wtv.pl > Polska > Kaczyński odwiedził grób brata. Towarzyszyli mu ważni politycy PiS
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:10

Kaczyński odwiedził grób brata. Towarzyszyli mu ważni politycy PiS

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

W sobotę Jarosław Kaczyński odwiedził grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. W krypcie na Wawelu pojawili się także m.in. premier Mateusz Morawiecki i europosłanka Beata Szydło. 

Kaczyński z wizytą przy grobie brata. Na Wawelu pojawili się ważni politycy PiS

W sobotę 18 września politycy PiS wzięli udział w mszy świętej w Krakowie. Następnie złożyli kwiaty przy sarkofagu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.

Na uroczystości był obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. W krypcie pojawili się także premier Mateusz Morawiecki, a także była premier i europosłanka Beata Szydło. 

W wydarzeniu uczestniczyli również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Nie zabrakło także bliskiego współpracownika szefa partii - europosła Joachima Brudzińskiego.

Skąd ta wizyta i dlaczego akurat 18 września? Jarosław Kaczyński stara się odwiedzać grób najbliższych w każdą miesięcznicę pogrzebu. To właśnie 18 kwietnia 2010 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Pamiętna miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Ważnym wydarzeniem dla Jarosława Kaczyńskiego są także miesięcznice samej katastrofy smoleńskiej. W trakcie ostatniej z nich prezes PiS pojawił się kwiatami przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie.

Jednak 137. miesięcznica odbyła się w dość nerwowej atmosferze. 10 września aktywiści Lotnej Brygady Opozycji zorganizowali bowiem happening, który nie przypadł do gustu Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Tuż obok pomnika na placu Piłsudskiego aktywiści postawili jego tekturową replikę. Widniały na niej takie hasła jak: “Gdzie jest wrak?”, “Kazałeś lądować bratu?”, “Pokaż raport świrze!”.

W pewnej chwili zdenerwowany prezes PiS zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z prośbą o interwencję policji. Zdarzenie uchwyciły kamery portalu oko.press.pl. - Policja nic nie robi. Teraz mówię, żeby… - mówił prezes, ale kolejne słowa były niezrozumiałe.

Z kolei niedawno szczegóły raportu dotyczącego katastrofy smoleńskiej ujawnił Antoni Macierewicz. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane