wtv.pl > Polityka > Klaudia Jachira w Sejmie zaczęła recytować wiersz. Ryszard Terlecki kąśliwie odpowiedział
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:48

Klaudia Jachira w Sejmie zaczęła recytować wiersz. Ryszard Terlecki kąśliwie odpowiedział

Sejm
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS/Janusz Jaskółka/Sejm

Sejm. Klaudia Jachira weszła na sejmową mównicę. Parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej z okręgu warszawskiego postanowiła wydać niecodzienne oświadczenie. Wszystkiemu przysłuchiwał się wicemarszałek Ryszard Terlecki. Czołowy polityk Prawa i Sprawiedliwości niespodziewanie wypalił w kierunku oponentki. Wszystko się nagrało, a transmisja z posiedzenia właśnie okrąża media społecznościowe.

Jednym z ostatnich punktów porządku obrad Sejmu od zawsze są oświadczenia poselskie. Jest to moment, w którym parlamentarzysta może zgłosić ważną dla siebie i swoich wyborców kwestię. Niejednokrotnie jednak moment ten wykorzystuje się na poddanie partii rządzącej ostrej krytyce, co możemy zaobserwować na przykładzie Klaudii Jachiry.

Wczoraj, 20 maja członkini klubu Koalicji Obywatelskiej postanowiła poniekąd przyrównać działania partii rządzącej do czasów komunistycznych. Już na samym początku wystąpienia odniosła się Jarosława Kaczyńskiego, uznając jego przewodnią rolę nad Radą Ministrów, marszałkiem i Sejmem.

Sejm. Jachira ostro o PiS-ie. Marszałek Terlecki nie wytrzymał

- Panie przewodniczący komitetu do spraw bezpieczeństwa Kaczyński, panie marszałku, wysoka izba. Gdyby Władimir Majakowski żył w dzisiejszej Polsce, to pewnie pisałby tak - zaczęła, wywołując zdziwienie na twarzy Ryszarda Terleckiego.

- Chcę, by zajaśniało na nowo najdostojniejsze ze słów: partia. Jednostka? Co komu po niej. Jednostka zerem, jednostka bzdurą. Sama nas nie obroni przed tęczową burą. Sama nie zbuduje ładu, choćby i wielką była figurą - kontynuowała.

- Cóżby dopiero uwolnić naród z kajdan unii. Partia to barki milionów ludzi. Ciasno do siebie na mszy przypartych. [...] Napiąwszy mięśnie i oddech w partii niepokorne sądy wyrwiemy. Partia to sto pacierzowy suwerena. Partia to nieśmiertelność świętego Kościoła. Partia to narodowe media, co mnie nie zdradzą. Partia to spółki z ropy, gazu i stali - deklarowała w Sejmie.

- Mówimy prezes, myślimy partia. Mówimy partia, myślimy Lenin - zakończyła, wywołując reakcję Ryszarda Terleckiego. - Mam pecha, że muszę tego wysłuchiwać wieczorami - skwitował.

Władimir Majakowski debiutował jako piewca Lenina. Po latach jego parafrazowane słowa wybrzmiały w Sejmie

Władmir Majakowski był poetą, który tworzył w okresie rewolucji bolszewickiej. W swojej twórczość malarskiej oraz pisarskiej kreował liczne materiały propagandowe, wspierające Włodzimierza Lenina.

Wraz z upływem czasu twórca coraz bardziej krytycznie odnosił się do działań rewolucjonistów. Ostatecznie niespodziewanie ogłoszono jego śmierć. W 1930 roku, w niejasnych okolicznościach podano akt zgonu, na którym jako przyczynę podano samobójstwo. Temat ten wywołuje jednak spory wśród historyków.

Po śmierci Władimira Majakowskiego jego twórczość posłużyła jako wygodne materiały propagandowe dla ówczesnych władz Związku Radzieckiego. Poeta sprzeciwiał się kultywowaniu tradycji, a także wspierał jedynie te postulaty rewolucjonistów, z którymi sam się identyfikował.

Kim jest posłanka na Sejm Klaudia Jachira?

Klaudia Jachira zaś jest debiutantką w Sejmie. Przed pozyskaniem mandatu wyborczego działaczka społeczna była aktorką, a także lalkarką i satyryczką. W 2013 roku ukończyła Państwową wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na wydziale Wydział Lalkarskim.

Mogliśmy obserwować ją w pojedynczych odcinkach seriali takich jak "Przyjaciółki", "Na Wspólnej", czy też "M jak miłość".

Aktywistka ubiegała się o miejsce w Sejmie jeszcze w 2015 roku, gdy współtworzyła Nowoczesną Ryszarda Petru. Ostatecznie, startując z szóstego miejsca na wrocławskiej liście, uzyskała jedynie 600 głosów.

W 2019 roku kandydowała z 13. miejsca w okręgu warszawskim. Przy wsparciu Koalicji Obywatelskiej uzyskała 6434 głosy, co zapewniło jej miejsce w polskim Sejmie. W izbie niższej zasiada w Komisji Łączności z Polakami za Granicą, a także w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Posłanka wzięła udział w 3278 z 3355 głosowań. Złożyła 211 interpelacji, 3 zapytania, a także 7 oświadczeń. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Sejm
Powiązane