wtv.pl > Polska > W Warszawie ma finalnie powstać hostel interwencyjny dla osób LGBT+. To realizacja pierwszego punktu "Warszawskiej Deklaracji LGBT+"
Weronika Szatkowska
Weronika Szatkowska 19.03.2022 08:24

W Warszawie ma finalnie powstać hostel interwencyjny dla osób LGBT+. To realizacja pierwszego punktu "Warszawskiej Deklaracji LGBT+"

wtv
WTV.pl

We wtorek wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra poinformowała, że dziś doszło do ogłoszenia konkursu na prowadzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+. Miejsce będzie całodobowym punktem wsparcia interwencyjnego oraz schronieniem dla wszystkich osób nieheteronormatywnych potrzebujących pomocy.

Hostel interwencyjny dla osób LGBT+

Zanim wiceprezydentka Warszawy poinformowała o konkursie, do mediów dotarła informacja za pośrednictwem stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza" o propozycji powstania takiej placówki na terenie Warszawy. Finalnie osoby nieheteronormatywne będą mogły liczyć na realną pomoc ze strony miasta.

Stowarzyszenie także napomniało o realizacji jednego z punktów "Warszawskiej Deklaracji LGBT+", którą przygotowano właśnie w organizacji pozarządowej "Miłość Nie Wyklucza". 18 lutego 2019 roku została podpisana ona przed prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Jak przypomniało stowarzyszenie, powstanie placówki będzie realizacją pierwszego punktu "Warszawskiej Deklaracji LGBT+" przygotowanej przez stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza" i podpisanej 18 lutego 2019 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

- Cieszymy się, że wreszcie możemy pochwalić stronę miejską za wywiązanie się ze zobowiązań. Sytuacja osób LGBT+ w Polsce i w Warszawie jest naprawdę zbyt trudna, żeby obstawać przy fasadowych i czysto wizerunkowych działaniach - informował Hubert Sobecki, współprzewodniczący stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza".

"Warszawska Deklaracja LGBT+" przygotowana przez stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza" i podpisana w lutym 2019 roku ma na celu poprawić sytuację mniejszości seksualnych w stolicy. Jednym z najważniejszych założeń jest właśnie wsparcie osób należących do środowisk LGBT+ przebywających w Warszawie. 

Reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ i stworzenie warunków do jego trwałego funkcjonowania w modelu ekonomii społecznej. Wypracowanie modelu, czyli formuły prawno-finansowej, będzie wstępnym, wydzielonym etapem reaktywacji. Hostel interwencyjny dla osób LGBT+, który istniał w Warszawie, umożliwiał rozwiązywanie nagłych problemów osobistych osób LGBT+ z całej Polski i wspierał je w przygotowaniu się do samodzielnego funkcjonowania po wyjściu z sytuacji kryzysowej. Oprócz bezpiecznego schronienia, hostel oferował możliwość uporządkowania sytuacji prawnej, socjalnej, emocjonalnej i życiowej, dzięki czemu, po udzieleniu wsparcia, osoba korzystająca z hostelu była gotowa do samodzielnego funkcjonowania. Działalność hostelu powinna zostać przywrócona jak najszybciej - napisano w deklaracji. 

Polska na przedostatnim miejscu UE w rankingu stanu ochrony prawnej zapewnianej osobom LGBT+

Według raportu RPO z 13 grudnia 2019 roku, dotyczącego stanu ochrony prawnej zapewnianej osobom LGBT w państwach europejskich, Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w rankingu UE przygotowanym przez organizację ILGA Europe.

Skargi wpływające do Biura RPO wskazują na główne problemy, z którymi musi się mierzyć społeczność LGBT. W obszarze prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego, wnioski do Rzecznika wpływają przede wszystkim od osób transpłciowych – których prawa są regularnie naruszane ze względu na brak przepisów regulujących prawne uzgodnienie płci i jego skutki – a także od osób nieheteroseksualnych, żyjących w jednopłciowych związkach, które nie mogą uzyskać polskich dokumentów dla swoich urodzonych za granicą dzieci. Wiele skarg dotyczy także homo-bi-i-transfobicznej mowy nienawiści obecnej w przestrzeni publicznej - czytamy na stronie oficjalnej stronie RPO.

Sytuacja prawna rodzin tworzonych przez pary tej samej płci nadal nie jest uregulowana prawnie w naszym kraju. Przez to notorycznie nachodzi do naruszania prawa prywatnego i rodzinnego. Nie istnieje także żadna instytucjonalizacja związków partnerskich. - Brak jest jakiejkolwiek instytucjonalizacji związków partnerskich, regulacji określających sytuację prawną dzieci urodzonych za granicą, w których aktach urodzenia wskazano jako rodziców osoby tej samej płci) oraz przepisów określających procedurę uzgodnienia płci (ustawa o uzgodnieniu płci przyjęta w 2015 r. przez Sejm została zawetowana przez Prezydenta RP). Polska pozostaje w tych obszarach daleka od realizacji standardu międzynarodowego, wyznaczone m.in. przez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - czytamy na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Dodatkowo warto wspomnieć, że osoby, które mają odwagę powiedzieć o swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej bliskim, często narażone są na pozbawienie dachu nad głową czy brak jakiejkolwiek akceptacji. Dla takich osób teraz będzie miejsce w hostelu interwencyjnym dla LGBT+, który kompleksowo wesprze osoby potrzebujące i narażone na dyskryminacje ze względu na odmienną orientację seksualną od heteroseksualnej, czy odmienną tożsamość płciową od cis-płciowej, czyli zgodnej płci psychicznej z płcią nadaną po urodzeniu. Być może utworzenie takiego miejsca wsparcia to krok do przełomu w naszym kraju pod tym kątem, choć być może to tylko złudne nadzieje. 

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza: link

Fundacja na rzecz osób transpłciowych - Trans-Fuzja: link

Źródło: PAP, Rzecznik Praw Obywatelskich "Prawa osób LGBT w Polsce. Raporty RPO na sesji 16 III KPO", mnw.org.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: