wtv.pl > Polityka > Jak zagłosuje KO w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego? Okazuje się, że nic nie jest przesądzone
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:12

Jak zagłosuje KO w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego? Okazuje się, że nic nie jest przesądzone

Donald Tusk
Flickr / European People's Party - zdjęcie ilustracyjne

Jak donoszą źródła z kręgu Platformy Obywatelskiej, na które powołuje się Wirtualna Polska, partia nie jest jednomyślna w kwestii głosowania przeciwko przedłużaniu stanu wyjątkowego. Niepokorni posłowie mogą jednak ponieść surowe konsekwencje.

Donald Tusk miał narzucić wyjątkową dyscyplinę w sprawie czwartkowego głosowania.

Sejm zadecyduje o stanie wyjątkowym?

W czwartkowy wieczór odbędzie się w Sejmie głosowanie dotyczące ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią o 60 dni.

Prezydent podpisał wniosek w tej sprawie już w środę. Dokument przekazany został na ręce marszałek Elżbiety Witek. Klub Zjednoczonej Prawicy najpewniej jednogłośnie zagłosuje za wydłużeniem obowiązujących obecnie przepisów.

Obóz rządzący zostanie zapewne wsparty przez Konfederację. PSL zapowiada wstrzymanie się od głosu, a Polska 2050 jest zdecydowanym przeciwnikiem pomysłu rządu.

Jak zagłosuje Koalicja Obywatelska? Czy wystąpi przeciwko inicjatywie Prawa i Sprawiedliwości? Ze źródeł w Platformie Obywatelskiej, na które powołuje się Wirtualna Polska wynika, że nie jest to takie pewne.

Donald Tusk z biczem na niepokornych posłów

Politycy z kręgu PO, z którymi kontaktowała się WP twierdzą, że w klubie jest od kilku do kilkunastu posłów, którzy woleliby zagłosować za przedłużeniem stanu wyjątkowego.

Wysoce prawdopodobne jest jednak to, że albo nie stawią się na głosowaniu, albo wstrzymają się od głosu. Wszystko za sprawą Donalda Tuska, który miał narzucić w tej kwestii mocną dyscyplinę.

Rozmówcy portalu twierdzą, że politycy, którzy zdecydują się zagłosować ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością, będą "skończeni" w partii. Mogą przestać się łudzić, że jeszcze kiedykolwiek znajdą się na listach wyborczych klubu.

Stan wyjątkowy na granicy trwa od 2 września i zakończy się 2 października. Od Sejmu zależy, czy zostanie on przedłużony o kolejne 60 dni, zgodnie z wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy.

Decyzja podjęta zostanie jeszcze dziś.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane