja z bazyliki na kalwarię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

"Wystarczy powiedzieć, że jedzie się do kościoła"

Według zapewnień kustosza dojazd do sanktuarium nie będzie problemem.

Podczas ewentualnej kontroli policji wystarczy powiedzieć funkcjonariuszom, że jedzie się do kościoła lub na uroczystości religijne – podkreślił.

W przypadku grup zorganizowanych organizatorzy pielgrzymki powinni zgłosić się do komendanta Straży Granicznej w Kodniu. – On tu na miejscu przekaże policji, że jedzie pielgrzymka i policjanci ją przepuszczą – zapewnił o. Borodziej, cytowany przez Polsat News.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: polsatnews.pl, wtv.pl

Powiązane