wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ogłoszono radykalne obostrzenia. Nowe regulacje w sklepach i kościołach

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wprowadzono nowe regulacje w sklepach i kościołach. Do 9 kwietnia zamknięte pozostaną m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie, ograni

  • Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia, które obowiązywać będą przynajmniej do 9 kwietnia

  • Nastąpi ograniczenie w handlu i usługach - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte. Wstrzymana zostaje działalność zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Obiekty sportowe będą przecznaczone jedynie dla zawodowych sportowców

  • W kościołach obowiązuje nowy limit osób - jedna osoba na 20 m2

Zapadła decyzja w sprawie lockdownu. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje o szeregu nowych obostrzeń. 

Morawiecki o sytuacji pandemicznej w Polsce 

Zgodnie z zapowiedziami, dziś odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której przedstawiono nowe wytyczne rządu dotyczące funkcjonowania w czasie pandemii koronawirusa. Sytuacja okazała się być wyjątkowo dramatyczna za sprawą znacznego wzrostu dziennej liczby zakażeń. 

W środę ogłoszono 29 978 potwierdzonych przypadków zakażenia. Dziś liczba się zwiększyła i padł nowy rekord - 34 151. To najwięcej od samego początku pandemii w Polsce. Wyjątkowo ciężkie okoliczności zmusiły rząd do podjęcia radykalnych kroków. 

Nowe obostrzenia są podyktowane również zbliżającym się okresem wielkanocnym, podczas którego Polki i Polacy tradycyjnie spotykają się na nabożeństwach w kościołach, odwiedzają swoich bliskich oraz przemieszczają się po terenie całego kraju. 

- Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy, to musimy sobie bardzo otwacie powiedzieć i przyznać. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak przyznał, sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka. 

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć naszych obywateli – zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza - dodał premier. 

Mateusz Morawiecki poinformował, że problemem nie jest brak dostępności odpowiedniego sprzętu - respiratorów, czy łóżek, ale braki kadrowe wśród służb medycznych, lekarzy, pielęgniarek. Podkreślił również, że niezwykle ważną kwestią jest obecnie jak najszybsze zaszczepienie Polek i Polaków. 

- Naszą jedyną podstawową bronią są szczepionki - ocenił. Stwierdził również, że wprowadzenie nowych obostrzeń jest niezbędne, by unormować sytuację pandemiczną w Polsce. 

- Decyzje są konieczne, by opanować tę falę, by za 2 tygodnie widać było wyraźnie, że jesteśmy w innym, lepszym trendzie - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Premier skierował również słowa do opozycji: 

- Dość z politycznymi przepychankami. Apeluję do opozycji – jeśli nie potraficie pracować razem z rządem, przynajmniej nie zaostrzajcie sytuacji. Dziś obowiązuje zasada – wszystkie ręce na pokład - powiedział. Zarzucił również, że jeszcze do niedawna reprezentanci opozycji proponowali komercjalizację służby zdrowia, co zdaniem premiera, doprowadziłoby do znacznie większego kryzysu pandemicznego. 

Tuż po nim głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jego zadaniem było ogłoszenie nowych obostrzeń. 

Nowe obostrzenia 

- Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia na jesień, czyli drugą falę.  Będzie zarówno większa liczba zachorowań, jak i większa liczba hospitalizacji - ocenił Adam Niedzielski. 

Jak dodał, powodem tego ma być pojawienie się brytyjskiego wariantu wirusa w Polsce, który wpływać ma nie tylko wzrost liczby zakażeń, ale również konieczność częstszej hospitalizacji chorych pacjentów. Poinformował, że najgorsza sytuacja panuje w województwie śląskim oraz mazowieckim. 

- Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa ,nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa, będą obowiązywały przez najbliższe 2 tygodnie< - powiedział Niedzielski. 

Zgodnie ze słowami ministra Niedzielskiego wprowadzone zostaną ograniczenia w handlu: zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane

W kwestii kościołów, od 27 marca obowiązuje nowy limit osób w kościołach - jedna osoba na 20 m2. Wciąż ważne są wcześniej ustalone restrykcje - konieczność noszenia maseczek w trakcie nabożeństw oraz dezynfekcja rąk. 

Zamknięte do 9 kwietnia zostaną salony kosmetyczne i fryzjerskie. Obiekty sportowe będą dostępne jedynie dla sportowców zawodowych. Zawieszona zostaje również działalność żłobków i przedszkoli

Adam Niedzielski zaapelował również, by spędzić święta wielkanocne jedynie z najbliższą rodziną. Zasada nie będzie uregulowana prawnie, ale zdaniem ministra zdrowia, jest to niezwykle ważna rekomendacja. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Michał Dworczyk: Przygotowujemy zmiany w Narodowym Programie Szczepień

  • Powiesili flagę LGBT na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

  • WP nieoficjalnie: Władze PiS odbyły pilne spotkanie

undefinedundefinedundefined

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >