wtv.pl > Polska > Jurek Owsiak właśnie pierwszy raz wypowiedział słowa, które zniechęciły dotychczasowych fanów. Gorąco w sieci
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:25

Jurek Owsiak właśnie pierwszy raz wypowiedział słowa, które zniechęciły dotychczasowych fanów. Gorąco w sieci

wtv
WTV.pl
  • Jurek Owsiak zapowiedział współpracę między WOŚP a Strajkiem Kobiet podczas tegorocznego finału

  • Z tej racji Strajk zawiesił protesty na weekend, by finał mógł odbyć się w atmosferze wzajemnego wsparcia i radości

  • Podczas konferencji po finale Owsiak powiedział jednak słowa dot. aborcji, które wstrząsnęły zwolennikami Strajku

  • Chodziło sugestię, że aborcji nie powinna być dostępna „na pstryknięcie palca”

Wpis, który pojawił się w tym temacie na Twitterze zdążył już zniknąć. 

Jurek Owsiak wypowiedział się na temat aborcji. Zwolennicy Strajku Kobiet oburzeni

Strajk Kobiet postanowił znów ruszyć z protestami po opublikowaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. zakazu aborcji w związku z przesłanką dot. wad rozwojowych płodu. Od samego początku Strajk optował za aborcją na życzenie, czyli możliwością swobodnego wykonywania aborcji z różnych względów do 12 tyg. ciąży.

Ten postulat często krytykowany jest przez środowiska centrowe - wielu polityków KO, ale również Szymon Hołownia postulują pozostawienie tzw. kompromisu aborcyjnego, czyli słynnych trzech przesłanek, z racji których można było dokonać aborcji. 

Jak się okazało, do grona zwolenników kompromisu należy również Jurek Owsiak, który podczas konferencji prasowej po finale WOŚP postanowił szerzej wypowiedzieć się na ten temat. 

- My z żoną, ja i Dzidzia, jesteśmy przeświadczeni, że poprzednia ustawa antyaborcyjna funkcjonowała. Ale nie zgadzamy się z tą nowszą ustawą, która jest restrykcyjna i powstała bez żadnego dialogu - mówił.

źródło: [Twitter/Tulilam]

Jego wypowiedź została również zamieszczona na Twitterze Orkiestry i wywołała prawdziwą burzę. 

Strajk się podzielił. Duża krytyka słów Owsiaka

- Owsiak twierdzi, że poprzednia ustawa antyaborcyjna FUNKCJONOWAŁA! Wspaniałe funkcjonowała. 1000 legalnych aborcji na 100.000 do 200.000 tysięcy nielegalnych. ROCZNIE! 5 MILIONÓW POLEK PRZYNAJMIEJ RAZ W ŻYCIU PRZERWAŁO CIĄŻĘ - pisała jedna z użytkowniczek Twittera.

- Owsiak ma 67 lat. To oznacza, że statystycznie 42% jego koleżanek z klasy, z pokolenia jego i jego żony, zrobiło aborcję legalnie i od ręki - i mówią o tym wprost (CBOS z 2012). PRAWIE POŁOWA! - dodała inna. 

Wpis wywołał spore zamieszanie wśród osób popierających Strajk - część z nich starała się tłumaczyć Owsiaka, twierdząc, że orkiestra i tak dostatecznie wspiera protesty i zaznaczając fakt, że WOŚP miał być apolityczny, a inni ostro skrytykowali jego słowa. 

Wpis zniknął z cytatem z konferencji Owsiaka zniknął z Twittera. 

źródło: [Twitter/Tulilam]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane