IMGW alarmuje, nadciąga śnieżyca. Trzy regiony szczególnie narażone
Na mapach dynamicznych IMGW ostrzeżeniami pierwszego stopnia objęto część terenów województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. Na granicy polsko-białoruskiej wystąpił znaczny wzrost poziomu wód - tam wydano ostrzeżenie hydrologiczne dużego stopnia
Prędkość wiatru jest niezwykle zróżnicowana. W zależności od rejonu mowa o 30, 40, a nawet 80 kilometrach na godzinę
Znów mamy do czynienia z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Na Podlasiu pokrywa wyniosła 8 centrymetrów. Do krańców województwa zachodniopomorskiego zbliżyła się strefa burz
Meteorolodzy IMGW od rana mają ręce pełne roboty. Niepokojące zjawiska rozciągają się w całym kraju. Obecnie czujność powinni zachować mieszkańcy północnego zachodu kraju, gdzie odnotowano strefę burz. Towarzyszyć im będą silne porywy. Instytut w stolicy województwa zachodniopomorskiego odnotował porywy wynoszące 70 km/h. "W najbliższych godzinach aktywność burzowa będzie zanikać, kolejne burze spodziewane są jutro rano" - czytamy w komunikacie.
❄️Najgrubsza pokrywa śnieżna wciąż występuje w górach: na Kasprowym Wierchu 130cm, a na Śnieżce 94cm.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 11, 2021
❄️W ciągu dnia na N i w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5cm, w Sudetach o 7cm, a w nocy o 8cm na Podlasiu, w Tatrach i Sudetach o 5cm, a w Bieszczadach o 10cm. pic.twitter.com/MNuIRmMRyU
IMGW wydało ważne ostrzeżenia. Niebezpieczeństwo będzie trwać do 15 marca
Zróżnicowana sytuacja pod względem porywów wiatru ma miejsce na północy i na południu Polski. Nad morzem IMGW prognozuje silny wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Na południu zaś prędkość wiatry wyniesie od 30 km/h do 40 km/h, lokalnie do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa i południowego zachodu.
Niepokojące informacje przekazali także "Łowcy burz". "Po wejściu obecnie na teren Polski frontu ciepłego mamy do czynienia na zachodzie kraju z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem czy samego deszczu" - oświadczyli za pośrednictwem Facebooka. Pokrywa śnieżna może wynieść nawet do 10 centymetrów. IMGW wskazało, że na Podlasiu już spadło blisko 8 centymetrów opadów. Najgrubsza pokrywa śnieżna wciąż występuje w górach - na Kasprowym Wierchu 130cm, a na Śnieżce - 94cm.
⚠️Zostały wydane nowe #ostrzeżenia #meteo 1° na silny #wiatr dla N części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 11, 2021
????️Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu.
????Fot. Iwona Wodowska (#Łeba). pic.twitter.com/rgnpAWgS1R
Rozpieszczać nas nie będzie również nadchodząca noc. Z pewnością usłyszymy krople odbijające się od naszych okien. Nad ranem będziemy mogli dostrzec biały puch. Na wschodzie kraju temperatura wyniesie -1 stopień Celsjusza, a na pozostałym obszarze od 0 do 4 stopni Celsjusza.
Ostrzeżenia dotyczące porywistego wiatru będą wydawane aż do 15 marca. Zjawisko będzie stopniowo nasilać się i osłabiać zarówno na północy, południu, jak i na zachodzie oraz wschodzie Polski. Jest to niezwykle niepokojąca sytuacja. Porywy mogą doprowadzić do urywania się gałęzi, co w następstwie może spowodować wypadek drogowy, bądź poważny uszczerbek na zdrowiu. Nie wyklucza się również prawdopodobieństwa wystąpienia sytuacji zagrażających życiu.
Do krańców zach. woj. zachodniopomorskiego zbliżyła się strefa burz. Burzom towarzyszyły silniejsze porywy. W Szczecinie ok. godz. 17.00 zanotowano poryw wynoszący 70 km/h. W najbliższych godzinach aktywność burzowa będzie zanikać, kolejne burze spodziewane są jutro rano. pic.twitter.com/ggQbq3YdDb
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 11, 2021
Na terenie województwa lubelskiego od Bugu po Krzyczew IMGW spodziewa się dalszego wzrostu poziomu wód. Wszystko przez wzgląd na dalszy spływ wód roztopowych. Stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone w w Kryłowie, Strzyżowie i Dorohusku. "Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych" - zapowiadają synoptycy.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Polsat i TVP dostały 5,3 mln zł na promocję działań rządu. Odpowiedź na interpelację
Ekspert skomentował szczegóły opieki Jarosława Kaczyńskiego nad kotem
Źródło: [IMGW/Łowcy Burz]