wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kaja Godek obrzucona śnieżkami podczas odjeżdżania spod sądu. Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Zakończył się proces dot. obrazy uczuć religijnych, w którym ważną postacią była Kaja Godek. Sprawa dotyczyła "tęczowej Maryi". W pierwszej instancji sąd przyznał rację aktywistce antyaborcyjnej, co skończyło się oburzeniem zgromadzonyc

  • Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych w Sądzie Rejonowym w Płocku

  • Jednym z głównych jego bohaterów była Kaja Godek

  • Wyrok w pierwszej instancji przyznał rację Godek

  • Na zewnątrz sądu czekali stronnicy oskarżonych o sprawę wizerunku tęczowej Maryi, którzy zasypali samochód Godek śnieżkami, kiedy ta odjeżdżała

Sojusznicy pozostali do końca sprawy. Ta jeszcze się nie zakończyła - wiadomo już, kiedy odbędzie się następna rozprawa. 

Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych w płockim sądzie. Kaja Godek zwycięska w pierwszej rundzie

- Do obrazy uczuć religijnych, broń Boże, się nie przyznam. Nie uważam, żeby tęcza obrażała cokolwiek i kogokolwiek. Nie popełniłam przestępstwa - mówiła jeszcze przed rozprawą Elżbieta G., jedna z oskarżonych. Podobnie myślały jej towarzyszki z ławy, według których rozklejanie wlepek z wizerunkiem tęczowej Maryi nie obrażały niczyich uczuć. 

- Akcja była sprowokowana przez homofobiczne napisy, które raczył przygotować proboszcz parafii św. Dominika, obraźliwe w stosunku do osób LGBT i zachęcające również następne osoby do pogardliwego stosunku wobec osób LGBT - tłumaczyła Elżbieta G. 

Innego zdania był jednak proboszcz parafii św. Dominika, który uznał, że akcja oblepiania parafii w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku była obrazą jego uczuć religijnych. Wstawiła się za nim Kaja Godek.

Zarzuty dotyczyły konkretnie „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT”. Oskarżone zaprzeczały, jakoby naklejki trafiały m. in. do kosza na śmieci.

Sprawę rozpoczęła kwestia wystawionego w kwietniu 2019 roku Grobu Pańskiego z napisami takimi jak: LGBT, gender, agresja, pycha, odrzucenie wiary, kłamstwo, zboczenia, egoizm, hejt i pogarda. W parafii pojawili się aktywiści, a potem również - wlepki. 

W pierwszej rundzie widocznie wygrała Kaja Godek, ale zaplanowano już kolejną rozprawę - pytanie, jak będzie wyglądał jej przebieg, bo już teraz pojawiły się głosy niezadowolenia związane z tym, w jaki sposób przebiegało przesłuchanie świadków.

Następna rozprawa została zaplanowana na 17 lutego

Sojusznicy obrzucili samochód Godek śnieżkami

Od początku rozprawy pod płockim sądem gromadzili się sojusznicy trzech oskarżonych - mieli ze sobą flagi z tęczą LGBT+ oraz wznosili głośne okrzyki „Tęcza nie obraża”, „pedofile są w sutannach” czy wreszcie „Kaja Godek - to się leczy”.

Kiedy Kaja Godek wsiadła do auta, które zajechało po nią pod budynek sądu, uczestnicy małej demonstracji obrzucili je śnieżkami i blokowali drogę wyjazdu. Szybko zostali jednak rozproszeni.

Prawdopodobnie 17 lutego pod sądem pojawią się większe tłumy - o dalszych akcjach będzie informowała m. in. Kampania Przeciw Homofobii. 

źródło: [wnp.pl][Twitter/KPH_official[

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >