wtv.pl > Polska > Kobieta chce odzyskać dziecko zostawione w oknie życia w Łodzi
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:19

Kobieta chce odzyskać dziecko zostawione w oknie życia w Łodzi

okno życia
CEZARY PECOLD/East News
  • W oknie życia w Łodzi niedawno pojawiło się kilkumiesięczne dziecko

  • Jego matka po dwóch dniach od zostawienia chłopca zdecydowała się po niego wrócić. Według zasad dziecko pozostawione w oknie można odzyskać

  • Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta, a dziecko i tak może trafić do rodziny zastępczej

Sprawą zajmie się teraz sąd, a matka może znaleźć się pod stałą obserwacją opieki społecznej. 

Matka chce odzyskać dziecko z okna życia w Łodzi

W poniedziałek wielkanocny w oknie życia w Łodzi pojawił się kilkumiesięczny chłopiec. Natychmiast zajęły się nim urszulanki i przekazały go do Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcji w Łodzi. Nadały mu imię Antoni, bo przy dziecku nie pojawiły się żadne informacje dotyczące jego narodzin czy imienia.

Ze względu na to ośrodek prosił o przekazywanie informacji o dziecku, również w sposób anonimowy. Były one istotne do tego, by ustalić, w jakim wieku jest niemowlę i na co chorowało. 

Okazało się jednak, że zaledwie dwa dni później mama dziecka zadzwoniła do ośrodka i chciała je odzyskać. Według zasad panujących w oknach istnieje taka możliwość. Można starać się o ponownie zajęcie się dzieckiem przez 6 tygodni od przekazania go do okna życia. 

Jak twierdziła dyrektorka instytucji, Magdalena Lesiak, w rozmowie z Polsat News, matka sądziła wówczas, że oddanie chłopca do okna życia będzie najlepszym wyjściem. Chciała mu zapewnić dobre i godziwe życie. Jak przyznała, nie mogła poradzić sobie w życiu i było to jednym z powodów, dla których nie mogła zatrzymać dziecka.

Teraz sprawie przyjrzy się sąd rodzinny. Może się okazać, że dziecko nie wróci jednak do matki, a trafi pod pieczę rodziny zastępczej.

Sąd przekaże dziecko rodzinie zastępczej? To możliwe

Ze względu na tłumaczenia kobiety, sprawie dokładniej przyjrzy się sąd rodzinny, który oceni, czy w takiej sytuacji będzie ona mogła sprawować opiekę nad maluchem. Jeśli nie, pieczę nad dzieckiem otrzyma rodzina zastępcza.

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny zapowiedział już, że postara się pomóc matce, ale nie ma wpływu na decyzję sądu.

Bardzo rzadko zdarza się, by rodzice wracali po dzieci, które pozostawili w oknach życia. To rozwiązane miało być przeznaczone przede wszystkim dla tych matek, które wiedziały, że nie będą w stanie zaopiekować się dzieckiem lub po prostu go nie chciały. Okna są o tyle istotne ze względu na swoją anonimowość i brak naznaczenia matki, która oddała dziecko. 

W Polsce w tej chwili funkcjonuje ok. 70 okien życia. Znajdują się zarówno w większych, jak i mniejszych miastach, najczęściej przy zakonach, ale również szpitalach lub domach dziecka. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl]