wtv.pl
Andrzej Duda krytykuje pomysł obowiązkowych szczepień

Jakub Kaminski/East News

"Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia". Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową w sprawie nowego roku szkolnego

30 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Ostre słowa Andrzeja Dudy do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Rady Gabinetowej w kwestii szczepień. - Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia, przeciwnikiem - powiedział prezydent. Andrzej Duda odnosi się do obaw rodziców względem szczepień dzieci w roku szkolnym 2021/2022 i otwierania punktów w budynkach szkół. To nie pierwszy raz, gdy prezydent krytycznie odnosi się do obowiązku szczepień.

Rada Gabinetowa została zwołana przez Andrzeja Dudę w sprawie nowego roku szkolnego. Podzielił się on - między innymi z premierem - obawami oraz swoim stanowiskiem w kwestii szczepień.

Prezydent nie podziela proszczepiennej polityki rządu? - Chcę panu premierowi i państwu powiedzieć jedno: jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia, przeciwnikiem - zadeklarował Andrzej Duda. W czasie spotkania padło więcej ciężkich słów.

Andrzej Duda jest przeciwny obowiązkowi szczepień

- Każdy powinien taką decyzję podjąć osobiście - stwierdził Andrzej Duda. Prezydent dodał, że szczepienie jest kwestią odpowiedzialności ludzi i jej podnoszenie leży w indywidualnej gestii.

Dodatkowo w opinii prezydenta wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi "spowoduje to niepokoje społeczne". - Czyli musimy mieć taką sytuację, że jest szczepionka dla każdego obywatela. [...] Natomiast nie przymuszać i w tym zakresie każdy powinien mieć możliwość wolnego wyboru - mówił do Rady gabinetowej Andrzej Duda.

Zwalniają człowieka Mateusza Morawieckiego, w tle dymisja Michała Dworczyka

Gazeta.pl: Mariusz Chłopik traci pracę w PKO BP. W tle dymisja Michała Dworczyka i próby osłabienia zaplecza Mateusza Morawieckiego

CZYTAJ DALEJ

Co ze szczepieniami dzieci? Tutaj również nie ma zgody prezydenta

Obecny na spotkaniu Mateusz Morawiecki usłyszał również krytykę pomysłu nakładania obowiązku szczepienia dzieci, które już we wtorek wrócą do szkół.

Każdy rodzic i opiekun powinien samodzielnie zdecydować, czy"wyraża zgodę na to szczepienie dziecka". Andrzej Duda, że jest to analogiczne do sytuacji, gdy osoba dorosła decyduje o przyjęciu szczepionki przez siebie.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak wyglądać będzie nadchodzący rok szkolny 2021/2022. Brak dalszych szczepień może poważnie zaszkodzić nauce stacjonarnej.

W poniedziałek Michał Dworczyk wprost wskazywał, że wyczerpała się pula osób chcących się zaszczepić. - Na razie trzeba to uczciwie powiedzieć, że mamy stagnację - podsumował minister. Jednocześnie w jego przekazie również pojawił się plan, który w trakcie Rady Gabinetowej przedstawił prezydent.

Konieczne jest zachęcanie, a nie przymuszanie

Stanowisko Andrzeja Dudy jest jasne. Prezydent skierował do ekspertów propozycję dalszych działań. - Zachęcać. Oczywiście można wdrażać różnego rodzaju programy edukacyjne także i w szkołach - powiedział.

Prezydent mówił również o "granicy, której nie możemy pozwolić sobie przekroczyć". - Z wielu względów, ale również dlatego, że znamy nasz narodowy charakter i wiemy, jak bardzo jesteśmy przekorni. Jeżeli ludzie będą do tego zmuszani, to będziemy mieli naprawdę niedobrą sytuację społeczną, która znacząco pogorszy nastroje - wyjaśniał Andrzej Duda. W opinii głowy państwa żadne rozwiązania przymusowe nie wchodzą w grę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Andrzej Duda w Końskich

Przypomnijmy, że jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej przed reelekcją w czasie "debaty" w Końskich Andrzej Duda podzielił się stwierdzeniem, które zostało odebrane jako deklaracja antyszczepionkowa.

- Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - wyznał prezydent Andrzej Duda.

Czy wiesz, kto zasiada w rządzie? Nazwiska z pytania 9. nie kojarzy praktycznie nikt

Pytanie 1 z 10

Kto jest obecnie premierem RP?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: gazeta.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >