wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kobieta wyproszona ze mszy pogrzebowej w Józefowie nad Wisłą

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Pani Danuta postanowiła podzielić się historią, gdzie główną rolę wydaje się grać ksiądz proboszcz parafii w Józefowie nad Wisłą. W czasie pogrzebu kobieta zwróciła uwagę, że obecni w kościele nie zakrywają ust oraz nosa. Postanowiła

  • W sobotę w Józefowie nad Wisłą w woj. lubelskim odbywał się pogrzeb

  • W jego trakcie pani Danuta miała zwrócić uwagę ludziom, którzy nie nosili maseczki ochronnej

  • Zachowanie to wzbudziło sprzeciw księdza proboszcza, który zapytał, czy kobieta jest przedstawicielką służb

  • Kościelny wyprosił ją z kościoła. W jej stronę jeden z wiernych obecnych w świątyni kazał jej się więcej tam nie pokazywać

Zachowanie, jakiego dopuścić miał się ksiądz w Józefowie nad Wisłą trudno skomentować jakimikolwiek słowami. W czasie, gdy rząd zamyka sporą część gospodarki, a każdego dnia umierają kolejne setki osób duchowny, powinien dbać o to, by być autorytetem lokalnej społeczności. 

Wszystko wskazuje, że ksiądz proboszcz jest autorytetem, jednak tej części osób, które świadomie łamią obostrzenia i dokładają cegiełki do braku poprawy w kwestii sytuacji epidemiologicznej w kraju. Pani Danuta opowiedziała o tym, co ją spotkało.

Józefów nad Wisłą: ksiądz pyta, czy wierna jest z policji. Kobieta zwróciła uwagę na brak maseczek

W kościele w czasie mszy z obowiązku zakrywania ust oraz nosa zwolniony jest jedynie ksiądz. W regulacjach jasno wskazano, iż tylko osoba sprawująca kult nie jest zobowiązania do korzystania z maseczki ochronnej.

Pani Danuta biorąca w sobotę udział w ceremonii pogrzebowej postanowiła zacząć działać, gdy spostrzegła, że spora część wiernych w kościele nie przestrzegała wprowadzonych obostrzeń. Rozpoczynając rozmowy z kolejnymi osobami ignorującymi przepisy, włączyła kamerę. W pewnym momencie jej zachowaniem zainteresował się ksiądz proboszcz.

- Czy pani jest z policji? - miało paść z ust duchownego. Dziennik Wschodni relacjonujący to zdarzenie zaznaczył jednak, że pomiędzy księdzem a kobietą wywiązała się ostra dyskusja. W tym czasie obok wiernej pojawił się kościelny, który również nie zakrywał ust oraz nosa. Mężczyzna miał kazać jej wyjść z kościoła i nie przeszkadzać.

- Won stąd i więcej się tu nie pokazuj - tę chrześcijańską uwagę pełną miłości do bliźniego Pani Danuta usłyszeć miała również od innej osoby obecnej na nabożeństwie . Sama kobieta, która podjęła działania w związku ze świadomym ignorowaniem obostrzeń, wyjaśniła, że zwyczajnie musiała zacząć działać i przestać udawać, że sprawy nie ma.

Lokalne media dotarły do informacji na temat księdza proboszcza

Chociaż sam ksiądz proboszcz z Józefowa nad Wisłą zaprzecza, to Dziennik Wschodni przytacza wypowiedzi niektórych parafian. Wierni mają wskazywać, że duchowny cieszy się w okolicy dużymi wpływami i nikt nie chce głośno przeciwko niemu występować. Dodatkowo ma on być stanowczym przeciwnikiem maseczek i wskazywać, a nawet nakazywać, by je zdejmować.

Według doniesień prasy część osób niezgadzających się na działania księdza decyduje się na odwiedzanie kościołów sąsiednich parafii. Niektórzy natomiast słysząc o koronasceptycznej postawie proboszcza, specjalnie pojawiają się na nabożeństwach, popierając sprzeciw wobec nakazu zakrywania ust oraz nosa. Ponoć ksiądz ma wskazywać, że jest on próbą ubezwłasnowolnienia ludzi.

Codziennie umierają kolejne osoby

Tylko w niedzielę 28 marca z powodu COVID-19 zmarło 131 osób, dzień wcześniej było to 448 osób, w piątek natomiast 443. Sytuacja związana z III falą koronawirusa jest poważna i lekceważenie obostrzeń jest przejawem nie tyle głupim, ile zwyczajnie niebezpiecznym. Gdyby maseczka miałaby uchronić przed zakażeniem i chorobą tylko jedną osobę, to wydaje się, że warto ją założyć.

Źródło: opracowanie WTV na podstawie arkuszu Michała Rogalskiego działającego na danych Ministerstwa Zdrowia, WSSE, PSSE, Urzędów Wojewódzkich

Od początku epidemii i zbierania przez Ministerstwo Zdrowia danych, zaraportowano o śmierci ponad 50 tys. ludzi. Najwięcej zgonów odnotowano w woj. mazowieckim: blisko 7 tysięcy. Na drugim miejscu znalazło się Śląskie, w którym z powodu koronawirusa zmarło 5668 osób.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Dziennik Wschodni / Wirtualna Polska / Twitter.com @MZ_GOV_PL / arkusz COVID-19 w Polsce Michała Rogalskiego

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >