129. miesięcznica katastrofy smoleńskiej, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, w tle słychać modlitwy. Facebook/Tu obywateleŹródło: Facebook/Tu obywatele
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 10 Stycznia 2021

129. miesięcznica smoleńska, mimo pandemii. Kaczyński pochyla się nad wieńcem, policja i wojsko zaangażowane

10 stycznia przypadła 129. miesięcznica smoleńska. Mimo pandemii, odbyła się uroczystość na pl. Piłsudskiego - najpierw złożono wieńce pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, a potem przeniesiono się pod przypominający schody pomnik. Zaangażowane było służby mundurowe, pojawili się nawet snajperzy.

Jarosław Kaczyński i jego towarzysze, wszyscy w maseczkach, wzięli udział w miesięcznicy smoleńskiej. 

129. miesięcznica smoleńska. Mimo pandemii, Jarosław Kaczyński zorganizował uroczystości

10 stycznia to kolejny 10 dzień miesiąca, tym razem pierwszy w tym roku. W związku z tym, Jarosław Kaczyński zorganizował uroczystości miesięcznicy na pl. Piłsudskiego. Pojawiło się paru zwolenników prezesa, do samej uroczystości zaangażowano również służby mundurowe - policja i wojsko. 

Jarosław Kaczyński złożył swój wieniec pod pomnikiem brata, który ustawiony jest niedaleko figury Józefa Piłsudskiego, który patrzy na plac swojego imienia. Kaczyński pochylił się nad kwiatami, a w tle słychać było modlitwy.

Potem przeniesiono się na pl. Piłsudskiego, pod pomnik ofiar katastrofy, gdzie stał ułożony ze zniczy krzyż. Odegrano hejnał i również się pomodlono. Na miejscu pojawił się również minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak

Nieoficjalnie: obostrzenia zostaną przedłużone. Musimy szykować się na dłuższy czas restrykcjiNieoficjalnie: obostrzenia zostaną przedłużone. Musimy szykować się na dłuższy czas restrykcjiCzytaj dalej

uroczystości pod pomnikiem smoleńskim z udziałem Jarosława Kaczyńskiegoźródło: Facebook/Tu obywatele

Zaangażowane siły mundurowe kontrolowały całą przestrzeń wokół placu - policja otoczyła ulice wokół, wojsko (służby lądowe) interweniowały m. in. podczas jednego z osobistych protestów pod pomnikiem smoleńskim. 

Widać, że na budynku stojącym nieopodal czaili się snajperzy. 

snajperzy na budynku podczas miesięcznicy zorganizowanej przez Jarosława Kaczyńskiegoźródło: Facebook/Tu obywatele

Mimo pandemii pod pomnikiem zebrało się wielu ludzi i choć wszyscy nosili maseczki, chyba że musieli na pewien czas je zdjąć ze względów na wykonywana funkcję (np. granie na hejnałówce), to zorganizowanie uroczystości w takim czasie nie wydaje się rozsądne, tym bardziej w momencie, w którym żadna z osób przebywających na miejscu nie zaszczepiła się jeszcze przeciw koronawirusowi. 

tłumy podczas miesięcznicy zorganizowanej przez Jarosława Kaczyńskiegoźródło: Facebook/Tu obywatele

Protesty w okolicy pl. Piłsudskiego

Nie tylko jednak zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego pojawili się w okolicach warszawskiego pl. Piłsudskiego. Byli również i tacy, którzy chcieli zaprotestować i pokazać prezesowi PiS, że mają dość nie tylko podobnych uroczystości na koszt państwa, ale również jego rządów. 

Część z nich przebrana była za kolędników i trzymała w rękach gwiazdki symbolizujące popularne ostatnio hasło „je**ć PiS”. Nie mogli jednak przejść w obręb placu ze względu na kontrolującą teren policję przy udziale żandarmerii wojskowej.

Jedynie jednemu z protestujących udało się przedostać - był on jednak ubrany podobnie jak inni chcący oddać hołd ofiarom katastrofy oraz trzymał w rękach wieniec. Potem wygłosił część manifestu pod pomnikiem smoleńskim, szybko podeszło do niego mały oddział policji i trzech żołnierzy Wojsk Lądowych i wyrzuciło z placu.

źródło: [Facebook/Tu obywatele]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: