wtv.pl > Gospodarka > GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:12

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.
Marek BAZAK/East News; Zofia BAZAK

W porównaniu do września 2020 w sklepach płacimy za te same towary więcej. Główny Urząd Statystyczny (GUS). Pobity został rekord wzrostu cen, jest jeszcze drożej niż w sierpniu. - To jeszcze nie koniec wzrostów. W październiku czeka nas szóstka z przodu - wyrokują analitycy mBanku.

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Polacy płacą w sklepach coraz więcej za te same produkty. Wynagrodzenia nie rosną proporcjonalnie do inflacji.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował w piątek 1 października informacje na temat wzrostu cen żywności oraz napojów alkoholowych.

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8 proc. - poinformował GUS. Drożej jest również w stosunku do sierpnia.

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Potwierdziły się tezy dotyczące drastycznego wzrostu cen żywności. Polacy płacą więcej, a eksperci ostrzegają, że płacić będziemy jeszcze więcej.

Wzrost o 5,8 proc. w stosunku do września 2020 roku zaskoczył analityków. Przewidywali oni, że inflacja utrzyma się na sierpniowym wskazaniu.

Płacimy więcej nie tylko w odniesieniu do sytuacji sprzed 12 miesięcy. Ceny chleba, słodyczy, czy piwa są również wyższe niż w sierpniu.

- W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,6 proc. - przekazuje GUS po zbadaniu sytuacji na rynku.

Nie wszystko drożeje tak samo

Wzrost cen na poziomie 5,8 proc. to ogólna wartość. Dokładne wskazania, dotyczące wzrostu cen poszczególnych produktów zostaną opublikowane w raporcie za dwa tygodnie.

Już teraz wstępne szacunki GUS mówią, że we wrześniu za żywność płaciliśmy więcej o 4,4 proc. Dodatkowo w skali roku paliwa podrożały aż o 28,6 proc., a energia o 7,2 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Takiego rekordu nie było już dawno

Zaskoczeni ekonomiści nie mają dobrych informacji dla klientów liczących, że ceny w sklepach zahamują. W październiku ma zostać odnotowany kolejny rekord, tym razem już powyżej 6 proc.

Jak informuje portal money.pl, po raz ostatni tak dużą inflację odnotowaliśmy dwadzieścia lat temu. "W lipcu 2001 roku wyniosła 5,2 proc., a w czerwcu 6,2 proc. w skali roku".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, money.pl Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News; Zofia BAZAK

Tagi: inflacja GUS
Powiązane