wtv.pl
GIS

Jakub Kaminski/East News

GIS wydał komunikat ws. fałszywych doniesień dot. koronawirusa

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

GIS natychmiastowo odniósł się do fałszywych doniesień prasowych na temat zagrożenia spowodowanego obecnością koronawirusa w wodzie przeznaczonej do spożycia. Główny Inspektor Sanitarny szczegółowo wyjaśnia sprawę i uspokaja zaniepoko

Dziś na oficjalnej stronie GIS-u możemy dostrzec komunikat w sprawie obecności koronawirusa w wodzie. Eksperci postanowili jednoznacznie zaprzeczyć fałszywym informacjom, jakoby w wodzie pitnej mógł znajdować się koronawirus. "Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2" - uspokaja Główny Inspektor Sanitarny.

GIS uspokaja. Woda pitna nie grozi zakażeniem

Od początku pandemii nie wykazano dotychczas, by koronawirus szerzył się poprzez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. "Woda wykorzystywana do zbiorowego zaopatrzenia ludności w Polsce, w 73% pochodzi z ujęć podziemnych" - uspokaja ekspert. Podkreślono, że woda jest poddawana uzdatnieniu do spożycia, czyli filtracji i dezynfekcji, w wyniku której dochodzi do skutecznego usuwania jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Główny Inspektor Sanitarny dodał, że SARS-CoV-2 cechuje się znaczną podatnością na działanie dezynfekcyjne chloru (podchlorynu sodu) - substancji najczęściej używanej do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia. 

Wyjaśniono, iż wszelkie doniesienia o badaniach dotyczących obecności wirusa w wodzie, odnoszą się do badań obejmujących ścieki lub wody powierzchniowe, a nie wodę przeznaczoną do picia. Badania te zostały zalecone przez samą Komisję Europejską.

Celem przedsięwzięcia jest zaś proces wspierania państw członkowskich Unii Europejskiej w procesie tworzenia sprawnych systemów nadzorowania ścieków, a także gromadzenia kolejnych danych dotyczących pandemii koronawirusa. Nadzór ten będzie w przyszłości wykorzystywany do celów zapobiegawczych lub do wczesnego ostrzegania. "Wykrycie wirusa w ściekach należy traktować jako sygnał możliwej ponownej fali pandemii" - podaje inspektor.

Główny Inspektor Sanitarny w ważnym komunikacie powołał się na badania Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Według obu instytucji wirus SARS-CoV-2 jest niestabilny w środowisku wodnym i w ściekach. "Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 29 lipca 2020 r. nie ma dotychczas potwierdzenia obecności aktywnego wirusa SARS-CoV-2 w nieoczyszczonych czy oczyszczonych ściekach" - komentuje ekspert. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • GW: Prokuratura prowadzi śledztwo ws. Tymoteusza Szydło

  • Krystyna Pawłowicz na niepublikowanym wcześniej zdjęciu z młodości

  • Grzegorz Markowski poinformował o złym stanie zdrowia. Reszta zespołu odpowiada

undefined

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >