Mogliście zapomnieć, że w 2021 wejdą zmiany w kodeksie pracy. Czego będą dotyczyć?
Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop, ale w innym wypadku urlop ten nie przepada - ta zasada najprawdopodobniej nie zmieni się wraz z nowymi regulacjami, dotyczącymi pracy
Zmiany w kodeksie na pewno obejmą pracę zdalną. Przewiduje się, że szczegółowo uregulowany zostanie model pracy poza biurem
Kodeks pracy zmienić się ma jeszcze w tym roku kalendarzowym
Mimo zapowiedzi rządu PiS nadal nie doczekaliśmy się nowego kodeksu pracy. Choć pracę nad wprowadzeniem zmian są dość intensywne, miniony rok nie przyniósł nowej ustawy regulującej stosunki zatrudniania pracowników przez pracodawców.
Sprawa nie zmieni się w roku 2021, który najprawdopodobniej przyniesie kolejne zmiany w obecnym kodeksie pracy, wskazuje portal strefabiznesu.pl.
Zmiany w kodeksie pracy 2021
Wspomniany serwis zaznacza, że wobec obecnego stanu prawnego niemożliwa jest sytuacja, według której pracownikowi przepadłby niewykorzystany urlop. W niektórych przypadkach przepisy kodeksu pracy mówią jednak o konieczności wykorzystania urlopu za rok miniony, np. do września roku kolejnego.
Jeśli przepis ten wiąże pracodawcę, ma prawo on wysłać pracownika na zaległy urlop. Wówczas mamy obowiązek z niego skorzystać. W roku 2021 zapis ten najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie.
Co więcej, jeśli kontrola pracy wykaże niewykorzystane urlopy po 30 września, na pracodawcę może zostać nałożona kara.
Nie oznacza to jednak, że rozpoczynający się rok nie przyniesie zwrotu w kwestiach urlopowych. Istnieją bowiem plany, by urlop pracowniczy miał równy wymiar dla wszystkich. Przypomnijmy, że obecnie warunkuje go staż pracy.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
TVP może żałować, że podczas Sylwestra skierowało kamery na widownię. Oburzenie w sieci
"Wiadomości" TVP nie pozostawiły suchej nitki na Sylwestrze z Polsatem. Dziwne wydanie
Adam Niedzielski wypowiedział się niepochlebnie o lekarzach. Szczepionki tylko dla wybrańców?