Jacek Kurski oburzony. East News/Jan Bielecki
Źródło: East News/Jan Bielecki
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 4 Marca 2021

Jacek Kurski o TVP: "Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł"

Jacek Kurski udzielił wywiadu Wirtualnym Mediom, w którym stwierdził, że finansowanie państwowej telewizji jest obowiązkiem rządu wynikającym z ustawy. Jak dodał, TVP powinna dostać o półtora miliarda złotych więcej niż ostatecznie udało jej się pozyskać.

  • Jacek Kurski w rozmowie z Wirtualnymi Mediami przyznał, że w przetrwaniu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa pomogła TVP rekompensata od państwa
  • Prezes TVP stwierdził, że jej wypłacenie państwowej telewizji było obowiązkiem państwa
  • Już wkrótce telewizja państwowa może otrzymać kolejną dotację, sięgającą nawet 1,92 mld zł

Jeszcze w tym roku telewizja Jacka Kurskiego może otrzymać kolejną dotację rządową w kwocie prawie 2 miliardów złotych. 

Jacek Kurski otrzymał za mało?

Jacek Kurski zapewnił, że mimo pandemii koronawirusa, sytuacja finansowa Telewizji Polskiej jest bardzo stabilna. Dużą pomocą miała okazać się dotacja finansowa, którą medium otrzymało od państwa z racji rekompensaty za braki finansowe z powodu niepłaconego abonamentu.

Popularny lek na trądzik zmienił ostrzeżenie z „uszkodzenia płodu”, na „nienarodzone dziecko”. O co chodzi?Popularny lek na trądzik zmienił ostrzeżenie z „uszkodzenia płodu”, na „nienarodzone dziecko”. O co chodzi?Czytaj dalej

- (...) jeżeli państwo część obywateli zwalnia, jednocześnie od innych nie jest w stanie ściągnąć abonamentu, a jednocześnie oczekuje niezakłóconego funkcjonowania telewizji publicznej, to powinno dać rekompensatę - stwierdził prezes TVP w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. 

Przypomnijmy - w roku ubiegłym państwowe media otrzymały od państwa obligacje skarbowe w wysokości prawie 2 mld zł. Zdecydowana większość tej kwoty, bo aż 1,71 mld trafiło do Telewizji Polskiej. Zdaniem Jacka Kurskiego, jest to po prostu wypełnienie obowiązku rządu. 

Prezes TVP mimo wszystko uważa, że jego telewizja otrzymała zbyt mało pomocy finansowej

Kolejne 2 miliardy już wkrótce?

W rozmowie z Wirtualnymi Mediami Jacek Kurski przekonywał, że rekompensata pieniężna od rządu wynikająca ze zwolnienia z płacenia abonamentu niektórych grup społecznych powinna być znacznie wyższa od tej, która finalnie została wypłacona. 

- I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa (...) gdyby ustawa działała prawidłowo, państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł - stwierdził prezes TVP. 

Wszystko wskazuje jednak, że już wkrótce Jacek Kurski nie będzie miał dłużej powodów do zmartwień. W roku obecnym bowiem, najprawdopodobniej otrzyma kolejną dotację od państwa, o podobnej wysokości do tej z ubiegłego roku. 

W rządowym projekcie ustawy pojawił się zapis, z którego wynika, że w 2021 r. państwowym mediom mają zostać przekazane skarbowe papiery wartościowe, których wartość może wynieść nawet 1,95 mld zł

Ma to być kolejna rekompensata z tytułu strat poniesionych przez zwolnienie z opłat niektórych abonentów. 

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: