wtv.pl
IMGW

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

IMGW alarmuje, nadciąga śnieżyca. Trzy regiony szczególnie narażone

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

IMGW przedstawiło najnowsze ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Porywisty wiatr będzie dawał się we znaki do 15 marca. Zjawisko będzie obecne stopniowo w niemal całym kraju. Nadciągają również śnieżyce. Pokrywa może osiągnąć nawet do 10 ce

  • Na mapach dynamicznych IMGW ostrzeżeniami pierwszego stopnia objęto część terenów województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. Na granicy polsko-białoruskiej wystąpił znaczny wzrost poziomu wód - tam wydano ostrzeżenie hydrologiczne dużego stopnia

  • Prędkość wiatru jest niezwykle zróżnicowana. W zależności od rejonu mowa o 30, 40, a nawet 80 kilometrach na godzinę

  • Znów mamy do czynienia z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Na Podlasiu pokrywa wyniosła 8 centrymetrów. Do krańców województwa zachodniopomorskiego zbliżyła się strefa burz

Meteorolodzy IMGW od rana mają ręce pełne roboty. Niepokojące zjawiska rozciągają się w całym kraju. Obecnie czujność powinni zachować mieszkańcy północnego zachodu kraju, gdzie odnotowano strefę burz. Towarzyszyć im będą silne porywy. Instytut w stolicy województwa zachodniopomorskiego odnotował porywy wynoszące 70 km/h. "W najbliższych godzinach aktywność burzowa będzie zanikać, kolejne burze spodziewane są jutro rano" - czytamy w komunikacie.

IMGW wydało ważne ostrzeżenia. Niebezpieczeństwo będzie trwać do 15 marca

Zróżnicowana sytuacja pod względem porywów wiatru ma miejsce na północy i na południu Polski. Nad morzem IMGW prognozuje silny wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Na południu zaś prędkość wiatry wyniesie od 30 km/h do 40 km/h, lokalnie do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z południa i południowego zachodu.

Niepokojące informacje przekazali także "Łowcy burz". "Po wejściu obecnie na teren Polski frontu ciepłego mamy do czynienia na zachodzie kraju z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem czy samego deszczu" - oświadczyli za pośrednictwem Facebooka. Pokrywa śnieżna może wynieść nawet do 10 centymetrów. IMGW wskazało, że na Podlasiu już spadło blisko 8 centymetrów opadów. Najgrubsza pokrywa śnieżna wciąż występuje w górach - na Kasprowym Wierchu 130cm, a na Śnieżce - 94cm.

Rozpieszczać nas nie będzie również nadchodząca noc. Z pewnością usłyszymy krople odbijające się od naszych okien. Nad ranem będziemy mogli dostrzec biały puch. Na wschodzie kraju temperatura wyniesie -1 stopień Celsjusza, a na pozostałym obszarze od 0 do 4 stopni Celsjusza. 

Ostrzeżenia dotyczące porywistego wiatru będą wydawane aż do 15 marca. Zjawisko będzie stopniowo nasilać się i osłabiać zarówno na północy, południu, jak i na zachodzie oraz wschodzie Polski. Jest to niezwykle niepokojąca sytuacja. Porywy mogą doprowadzić do urywania się gałęzi, co w następstwie może spowodować wypadek drogowy, bądź poważny uszczerbek na zdrowiu. Nie wyklucza się również prawdopodobieństwa wystąpienia sytuacji zagrażających życiu. 

Na terenie województwa lubelskiego od Bugu po Krzyczew IMGW spodziewa się dalszego wzrostu poziomu wód. Wszystko przez wzgląd na dalszy spływ wód roztopowych. Stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone w w Kryłowie, Strzyżowie i Dorohusku. "Istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych" - zapowiadają synoptycy. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 29-latka wyszła ze szpitala i zmarła. Tragedia w Łęcznej

  • Polsat i TVP dostały 5,3 mln zł na promocję działań rządu. Odpowiedź na interpelację

  • Ekspert skomentował szczegóły opieki Jarosława Kaczyńskiego nad kotem

Źródło: [IMGW/Łowcy Burz]

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw. Chodzi o poziom wody

Czytaj więcej >

Pogoda

Kraśnik. Ulewy i burze w powiecie, mamy najnowsze informacje

Czytaj więcej >
Burze w nocy z piątku na sobotę zaowocowały dużymi zniszczeniami

Pogoda

Straż interweniowała ponad 5 tys. razy. Niespokojna noc z piątku na sobotę

Czytaj więcej >
Skutki burz nad Polską: podtopienia, powalone drzewa i nieustanne akcje strażaków

Pogoda

Niedziela przyniosła ze sobą kolejne burze. Powstały osuwiska, podtopione są domy, a część dróg była zupełnie nieprzejezdna

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, pogoda będzie bardzo niebezpieczna. Wydali najwyższy stopień ostrzeżeń

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Kolejna fala upałów od przyszłego tygodnia. Temperatury dochodzić będą do 35 stopni

Czytaj więcej >