wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, policja i wojsko zaangażowane

10 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

10 stycznia przypadła 129. miesięcznica smoleńska. Mimo pandemii, odbyła się uroczystość na pl. Piłsudskiego - najpierw złożono wieńce pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, a potem przeniesiono się pod przypominający schody pomnik. Zaangażowane było służby mu

Jarosław Kaczyński i jego towarzysze, wszyscy w maseczkach, wzięli udział w miesięcznicy smoleńskiej. 

129. miesięcznica smoleńska. Mimo pandemii, Jarosław Kaczyński zorganizował uroczystości

10 stycznia to kolejny 10 dzień miesiąca, tym razem pierwszy w tym roku. W związku z tym, Jarosław Kaczyński zorganizował uroczystości miesięcznicy na pl. Piłsudskiego. Pojawiło się paru zwolenników prezesa, do samej uroczystości zaangażowano również służby mundurowe - policja i wojsko. 

Jarosław Kaczyński złożył swój wieniec pod pomnikiem brata, który ustawiony jest niedaleko figury Józefa Piłsudskiego, który patrzy na plac swojego imienia. Kaczyński pochylił się nad kwiatami, a w tle słychać było modlitwy.

Potem przeniesiono się na pl. Piłsudskiego, pod pomnik ofiar katastrofy, gdzie stał ułożony ze zniczy krzyż. Odegrano hejnał i również się pomodlono. Na miejscu pojawił się również minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak

źródło: Facebook/Tu obywatele

Zaangażowane siły mundurowe kontrolowały całą przestrzeń wokół placu - policja otoczyła ulice wokół, wojsko (służby lądowe) interweniowały m. in. podczas jednego z osobistych protestów pod pomnikiem smoleńskim. 

Widać, że na budynku stojącym nieopodal czaili się snajperzy. 

źródło: Facebook/Tu obywatele

Mimo pandemii pod pomnikiem zebrało się wielu ludzi i choć wszyscy nosili maseczki, chyba że musieli na pewien czas je zdjąć ze względów na wykonywana funkcję (np. granie na hejnałówce), to zorganizowanie uroczystości w takim czasie nie wydaje się rozsądne, tym bardziej w momencie, w którym żadna z osób przebywających na miejscu nie zaszczepiła się jeszcze przeciw koronawirusowi.

źródło: Facebook/Tu obywatele

Protesty w okolicy pl. Piłsudskiego

Nie tylko jednak zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego pojawili się w okolicach warszawskiego pl. Piłsudskiego. Byli również i tacy, którzy chcieli zaprotestować i pokazać prezesowi PiS, że mają dość nie tylko podobnych uroczystości na koszt państwa, ale również jego rządów. 

Część z nich przebrana była za kolędników i trzymała w rękach gwiazdki symbolizujące popularne ostatnio hasło „je**ć PiS”. Nie mogli jednak przejść w obręb placu ze względu na kontrolującą teren policję przy udziale żandarmerii wojskowej.

Jedynie jednemu z protestujących udało się przedostać - był on jednak ubrany podobnie jak inni chcący oddać hołd ofiarom katastrofy oraz trzymał w rękach wieniec. Potem wygłosił część manifestu pod pomnikiem smoleńskim, szybko podeszło do niego mały oddział policji i trzech żołnierzy Wojsk Lądowych i wyrzuciło z placu.

źródło: [Facebook/Tu obywatele]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >