wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Kazanie" byłego księdza Natanka o in vitro wywołało oburzenie

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Chociaż ksiądz Natanek tytułem kapłana określa się bez zgody Kościoła, to wciąż wywołuje sporo emocji. Przedstawia opinie, które nie tylko są kontrowersyjne, ale zwyczajnie kłamliwe oraz szkodliwe. Jego ostatnie słowa dotyczyły tego, iż dzieci naro

  • W „kazaniu” byłego księdza Natanka opublikowanego w Wielkanoc pojawił się temat dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro

  • Piotr Natanek stwierdził, że nie jest to byt ludzki, a zwierzę

Do sieci trafiło kolejne kontrowersyjne kazanie księdza Natanka. Właściwie to nie księdza, a po prostu Piotra Natanka. Mężczyzna został bowiem suspendowany i mianem duchownego określa się bez zgody instytucji Kościoła.

W sieci trwa burza po tym, jak były ksiądz Natanek postanowił skomentować kwestię dzieci przychodzących na świat dzięki metodzie in vitro. Zdaniem byłego kapłana nie można mówić w tym przypadku o ludzkim bycie.

Oburzające słowa byłego księdza Natanka na temat in vitro

Komentarze, jakie pojawiły się pod nagraniem „kazania” byłego księdza Natanka, nie należą do łagodnych, jednak trudno się temu dziwić. Wiele osób zapomina jednak, iż mężczyzna został suspendowany i nie ma prawa wypowiadać się w imieniu Kościoła katolickiego.

Mimo oficjalnego zakazu i nałożonej kary Piotr Natanek nie przestaje prowadzić nabożeństw oraz występować w sutannie należnej osobie ze stanu duchowieństwa. Z ambony ksiądz Natanek dzielił się już wieloma kontrowersyjnymi tezami, jednak tym razem szala absurdu przechylona została wyjątkowo mocno.

W Wielkanoc w serwisie YouTube na kanale Ahael pojawiło się nagranie z kazaniem, które zupełnie nie przystoi do pełnych radości i nadziei Świąt Wielkanocnych. Zamiast radosnej nowiny były ksiądz Natanek postanowił w imię chrześcijańskiej miłości do bliźniego odczłowieczyć dzieci, które przyszły na świat dzięki postępowi technologii.

Na nagraniu słychać, jak były ksiądz Natanek zapewnia, iż ma świadomość, że mająca paść zaraz teza oburzy, jednak podkreśla, iż są to słowa ważne dla istoty ludzkiej oraz bytu samych wiernych. „Ilu z was przeżyło dramat, kiedy usłyszało wyjaśnienie w naszych orędziach Pana Boga na temat 10. przykazań, z których jasno wynikało, że dziecko poczęte z próbówki, poza Bogiem, jest produktem, a nie bytem?” Następnie dodaje, że dziecko takie jest niczym więcej niż tylko zwierzęciem

Natychmiast pojawiła się krytyka

Chociaż nikt nie ma wątpliwości co do tego, że były ksiądz Natanek prezentuje kontrowersyjny pogląd na rzeczywistość, to wygłaszane na temat narodzin dzięki in vitro tezy są zwyczajnie szkodliwe. Dodatkowo obrażają one osoby, które mogą żyć dzięki postępowi techniki.

W komentarzach nie brakuje stwierdzeń, iż rodzice decydujący się na korzystanie z tej szansy na posiadanie potomstwa powinni podjąć kroki prawne względem suspendowanego byłego kapłana. Sprawę tę komentują nie tylko zwykli internauci, ale także osoby działające w polityce, jak np. senator Adam Szejnfeld.

Polityk Koalicji Obywatelskiej wysnuł wniosek, że w tym przypadku mogło dojść do złamania obowiązujących przepisów prawa. Publicystka Kataryna natomiast stwierdziła, iż gdyby należała do osób wierzących, rozważyłaby pozwanie byłego księdza Natanka do sądu za obrazę uczuć religijnych w związku ze stwierdzeniem, że odczłowieczanie ludzi ze względu na sposób ich poczęcia, to pogląd, który podzielać ma Bóg.

Ile dzieci rodzi się z in vitro?

Grono osób, które mogły pojawić się na świecie dzięki in vitro, nie jest małe. Według danych przytaczanych przez invitro.info.pl, w raporcie z 2013 roku potwierdzono, że w Polsce z możliwości sztucznego zapłodnienia skorzystało 13 400 par. Łącznie wykonano 20 968 prób zapłodnienia, tzw. ART, czyli wspomaganego rozrodu.

Przełożyło się to na urodzenie więcej niż 4800 dzieci. Zgodnie z danymi z raportu z 2013 roku w Polsce zabieg taki oferowało aż 34 klinik.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / Twitter.com @PatrycjuszNRD / invitro.info.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >