Tysiące Polaków skorzystają z podwyżki Kindergeld.. Pixinio/BicanskiŹródło: Pixinio/Bicanski
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 7 Stycznia 2021

990 zł na pierwsze i drugie, a 1000 na trzecie dziecko. Tysiące Polaków skorzystają z podwyżki Kindergeld

Choć 500 plus wydawało się programem rewolucyjnym, w Niemczech od lat funkcjonuje tzw. Kindergelt - świadczenie dla rodzin z dziećmi, którego wielkość zwiększa się wraz z liczbą potomków. Niemiecki rząd zaproponował waloryzację tego dodatku - skorzystają na niej nie tylko Niemcy, ale również mieszkający legalnie i pracujący na terenie tego kraju Polacy.

  • Kindergelt to niemiecka wersja świadczenia 500+, ale o wiele bardziej rozbudowana
  • W tym roku dodatek doczekał się waloryzacji
  • Skorzystają na tym tysiące Polaków - jeden z rodziców musi jednak legalnie mieszkać i pracować na terenie Niemiec
  • W Polsce nie ma jednak na razie co liczyć na podobne działania ze strony rządu

Wydatki z budżetu o takiej sumie mogłyby utrudnić i tak niezbyt dobrą sytuację finansową polskiego rządu.

Rekordowa podwyżka Kindergelt. Skorzystają też Polacy

Świetna wiadomość dla około 200 tys. polskich dzieci! Jeśli choć jeden z ich rodziców legalnie pracuje i mieszka na terenie Niemiec, będzie mógł on dostawać podwyższone o rekordową kwotę świadczenie Kidergelt, które znacznie przewyższa to, co można otrzymać w Polsce. 

Waloryzacja świadczenia - choć nie zdarza się po raz pierwszy - jest w tym roku rekordowa. Po części uzasadnione jest to sytuacją gospodarczą, z którą wielu Niemców musi zmagać się na co dzień, po drugie - z inflacją, a po trzecie - z rosnącymi cenami produktów, spowodowanymi również problemami ze sprowadzaniem i produkcją. 

Już w tym miesiącu na kontach niektórych pracujących w Niemczech Polaków i innych przebywających tam legalnie emigrantów, pojawią się wyższe przelewy na każde kolejne dziecko. 

Zadziwiające nagranie księdza trafiło do sieci. Jest interwencja w ministerstwieZadziwiające nagranie księdza trafiło do sieci. Jest interwencja w ministerstwieCzytaj dalej

Świadczenie Kindergelt wygląda nieco inaczej niż 500 plus. Jego założenie opiera się na stopniowym wzroście ze względu na ilość dzieci. I tak na pierwsze i drugie dziecko otrzyma się taką samą kwotę, ale za każde kolejne będzie ona odpowiednio podwyższana. 

Familienkasse - czyli Niemiecki Urząd Rodzinny wypłacać więc będzie kolejno: na pierwsze i drugie dziecko - 219 euro, czyli około 990 zł na każde z nich, na trzecie - 225 euro, czyli około 1015 zł, a na czwarte i każde kolejne - po 250 euro, w przeliczeniu około 1100 zł. W ten sposób rodzina z dwojgiem dzieci będzie dostawała co miesiąc 438 euro, czyli niemal 2000 zł, a taka, gdzie dzieci jest pięcioro - 1163 euro, czyli około 5,2 tys. zł. 

Należy jednak pamiętać, że Niemcy kontrolują, czy podobny zasiłek pobierany jest również w Polsce. Podwyżka wynosi około 180 euro w skali roku, czyli około 800 zł. 

W ciągu roku niemiecki rząd wydaje na zasiłek około 35 mld euro (158 mld zł). To równowartość czterech lat trwającego polskiego programu 500 plus. 

Waloryzacja 500 plus w Polsce? Nikt o tym nie myśli

Wraz z upływającym czasem i rosnącą inflacją, 500 zł przestaje mieć taką samą wartość, jak wtedy, kiedy wprowadzono świadczenie w życie. Choć polski rząd chwali się waloryzacją emerytur, która pozwoli nadrobić seniorom, choć część z zabranych przez spadek wartości pieniądza dochodów, to flagowe świadczenie PiS nie ulegnie podwyższeniu.

Jeszcze niedawno, ze względu na koronawirusa, chodziły plotki o całkowitym zaprzestaniu wypłacania świadczenia, rząd zapewniał jednak, że nie ma takiej możliwości i że będzie ono kontynuowane. Nie oznacza to jednak, że kiedykolwiek ulegnie waloryzacji. 

Ziejąca co roku dziura budżetowa nie napawa optymizmem w kontekście podwyższenia 500 plus. Może się okazać, że wkrótce zyska ono status niewiele wnoszącego dodatku, jeśli nie będzie się zmieniało wraz z inflacją. Pytanie jednak, czy rząd z chęcią spojrzy na niemieckie rozwiązanie.

źródło: [money.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: